Vietnam Gezi Rehberi

vietnam-gezi-2

Motosikletleri, sınırları dâhilinde bulundurmuş olduğu müthiş körfezleri, Cha Cha rulosu ve daha birçok etnik unsuru ile Dünya çapında bir ün yakalamış olan ejderhaların ülkesi Vietnam, tatilcilerin rotalarına eklediği çok bilinen Güneydoğu Asya ülkelerinden bir tanesidir.

Ülke Hakkında Kısa Bilgi:

Hindiçin ya da Çinhindi olarak bilinen bölge üzerinde konumlanmış olan Vietnam’ın kuzeyinde, güneyinde ve doğusunda Çin Cumhuriyeti, batı tarafında Laos ve Kamboçya bulunmaktadır. Resmi kaynaklar üzerinde Vietnamca olarak gözüken resmi dil yanında hemen hemen çoğu esnaf İngilizce bilmektedir. Vietnam’ın yönetim şekli sosyalist Cumhuriyet olmasına karşın, ülke sınırları dâhilinde iktidar karşıtları için yasal işlemler başlatılabilmektedir. Ülkenin başkenti aynı zamanda Vietnam’ın çok bilinen endüstri ve turizm şehirlerinden de bir tanesi olan Hanoi’dir.

Kısa Tarihi:

Bulundurduğu arkeolojik kalıntıları ile yaklaşık olarak 5000 yıllık bir tarihe göz kırpan Vietnam, M.Ö 10. Yüzyıldan 1. Yüzyıla kadar Çin egemenliği altında kalmıştır, 968 yılında ise Vietnam, resmi olarak bağımsızlık hakkı elde etmiştir. 1850 yılında ise 100 yıl sürmüş olan Fransız sömürgesine giren Vietnam, Fransız kültürünün izlerini hala bünyesinde bulundurmaktadır.

vietnam-gezi-1

Önemli Şehirleri:

Vietnam 58 şehirden oluşmakta olup yine bu şehirler ile eşdeğer olmakta olan 5 yerel yönetim birimi de bulundurmaktadır. Vietnam, ülkemiz gibi farklı bölgeler bulundurmasına rağmen bu bölgelerin yönetimi konusunda Türkiye’den ciddi farklılıklar göstermektedir. Vietnam’ın bölgeleri; Kırmızı Irmak Deltası, Kuzey Merkezi Sahili, Kuzeydoğu, Kuzeybatı, Merkezi Yaylaları, Doğu Merkezi Sahili, Mekong Nehri Yaylaları ve de Güneydoğu olarak 8’e ayrılmaktadır. Bölgelerin yönetim birimleri aynı zamanda da Vietnam’ı ziyaret etmek isteyenler için sosyal anlamda büyük katkıları, renkli gece ve gündüzleri olan şehirleri ise aynı zamanda Vietnam başkenti de olan Hanoi, Hai Phong, Can Tho, Da Nang, Ha Chi Minh’tir.

Vietnam’a Nasıl Gidilir?

Vietnam ile Türkiye arasında Türk Hava Yolları ile aktarmalı ya da aktarmasız bir sefer bulunmamaktadır. Vietnam’a gitmek için yola çıkanlar, Korean Air kullanarak 1 aktarma ile Vietnam’a gidebilirler bunun dışında, Bangkok üzerinden Air Asia ile aktarma yapılabileceği gibi Singapur’da JetStar ve de Malezya’da yine Air Asia ile yapılacak olan aktarmaları seferlere de rastlanabilinir. Tüm yolculuğunu uçak ile tamamlamak istemeyenler için ise Laos’a ulaştıktan sonra otobüs ile birlikte Vietnam’a ulaşabilirsiniz.

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır?

Ne yazık ki Vietnam, Türkiye’den ülkesine kabul edeceği turistik ya da ticari bireyler için vize uygulamasını zorunlu tutan ülkelerden bir tanesi, Ankara’da bulunan Vietnam Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yapmak için:

  • Pasaport,
  • 2 adet biyometrik fotoğraf,
  • Vietnam vizesi için başvuru formu,
  • Seyahat sağlık sigortası,
  • Vize talebi için dilekçe,
  • Kimlik ile pasaport fotokopisi,
  • Vietnam otel ve uçak rezervasyonu ile şirket çalışanları için gerekli dilekçe talep edilmekte.

Acil bir durum için Vietnam’a ulaşmak isteyenler ya da Vietnam tatili için vakit kaybetmek istemeyenler ise sadece fotoğrafları ile dönüş biletlerini kullanarak Bangkok, Phnom ve de Vientian üzerinden bir ya da birkaç saat içerisinde vizelerini çıkarabiliyorlar.

Vietnam Yemek Kültürü Nasıldır?

Vietnam uzun yıllar yaklaşık 10 asır Çin, sonrasında ise Fransa sömürgesi altında kalmış olması ile beraber 2000’li yılların başlarına kadar özellikle de Kuzey Vietnam bölgesinde çoğu çocuk açlık sınırı kimi zamanda açlık sınırının altında yaşamlarına devam etmekteydiler. Sömürgecilik anlayışı ile birlikte gelişmek zorunda kalan açlık sonucunda ise Vietnam mutfağında her türlü hayvan, sebze ya da deniz ürününe rastlamak mümkün hale geliyor. Öyle ki Türk mutfağı için bir hayli uçuk olarak sayılabileceğimiz porsuk, köpek, kedi ve kurbağa etlerine dahi rastlamak mümkün.

