Zagreb Gezi Rehberi

zagreb-tiyatro

Kalabalık bir şehir olmasına rağmen Zagreb, Avrupa başkentleri arasında en çok yeşile sahip olan bir kenttir. Düzenli ve planlı bir yapılaşması olan Zagreb şehrinin nüfusunu çoğunluk olarak Hırvatlar oluşturmaktadır. Resmi dil olarak Hırvatça konuşulmasına rağmen azınlıklar arasında Sırpça, Macarca, Çekçe, İtalyanca ve Slovakça dilleri de konuşulmaktadır. Sava Nehri şehrin hemen içinden geçmektedir. Nehrin üzerinde 7 adet trafik köprüsü yer almaktadır. Ilıman bir iklim özelliğine sahiptir. Şehir uluslar arası ticaret ve iş merkezi olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Burada yaşayan insanların milli geliri ülke geneline göre oldukça yüksektir. Ülkede yer alan şirketlerin büyük bir kısmı burada bulunmaktadır. İhracatın büyük bölümü bu şehirden gerçekleşmektedir.

Zagreb Hakkında Genel Bilgiler

Buradaki yerleşimin 1. yüzyıla kadar dayandığı hakkında söylentiler vardır. Zagreb Şehri Kaptol ve Gradel şehirlerinin 1851 yılında birleşmesinden dolayı oluşmuştur. Şehrin ekonomik gelişmeleri savaşın ardından hız kazanmıştır. Yalnız halktan gelen direniş ve koalisyon itirazlarından dolayı gelişmelerde bir duraklama yaşanmıştır. Şehir, Yüksek Şehir ve Alçak Şehir diye iki kısımdan oluşmaktadır. Şehrin temelleri olan Kaptol ve Gradel Yüksek Şehir bölgesinde kalmaktadır. Tarihsel açıdan bu şehrin bu kısmı oldukça önem taşımaktadır. Ortaçağdan günümüze gelen yapıların büyük bir kısmı bu bölgede bulunmaktadır. Şehir, pastaneleri ve kahve satan dükkânları ile de oldukça ünlüdür. Dünyanın en başarılı ulaşım ağına sahip olan şehirde metro ulaşım aracıyla hemen hemen bütün her yeri dolaşabilirsiniz.

Zagreb’e Ulaşım

Şehre, havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşabilirsiniz. Zagreb’e Türk Hava Yollarının düzenli olarak uçuşları bulunmaktadır. İstanbul’dan bu şehre 1 saat 45 dakika da varırsınız. Diğer havayollarının uçuşları aktarmalıdır. Şehrin havaalanı Zagreb Pleso Havaalanı, küçük olmasına rağmen uluslar arası bir özelliğe sahiptir. Şehir merkezine 17 kilometre uzaklıkta bulunur. Şehir merkezine ulaşmak için otobüs ya da taksileri tercih edebilirsiniz. Otobüs ile şehre gitme süreniz 25 dakikadır. Şehirde birçok yere yürüyerek gidebilirsiniz. Toplu taşım araçları olarak otobüsleri ve tramvayları kullanabilirsiniz. Şehir içinde çoğu yer araç trafiğine kapalıdır. Zaten şehirde görülecek olan yerler birbirine yakın olduğundan ulaşım araçlarına binmenize gerek yoktur.

Zagreb İklimi

Ilıman bir iklime sahip olan şehirde kışlar yağışlı ve soğuk, yazları ayları ise sıcak geçmektedir. Kentin hemen arkasında bulunan dağ, iklime yumuşak bir etki yapmıştır. Kış aylarında gökyüzü genel olarak bulutludur. İlkbahar ayları geldiği zaman sıcaklık etkisini gösterir ve kısa süreli yağışlar olur. Yaz aylarında şehir sıcaklığı 37 dereceye kadar yükselir. Dayanılmayacak sıcaklıklar yoktur. Bükreş’e gitmek için en uygun zamanlar Nisan ve Mayıs aylarıdır. Şehirde 4 mevsimi de yaşayabilirsiniz. Bahar ayları ne çok sıcak ne çok soğuk geçen dönemlerdir.

Zagreb’te Konaklama

Şehirde konaklamak için birçok olanak vardır. Bütçenize göre kalacağınız yer beş yıldızlı da olabilir ya da hostel de olabilir. Bunun yanında kentte evlerini kiraya veren ev sahipleri de bulunmaktadır. Otellerin birçoğunun olduğu ve gezilecek yerlere yakın olmasında dolayı Jelacic Square bölgesini seçmenizi tavsiye ederiz.

