Üsküp Gezi Rehberi

üsküp

MÖ. 4000’den bu yana yerleşim yeri olan şehirde, Romalılar, Bizanslılar ve Sırp egemenliği hüküm sürmüştür. Şehir, 1392 yılında Osmanlı egemenliğine girdikten sonra 500 yıl Osmanlı egemenliğinde yaşamıştır. Vardar Nehri’nin ortasından geçtiği şehir tarih boyunca önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Metal sanayi, kimya, kereste, tekstil, dericilik ve basım merkezi olan şehirde kültür, spor, ticaret, taşımacılık ve banka sektörleri büyük bir hızla gelişmektedir.

Makedonya’nın başkenti olan Üsküp, Balkanlar’da bulunmaktadır. Vardar Nehri’nin iki yakasında kurulmuş olan şehir Vardar Ovası’nda bulunmaktadır. Şehirde ana dil olarak Makedonca konuşulur ama tabelalarda yazılar Makedonca, Türkçe ve Arnavutça yazılıdır. Üsküp’te Türkler, Arnavutlar ve Ortodoks Makedonlar hep birlikte yaşamaktadır.

Üsküp Konaklama

Şehirde konaklama fiyatları yüksektir ama son zamanlarda gelişen ajanslar sayesinde özel odalar kiralanabilmektedir. Böyle bir konaklamayı tercih ederek konaklama ücretini düşürebilirsiniz. Kentin en iyi otelleri Dane Krapcev Caddesi üzerinde sıralanmıştır. Hem iyi hem de orta dereceli ve bütçenize uygun bir otel arıyorsanız o zaman da Kleonoec bölgesine bakmanız gerekecek. Şehirde birçok konaklama alternatifi bulunmaktadır.

Üsküp’e Nasıl Gidilir?

Üsküp şehrine İstanbul’dan uçak veya otobüs ile gidebilirsiniz. Hatta kendi özel arabanızla da gidebilirsiniz. 1 saat uçak yolculuğundan sonra şehre varırsınız. Otobüs yolculuğu oldukça yorucu ve oyalayıcı olabilmektedir. Hatta Bulgaristan ve Yunanistan vizesi almakta zorluklar çıkabilir. Bunun için en uygun ulaşım yolu uçaktır. Üsküp Büyük İskender Hava Limanı şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Hava limanından şehir merkezine ulaşımlarda otobüs ya da taksileri tercih edebilirsiniz. Kent içindeki toplu taşıma otobüs ile sağlanmaktadır. Metro ve tramvay yoktur. Ayrıca şehirde bisiklet kullanımı oldukça yaygındır.

Üsküp İklimi

Şehir nemli astropikal bir iklime sahiptir. Yazları sıcak ve nemlidir. Kış ayları ise soğuk ve nemli geçer. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 31 dereceyi bulur. Yıl boyunca yağışların en fazla düştüğü dönemler Ekim, Aralık, Nisan ve Haziran dönemleridir. Bu güzel şehri ziyaret etmek için en uygun zaman bahar ve yaz dönemleridir. Bu dönemlerde birçok festival ve eğlenceler sizin için harika olacaktır.

Üsküp’e Vize Nasıl Alınır

Makedonya ülkesi vize uygulamadığı için herhangi bir T.C. pasaportu ile vizesiz giriş yapılabilir. 90 gün boyunca ülkede vizesiz dolaşma hakkı vardır.

makedonya-meydanı-üsküp

Üsküp Gezilecek Yerler

Üsküp gezisi sırasında görülecek çoğu yapılar Osmanlı döneminden kalmıştır. 500 yıl Osmanlı egemenliğinde kalan şehrin özellikle eski Türk Çarşısı kısmında oldukça önemli Osmanlı eserleri bulunmaktadır.

Makedonya Meydanı

Şehrin en ünlü ve en büyük meydanıdır. Vardar’ın yanında bulunan alan 18.500 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. 1963 yılında depremden etkilenen yapı daha sonra genişletilmiş ve burada bulunan birçok eserde tamirattan geçirilmiştir. 2008 yılında meydanda ki Makedonya bayrağı dikilmiştir. Meydanda Gotse Delçev, Dame Gurev ve Büyük İskender heykelleri de bulunmaktadır.