Vietnam’a gittiğiniz zaman mutlaka denemeniz gereken ilk yemeklerden bir tanesi olarak Vietnam’ın Bonh Mi yemeği gösterilebilir. ‘Bonh’ Vietnamca ekmek anlamına gelmektedir, Vietnam ekmeğinin yanı sıra ana protein olarak domuz eti ve yanında da sardalye kullanılan bu yemek, ülkede bir hayli sevilmektedir. Vietnam’a kadar gitmişken, ülkede popüler olan lezzetleri de tatmak isteyenler için köpek eti en lüks restoranlardan sokak satıcılarına kadar geniş bir yelpazede sunulmuş durumda öyle ki Vietnam restoranlarında ‘’Gia Cay’’ uyarısı ile birlikte köpek etleri barbekü ya da yahni şeklinde isteyenine sunuluyor.

Vietnam’da en az ekmekleri ya da köpek eti kadar popüler olan bir diğer geleneksel yemek ise Türk yemek kültürüne de diğer yemekler ile kıyaslandığında daha çok uygunluk gösteren erişte çorbaları yer alıyor. Yöresel adı ile ‘’ Bun Thang’’ olarak bilinen erişte çorbalarının yapımı sırasında, kaynatılmış halde bekleyen tavuk suyunun içerisine erişte atılıyor. Servis edilen bu yemeğin üzerine ise tüketilmeden hemen önce kızgın yağda kızartılmış hamurlar soğumasına izin verilmeden ekleniyor.

Vietnam mutfağında hamur işi ya da hamur kullanılarak yapılan yemekler en az Türk mutfağı kadar rağbet görüyor. ‘’Banh Xue’’ olarak bilinen, Ban sio olarak okunan ve ‘’Krebin Kralı’’  olarak bilinen Vietnam krebi, Vietnam’ın kendi dili olan Vietnamcada ‘’Cıslayan Ekmek’’ anlamına gelmektedir. Banh Xue, pirinç unu, Asya’da çok yaygın olan Hint safranı, su, soya filizleri, taze olarak bulundurulan karides parçalarının harmanlanarak, kızgın tavada kızartılması ile elde ediliyor. Kızartıldıktan hemen sonra ise marul, taze nane ve farklı otlar ile süsleniyor.

Vietnamlıların geleneksel kahvaltıları olan Pho da Vietnam’a kadar gitmişken mutlaka denenmesi gereken yemeklerden bir tanesi. Kemik suyunun içerisine et ve pirinç eklenip pişirildikten hemen sonra ciğer parçalarının içerisine katılması ile yapılan yemek tüm Vietnamlıların favori kahvaltılarından.

Sokak yemeklerinden hoşlanan yabancı turistler için Türkiye’ye de bir alternatif olabilecek Com Tom bulunuyor. Küçültülmüş pirinçlerin üzerine sos ile harmanlanarak sunulan kaburga parçalarını hemen hemen Vietnam’ın her bölgesinde bulabilirsiniz.

vietnam-gezi-3

Vietnam Gezilecek Bölgeleri

Güneydoğu Asya hatta Asya ülkelerinin içerisinde suç oranı istatiksel olarak en az olarak, en güvenilir ülke olan Vietnam, turistler için de mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Vietnam genel olarak güvenirliği açısından gönüllerde taht kurmuş olsa da bazı bölgeleri canlılığı ve sosyalliği ile ön plana geçebiliyor. Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti kurulmadan önce eski Kuzey Vietnam olarak bilinen bölgenin lideri Ha Chi Minh’in ismini alan Ha Chi Minh mozolesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Eski Vietnam başkenti ve eski adı da Saygon olarak bilinen şehir, Vietnam içerisinde bulunan en büyük şehirdir. Anlamı ‘yere inen ya da alçalan ejderha’ olarak bilinen Halong Köyü de Vietnam’a gidildiğinde mutlaka görülmelidir öyle ki Halong Köyü Dünya çapında ünlenerek UNESCO Dünya Mirasları listesinde yerini almıştır.

Sahip olduğu jeolojik özellikler nedeni ile insan yaşamına uygunluk göstermeyen ancak müthiş bir doğal manzara niteliği taşıyan Tonkin Körfezi, yaklaşık olarak 1600 ada ve adacığı içerisinde bulundurmaktadır. Muazzam Körfez’in yanı sıra Cat Ba Adası da bulunmuş olduğu bölgedeki 366 ada ve adacık arasında en büyük ada özelliği gösterip adeta yeryüzü cennetlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Cuc Phuong Milli Parkı ise Vietnam’ın en büyük doğal alanlarından bir tanesi olup, doğal yaşam ve macera tutkunları için biçilmiş kaftandır.

Vietnam, güvenilirliği açısından yabancı turistlerin kafasında soru işaretlerine yer vermemesine rağmen ülkenin belirli bölgelerinde bulunan ıssız sokaklarda gece yarısından sonra yürümek hatta konaklamak dahi tehlikelidir; Vietnam ziyaretindeki turistlerin her yıl %5’i bu sokaklarda silahlı ya da bıçaklı gaspa uğramaktadır. Bilinmesi gereken bir başka konu ise turist olmanın her ülkede getireceği bir dezavantaj olan yüksek meblağlardır, Vietnam sokak satıcılarından yiyecek ya da içecek bir şey almadan hemen önce pazarlık yaparak, konaklamaya karar verdiğiniz otelde özellikle de turizm patlamasının olduğu dönemlerde gitmemişseniz pahalı ya da ekonomik her otelde, otelden çıkma girişiminde bulunacak kadar sıkı bir pazarlığa tutuşursanız, söylenen fiyatı yarı yarıya kadar düşürebilirsiniz. Vietnam restoranlarında ise İngilizce menülerin Vietnamca menülerin iki katı fiyatta hazırlandığını bilmek de Vietnam gezinizde size yardım edebilecek püf noktalardan bir tanesidir.

 

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.