Zagreb’e Vize Nasıl Alınır?

Hırvatistan, AB üye olduğundan bu yana Türk vatandaşlarına vize uygulayan ülkeler arasındadır. Resmi pasaportu ve Shengen vizesi bulunan vatandaşlar vizeden muaftır. Zagreb’i ve Hırvatistan’ı gezmek isteyenler Hırvatistan Büyükelçiliğinden ya da başkonsolosluklarından Shengen vizesi başvurusunda bulunabilirler. Bu ülkeyi ziyarete giden kişilerin pasaportlarının geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır.

zagreb-katedral

Zagreb Gezilecek Yerler

1 milyonun üzerinde bir nüfusa sahip olan Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’te gezilecek yerlerin büyük bir çoğunluğu birbirine yakındır ve Jelacic Meydanı’nda bulunmaktadır. Zagreb gezisi sırasında görülmesi gereken yerlerin başında; Zagreb Katedrali, St. Marks Kilisesi, Maksimir Park, Zagreb Eye bulunmaktadır.

Upper Town

Burası şehrin ortaçağdan kalan eserlerinin bulunduğu yer olarak bilinmektedir. Şehrin neredeyse bütün müzeleri burada bulunmaktadır. Cadde üzerinde bulunan katedraller kesinlikle görülmesi gereken tarihi yerler arasında bulunmaktadır.

Jelacic Meydanı

Meydan, şehir merkezinde bulunmaktadır. Burada valinin at üzerinde kılıç ile bir heykeli vardır. Bu kişi, Macarlar ile yapılan savaşlarda başarısız olmuştur ve kenti savunamamıştır. Ama yine de heykeli buraya dikilmiştir. Yalnız bu heykel Mareşal Tito tarafından Hırvat milliyetçiliğini anımsatmasından dolayı kaldırılmıştır. Heykelin yerine tekrar dikilmesi ise Hırvatistan’ın 1990 yılında bağımsızlığını kazanmasından sonraya rastlamaktadır. Şehrin Noel kutlamaları burada yapılmaktadır.

Zagreb Katedrali

Tatarlar, 1242 yılında ülkeyi işgal ettiklerinde buradaki katedrali yıkmışlardır. Katedralin yerine tekrar inşa 10 yıl sonra olmuştur. Örnek olarak Fransa’nın St. Urban Kilisesi alınmıştır. Kilisenin 2 adet gotik mimari tarzında kulesi bulunuyor. Kulelerin uzunlukları 100 metreden fazladır. Kilisenin önemi anıtsal olmasından kaynaklanmaktadır. Katedralin ön tarafında altın renginde 4 tane sütun bulunmaktadır. Sütunlar, melek ve Meryem ana’ya aittir.

St Mark Kilisesi

Kilisenin freskleri görülmeye değer güzelliktedir. Kilise, 13. yüzyılda yapılmıştır. Kilisenin üç tane kubbesi vardır. Çatısı Hırvat bayrağını andırmaktadır. Seramiklerle kaplanmıştır. Bu özelliğinden dolayı eşsizdir. Mavi damalı zemin üzerine kırmızı beyaz iki adet hanedanlık arması vardır. Sağda kalan arma, Zagreb şehrini, solda bulunan arma ise üçlü krallığı temsil eden Hırvatistan, Slovenya ve Dalmaçya krallığını temsil etmektedir.

zagreb-sava-nehir

Hırsız Kulesi

Kuleye çıkmak için ister yürüyebilirsiniz ister finüküleri kullanabilirsiniz. Bu kulenin yapılmasının sebebi şehirdeki hırsızları gözetlemektir. Günümüzde ise şehir manzarası oldukça güzeldir.

Maksimir Park

Şehir merkezine biraz uzak kalan park, Avrupa’nın en büyük doğal parkı konumundadır. Parka ulaşmak için tramvaya binmeniz gerekmektedir. Parkın içinde 1853 yılında inşa edilen bir heykel vardır. Heykelde ejderha öldürme sahnesi bulunmaktadır. Parkın içinde ayrıca 85 yaşında olan bir hayvanat bahçesi bulunmaktadır.

Arkeoloji Müzesi

Zrinski Meydanında bulunan müzede yaklaşık olarak 45 bin arkeolojik eser bulunmaktadır. Eserlerin hepsi farklı kaynaklardan toplanmıştır. En çok dikkat çeken eserler ise Mısır bölgesinden toplanan eserlerdir. Özellikle müzede ki Zagreb Mumyasını görmenizi tavsiye ederiz. Bunun yanında eski Etrüsk yazıt koleksiyonu da ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.