Taş Köprü

15. yüzyılda inşa edilen köprü şehrin simgelerindendir. Köprünün mimarının mimar Sinan olduğu rivayet edilmektedir. Köprü başka isimlerle de anılmaktadır. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Fatih Köprüsü, Vardar Köprüsü ve Duşan Köprüsü köprü için kullanılan diğer isimlerdir. 6 metre genişliğe sahip olan köprünün uzunluğu 214 metredir. Köprünün 12 tane kemeri bulunmaktadır. köprü birkaç defa yıkım ile karşı karşıya kalmıştır. Şehrin iki kıyısındaki ulaşımda önemli role sahip olan köprü günümüzde sadece yaya trafiğine açıktır.

Büyük İskender Heykeli

Heykel, Makedonya’nın 20. kuruluş yıldönümü için 2011 yılında dikilmiştir. Heykelin yüksekliği 14.5 metredir. Heykel çevresinde her biri 2,5 metre boyunda olan 8 tane bronzdan yapılmış aslan heykeli bulunmaktadır. Bu aslandan 4 tanesi çeşme olarak tasarlanmış ve müzikte çalmaktadır.

Üsküp Kalesi

Vardar’ın kuzey tarafına düşen köprü, tarih için birkaç kez tekrar baştan yapılmak zorunda kalmıştır. Yapı, ilk olarak MS. 6. yüzyılda inşa edilmiştir. Daha sonraları bir deprem yüzünden yıkılan kale, 10 – 11. yüzyıllarda yeniden yapılmıştır. 1963 yılında meydana gelen deprem ile köprü yine hasar görmüştür.

Mustafa Paşa Camisi

Şehrin Osmanlı döneminden kalma en eski camilerinden bir tanesidir. Caminin minare bölümünün yüksekliği 47 metredir. 1963 yılında ki deprem ile zarar göre cami yenileme çalışmasından geçmiştir.

Davut Paşa Hamamı

Taş köprü’nün yanında bulunan hamam, 15. yüzyılda yapılmıştır. Hamam, günümüzde ulusal sanat müzesi olarak hizmet vermektedir. İki tane kubbesi bulunan hamamın içi kısmında banyolar ayrı olarak inşa edilmiştir. Müze olarak hizmet veren hamamın içinde sergilenen koleksiyonlar 18. ve 19. yüzyıl eserlerinden oluşmaktadır.

Kapak Han

Şehirde gezilecek bir önemli eseri de kapak han’dır. 15. yüzyılda yapılmış olan han 1086 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Hanın iki tane girişi bulunmaktadır. Burada 44 adet bulunmaktadır. Günümüzde hanın içinde birde restoran bulunmaktadır.

Sulu Han

15. yüzyılda inşa edilmiş olan hanın ismini, yakınlarında bulunan su kaynağından aldığı düşünülmektedir. 1963 depremi ile oldukça fazla zarar gören han tekrar yenilenmiştir. Günümüzde han, Üsküp Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak hizmet vermektedir.

Kurşunlu Han

1550 yılında yaptırılan han, bir dönemler hapishane olarak kullanılmıştır. Hanın giriş bölümü depo ve hayvanların bağlandığı yer olarak kullanılmıştır. Üst katlar ise dinlenme odaları olarak kullanılmıştır. Yapının kurşundan yapılmış olan bölümleri 1. Dünya Savaşı sırasında sökülmüştür.

Çifte Hamam

Şehrin en büyük ikinci hamamıdır. Hamam ismini, erkekler ve bayanlar için ayrı ayrı yapılan iki girişten almıştır. 1915 yılına kadar yapı, hamam olarak hizmet vermiştir. 1963 depremi dolayısıyla zarar görmüş olan hamam yenileme çalışmalarından sonra bir sanat galerisine dönüştürülmüştür.

