Trabzon’da Gezilecek Yerler

sumela-manastiri

Trabzon tam manasıyla doğa ve tarih cenneti. Tarihi yapıları gezerken aynı zamanda doğasıyla da mest olacağınız bir şehir. Trabzon’da gezilecek yerler oldukça fazla. Ben bunların içinden en ünlü ve görülmeye değer olanlarını listeme aldım. İtiraf etmeliyim ki bu listeyi oluşturuken oldukça zorlandım. Çünkü birçok harika seçenek içinden seçim yapmak hiç de kolay değil. Beş günde dolu dolu ve hakkını vererek gezebileceğiniz şekilde hazırladım bu listeyi. Umarım beğenirsiniz.

Trabzon’da Başlıca gezilecek yerler;

 • Sümela Manastırı
 • Ayasofya Camisi & Müzesi
 • Atatürk Köşkü
 • Boztepe
 • Şehir Meydanı
 • Uzungöl
 • Çal Mağarası
 • Peristera Manastırı
 • Vazelon Manastırı
 • Gülbahar Hatun Camii
 • Trabzon Şehir Müzesi
 • Zağnos Vadisi
 • Hıdırnebi Yaylası

Bence mutlaka gezilmesi görülmesi gereken yerler bunlar. Zamanınız varsa gezilecek mekanların sayısı artırılabilir. Bu yerlerle ilgili bilgiler.

Sümela Manastırı

Trabzon’un Maçka ilçesi sınırları içinde bulunur. Trabzon merkezden günübirlik yada yarım günlük turlarla gidilebilir. Ayrıca Trabzon merkezden Maçka dolmuşları ile Maçka ilçesine oradan da taksi ile Mansatıra ulaşabilirsiniz. Deniz seviyesinden yüksekliği 1150 metredir. 365 – 395 yılları arasında yapıldığı tehmin ediliyor. Kurtuluş savaşı sonrasına kadar faal olarak kullanılmış, Yunanistan ile yapılan nüfus mübadelesi sonrasında terk edilmiş ve yakın zamana kadar hiçbir onarım çalışması yapılmamış. Yüzlerce yıllık hayat serüveni boyunca zaman zaman şehir koruması amacıyla ama genelde bir manastır ve kilise olarak kullanılmış. Osmanlı hükümdarlarının da himayesinde olmuş. Trabzon’da Gezilecek Yerler arasında ilk sıradadır.

Ayasofya Camisi & Müzesi

13. yüzyılda yapılmıştır. Latin işgalinden kaçarak Trabzon’da bir Rum devleti kuran Komnenos AilesindenKral I.Manuel tarafından yaptırılmıştır. Ayasofya adı “Kutsal Bilgelik” anlamına gelir. Birinci dünya savaşı sırasında depo ve hastane olarak kullanılmış, savaştan sonra 1960 yılına kadar cami olarak hizmet vermiştir. 1960 – 64 yılları arasında bazı restorasyon işlerinden sonra müzeye dönüştürülmüştür. Yüksek kasnaklı bir kubbeyi ortaya alacak şekilde, kapalı kollu bir haç planlıdır. Ayasofya’nın güneyindeki dış duvarları en ihtişamlı yeridir. Burada Hz. Adem ve Havva Annemizin yaratılışını anlatan bir kabartma bulunmaktadır. Güney cephesindeki bu kabartmaların yukarısındaki kemerin kilit taşı üzerinde Trabzon’da 257 yıl hüküm süren Komnenos hanedanının sembolü olan tek başlı bir kartal kabartması bulunur. Trabzon Ayasofya’sı 28 Haziran 2013 Cuma gününden bu yana, cami ve müze olarak hizmet vermektedir.

Trabzon Ayasofya Camii Ulaşım ve Ayrıntılı bilgiler için tıklayınız.

Atatürk Köşkü

Çok zarif ve sade bir köşk , o dönemi güzel yansıtıyor. Köşkün işçiliği son derece zarif. Bahçesinde çay bahçesi mevcut .Çıkışta hediyelik eşya ve gümüşçüden trabzon işi gümüş takı alabilirsiniz. Tavsiye ederim. ” Şeklinde yorum yapmış bir üye Tripadvisor.com sitesinde.

Bonus; Gez dünyayı gör Konya’yı

Boztepe

Trabzon’un çatısı diyebiliriz kısaca. Şehir merkezini ve karadenizi izleyebileceğiniz bir tepe. Şehir meydanından dolmuşlarla 5 dakikada gidebilirsiniz. Özellikle akşamüstü günbatımını izlemek için mükemmel bir yer. Semaverde çay keyfi yapabilirsiniz.

Şehir Meydanı

Özellikle akşamları mükemmel ışıklandırmasıyla sizi farklı bir dünyaya götürüyor. Çay bahçesinde asırlık ağaçların altında oturarak karadeniz çayınızı yudumlayabilir meydanın sağ üst tarafından itibaren başlayan uzun sokak boyunca yürüyüş yapabilirsiniz.Uzungöl

Trabzon merkezden günübirlik turlarla gidebilirsiniz. Mükemmel bir doğası var. Ancak gül ıslah çalışmaları sonrasında eski doğallığını kaybetmiş durumda. şimdilerde daha çok süs havuzu gibi görünüyor. Ama yinede mükemmel havası,eşsiz manzarası için kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir doğa harikası.

