Uzungöl’ü Tanımaya Ne Dersiniz

Karadeniz bölgesinde yer alan bol oksijenli temiz hava alabileceğiniz  harika  manzara seyredebileceğiniz el değmemiş doğası, yöresel yemekleri, benzersiz coğrafyası ile Uzungöl Tabiat Parkı Trabzon’da gezilecek turistik bir beldedir. Uzungöl bir köy ,yayla ve eğlence yeridir diyebiliriz . Köyler ve yaylalar, büyük şehrin kalabalığından modern hayatın getirdiği stres ve  gürültüden uzaklaşmak doğa ile baş başa kalmak isteyenler için ideal yerler olması nedeniyle tatil tercihleri arasındadır.

Uzungöl her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Nisan Mayıs aylarında yaz sezonunu açan bu doğa harikası, yaklaşık altı yedi ay sürecek sezon boyunca yöresel kahvaltıları , yemyeşil doğası , bisiklet turları ve çeşitli aktiviteleri ile doya doya tatil yapabileceğiniz Karadeniz’in cennet köşelerinden biridir.

Sadece yaz aylarında değil kış aylarında da kar tatili yapmak isteyenler için  işletmelerin açık olduğu bir mekandır. Yeni evli çiftlerin balayı tatilleri için tercih edebileceği karla kaplı orman manzarası ve şömine başında geçirebilecekleri romantik bir yerdir.

Trabzona yaklaşık 100 km, Çaykara ilçesine 20 km uzaklıkta deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte bulunan Uzungöl dik yamaçları ve muhteşem bir doğa örtüsüne sahiptir. Uzungöl’de vadi içinde akan temiz bir dere dar ve uzun bir küçük göle dökülür. Taşan su Solaklı  çayına buradan da Of ilçesinden denize ulaşır. Göl kenarında bulunan cami uzungöl fotoğraflarının simgesi gibidir. Yöreye ugun tarzdaki eski ahşap evler bu doğal güzelliği tamamlayıcı niteliktedir. Vadinin ortasında yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla meydana gelmiş bir göldür ve bulunduğu bölgeye ismini vermiştir.

Konaklama

Konaklama açısından hiç zorluk çekmeyeceğiniz kadar şirketlerin size sunacağı imkanlar mevcuttur. Kamp alanları, oteller, pansiyonlar ve hatta kiralık köy evleri bile bulabilirsiniz. Ahşap bungalov tipi evler ile burada sık karşılaşabilirsiniz. Bu evlerin en fazla iki katlı olmasına izin veriliyor ki bu doğal ortamın doğallığını bozmasın.

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.