Makedonya Takısı

Pella Meydanı’nda bulunan bu zafer takısı ülkenin 20. yıl bağımsızlığı anısına dikilmiştir. 193 metrekarelik bir alanda bulunan heykel mermerden yapılmıştır. Yüksekliği 21 metredir. Takın üzerinde Büyük İskender’e ait tasvirler yer almaktadır.

Bey kulesi

17. yüzyılda yapılmış olan bu yapı, 14 metre yüksekliğindedir. Şehir merkezinde bulunan en eski yapı olan kulenin duvarlarının kalınlığı 1,5 metredir. Kule savunma amaçlı kullanılmıştır. Kulenin içinde Rahibe Teresa Anıtı ile Ulusal Müze dükkânı yer almaktadır.

üsküp-saat-kulesi

Saat Kulesi

16. yüzyılda yapılan kule, şehrin sembollerinden sayılmaktadır. Namaz vakitlerini takip etmek için o dönmelerde kurulmuştur. Kule, Osmanlı döneminde inşa edilen ilk kule olma özelliğini de elinde bulundurmaktadır. Saat kısmı Macaristan’dan getirilmiştir. 1963 yılında meydana gelen depremden dolayı kulenin orijinal saati kaybolmuştur. Bunun yerine İsviçre’den bir saat getirilmiştir.

Arkeoloji Müzesi

Müze olarak görev yapan yapı ayrıca ülkenin ulusal arşiv bölümü olarak da kullanılmaktadır. Vardar kıyısında bulunan müze, Makedonya meydanın tam karşısına düşmektedir. Dış mimarisinde Yunan sitili kullanılmıştır. Müzede, Makedonya tarihi ve kökeni hakkında birçok bilgi bulunmaktadır.

Makedonya Mücadele Müzesi

Ülkenin bağımsızlığının 20. yılında hizmete açılmıştır. osmanlı döneminden ve Yugoslavya bağımsızlık dönemine kadar olan zaman dilimi ilgili eserler sergilenmektedir. Müzede balmumundan yapılmış 109 tane heykel ve 16 tane resim bulunmaktadır.

Makedonya Ulusal Müzesi

Ülkenin en eski müzelerinden biri olan yapı, üç ayrı müzenin birleşiminden oluşmuştur. Bu müzeler arkeoloji, tarih ve etnografya müzeleridir. Müze Eski Çarşı’da bulunmaktadır. Hem kalıcı hem de geçici eserler sergilenmektedir.

Aziz Ohrid Kliment Katedrali

Yapı Ortodoks mimarisi yansıtmaktadır. Katedralin en dikkat çeken yeri ise kubbesinde yer alan 70 metrekarelik freskidir. Katedral, Makedonya Ortodoks Kilisesi’nin en büyük tapınağıdır. Katedral, Aziz Kliment’in 1150. yıldönümünde açılmıştır.

Milenyum Haçı

2002 yılında Vodno Dağı’nda yapılan dev haçın yüksekliği 66 metredir. Haç, Hıristiyanlığın Makedonya’daki 2000. yılını doldurması sebebiyle yapılmıştır. Şehrin sembollerinden olan yapı birçok spor aktivitesinin varış noktası olarak hizmet vermektedir.

Aziz Saviour Kilisesi

Üsküp şehrinde yer alan bir Ortodoks kilisesidir. 16. yüzyılda inşa edilen yapı, kalenin doğu kesiminde yer almaktadır. Kilisenin içinde o dönemden kalma eserler sergilenmektedir. Yapısının bir bölümü yerin altında kalmıştır. Kiliselerin o zamanlarda böyle inşa edilmelerinin nedeni kiliselerin camilerden yüksek olmasına izin verilmeyişidir. Kilisenin en dikkat çeken kısmı 10 metre genişliğinde ve 6 metre yüksekliğe ulaşan bir meşe kapısıdır. Kilisenin dış bölümünde 1903 yılında öldürülen ulusal kahraman Delcev’in mezarı yer almaktadır.

üsküp-2

 

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.