Bonus : Uzungöl

Çal Mağarası

Dünyanın en uzun üç mağarasından biridir. mağara içinde bir dere dahi var. Özellikle sünizit ve astım gibi hastalıklara da faydalı olduğu söyleniyor. Mağara içi oldukça serin olduğu için yaz mevsiminde dahi ziyaret ederken yanınızda uzun kollu giysiler olmalı. Tam bir doğa harikası.

Peristera Manastırı

Yaklaşık üç yüz metrelik bir kayalığın üzerine kurulmuş Trabzon Rum İmparatorluğu döneminde yapılmış bir manastır. Hem stratejik bir yerde bulunması hem de mimari yapısı nedeniyle dikkat çekici bir yapıdır. Turistik olarak bakıldığında manastır pek fazla dikkat çekmiyor. Ulaşımın zor olması ve bakımsızlık nedeniyle turistlerin güzergahlarında pek yer vermediği bir yer burası.

Harita Linki

Vazelon Manastırı

Bu manastırın Milattan Sonra 300 yıllarında yapıldığı sanılıyor ancak kesin bir bilgi yok. Maçka merkeze 14 km uzaklıkta ağaçlık bir alan içinde manastır henüz turistlerce keşfedilmemiş bir tarih. Trabzon’a 40 kilometre uzaklıktadır. Kiremitli köyünde ormanlık bir alanda kurulmuştur. Özellikle yerleşim yerlerinden uzak bir yerde olması için bu yer seçilmiştir diye söyleniyor. bunun sebebi de manastıra ruhani bir hava katmak için olduğu düşünülüyor. Turizm için yeterli ilgi görmediğinden yakın çevresinde konaklamaya uygun yer yoktur. En yakın konaklama imkanı Maçka ilçesindedir. Vazelon Manastırı, Yahya peygambere adanmıştır. Tarih boyunca birçok defa saldırılara maruz kalmış ve defalarca restore edilmiştir. El yazması eserlerden oluşan çok zengin bir kütüphaneye sahip olduğu da çeşitli kaynaklarda belirtilmektedir. Ayrıca manastırdaki keşişlerin bölgedeki önemli olayları da kayıt altına aldığından bahsedilmektedir.

Gülbahar Hatun Camii

Gülbahar Hatun Camii, 1514 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılmış. İsmini Yavuz Sultan Selim’in kız kardeşinden alıyor. Mükemmel bir mimari yapıya sahiptir. Medrese, mektep, imaret ve hamamdan oluşan bir külliye şeklinde inşa edilmiş. Günümüze kadar orijinal yapısı korunmuştur. Gülbahar Hatun Camii, beş küçük kubbe ile örtülü beş bölümlü son cemaat yeri ve büyük bir tek kubbe ile örtülü harem kısmından, ayrıca doğu ve batıdaki üzeri kubbeli birer zaviye odasından oluşmaktadır. Atapark’ın sol tarafından yukarıya doğru yürüyerek camiye ulaşabilirsiniz. Halk tarafından bilinmektedir. Başka bir tabirle kime sorsanız gösterir.

Harita Linki

Trabzon Şehir Müzesi

Banker Kostaki Teophylaktos tarafından bin dokuz yüzlü yılların başında büyük bir konut olarak yaptırılmıştır. Mimarının İtalyan olduğu ve birçok malzemenin İtalya’dan getirildiği bilinmektedir. Milli mücadele sırasında karargah olarak kullanılmıştır. Konağın bütün duvarları kalem işi süslemelidir. Konağın bodrum katında arkeolojik eserler sergilenmektedir.

Zağnos Vadisi

Zağnos Vadisi Tarihi Trabzon surlanın yanıbaşındadır. Eski bir dere yatağı ve çevresinin kentsel dönüşüm sonrası yeşil alan ve sosyal alana dönüştürülmesiyle Trabzon’a kazandırılmıştır.  Yılın her mevsiminde aileniz veya arkadaşlarınızda hoş vakit geçirebileceğiniz betonarme binaların arasından sıyrılıp soluklanabileceğiniz mükemmel bir yer. Coğrafi özellikleri ile de turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Fotoğraf meraklılarının da aradığını bulabileceği bir yeşil alan. Ayrıca kar yağdığında kartopu oynamak için mükemmel bir yer

Hıdırnebi Yaylası

Trabzon’un Akçaabat ilçesinden gidebileceğiniz harika bir doğaya sahip 1600 metre yüksekliktedir. Trabzon’un ilk yaylalarından biridir. Oksijen deposudur diğer Karadeniz yaylaları gibi. Trabzon’da gezilecek en güzel yerlerden biridir. Yaylada bulunan bakkallardan yöresel yiyecekler satın alabilirsiniz.

Kadırga Yaylası

Burası daha ziyade çevredeki köy yaylaklarının ortak bir pazar yeridir. Cuma günleri pazar kurulur. Çevredeki yaylaklardan insanlar haftalık alışverişlerini yapmak için gelirler. Bu günlerde oldukça yoğun olan Kadırga Yaylası gezilmeye değerdir. Diğer günler pek kalabalık olmaz. Temmuz ayının ikinci haftası şenlikler yapılır. Yerel sanatçıların konserleri olur. Bölgenin ileri gelenleri ve turistler yoğun ilgi gösterir. Üstü açık camiisi dünyaca bilinmektedir. Ve yapılışı oldukça eski tarihlere dayanmaktadır.

Benzer yazılar...

1 Response

 1. admin dedi ki:

  Küçük bir yorum ile siteme katkıda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.