Tiran Şehir Rehberi

iskender-meydanı-tiran

Arnavutluk Ülkesi’nin en büyük şehri olan Tiran, ayrıca ülkenin de başkentidir. Osmanlı Devleti tarafından kurulan ve yüzyıllar boyunca Osmanlı Devleti egemenliğinde kalan şehirde Osmanlı izlerini oldukça net bir şekilde görebilirsiniz. Şehrin ismi eski Yunancada “ Mutlak Güç Sahibi Yönetici “ anlamına gelmektedir. Şehrin Dalmaçya Denizi’ne kıyısı yoktur ama ülkenin sahil kesimine ulaşmak için tercih edilecek en iyi noktadır. Kamu kurumları ve özel üniversiteler buradadır ve ülkenin ekonomik, siyasi ve kültürel yaşamının merkezi konumundadır.

Tiran Hakkında Genel Bilgiler

Osmanlı izlerini taşıyan şehir gelişmeye 17. yüzyıldan sonra başlamıştır. İtalya yakınlarında olan şehir buradan oldukça olumlu etkiler almıştır. Bu etkileri de en çok yapılan binalarda görmekteyiz. Kentin çevresi dağlar ile çevrili olduğundan kışlar soğuk ve yağışlı olur. Yaz ayları genel olarak sıcak geçer. Dağların bulunması iklim üzerinde olumlu etkiler yapmaktadır. Kent ana dili dışında İngilizce İtalyancayı oldukça rahat konuşabilmektedir. Yaklaşık olarak 600 bin bir nüfusa sahip olan şehrin geçim kaynağı İtalya’ya çalışmaya giden işçilerin gönderdikleri dövizlerdir. Ülkede işsizlik oranı yüksek olduğundan çalışmak için çevre ülkelere giden kişi sayısı oldukça fazladır.

Tiran’a Nasıl Gidilir?

Hava yolunu kullanarak Tiran gezisine çıkmak en rahat yol.Uçuş sürresi yaklaşık olara 1 saat 45 dakika sürmektedir. Ülkenin tek havaalanı olan Tiran uluslar arası havaalanı burada bulunmaktadır. 2007 yılında yenileme çalışması yapılmıştır. Rinas köyünde olan havaalanından şehir merkezine gitmek için taksileri ya da Rinas Express’i kullanabilirsiniz. Taksiler otobüslere göre daha pahalıdır. Taksiye binmeden önce fiyat konusunda pazarlık yapabilirsiniz. Şehir ulaşımında taksi ve otobüsler kullanılmaktadır. Raylı sistem yoktur. Bunda şehrin coğrafi konumu oldukça etkili olmaktadır. Karayolu ile de buraya gelmek mümkündür.

Tiran’da Konaklama

Tiran şehrinde konaklama yerlerinin birçoğu şehir merkezinde bulunmaktadır. 5 yıldızlı otellerin yanında daha çok pansiyon ve apart otel evler daha fazladır. Geziniz öncesinde otel rezervasyon sitelerinden kalacağınız yeri ayarlayabilirsiniz.

Tiran İklimi

Yazlar sıcak ve kuru geçer. Kışlar ise bol yağmurludur ve soğuk değildir. Dağlık bölgelerde iklim değişiklik gösterir. Burada kışlar daha soğuktur. Denize yakın ama kıyısı olmayan bir kent olan Tiran’a gitmek isterseniz en uygun zaman olarak Mayıs, Haziran ve Eylül aylarıdır.

Tiran Vizesi Nasıl Alınır?

Arnavutluk ülkesi Türkiye’den vize istemiyor. Ülkeye giriş yaptığınız zaman sadece gümrük görevlilerine ne için geldiğinizi söylemeniz yeterli olacaktır.

petra-kalesi-tiran

Tiran Gezilecek Yerler

Tiran, gelişmiş bir şehir değildir. Şehir merkezi Taksim Meydanı kadar bir alan kaplıyor. Şehrin bulunan caddeleri bu meydana çıkıyor. Burada hükümet binaları var. Şehir bu meydanın etrafında kurulmuştur.

İskender Bey Meydanı

Meydanın bir tarafında modern yapılar bir diğer yanında ise eski dönemden kalma yapılar görülür. Meydanda bulunan en gözde yapı Opera Binasıdır. Meydanda İskender Bey’in heykeli yer alıyor. İskender Bey ulusal kahramandır.

Opera Binası

Bu bina Çinliler tarafından inşa edilmiştir. Binanın karşısında daha önceleri oldukça muhteşem bir görüntüsü olan Enver Hoca’ya ait bir heykel varmış ama bu heykel günümüzde artık yok. Ülkesini kötü bir yönetimle yöneten bu kişinin mezarının olduğu yere dahi alışveriş merkezi yapılmıştır.

Petra Kalesi

Osmanlılar zamanında garnizon olarak kullanılan kale, Bizans imparatoru tarafından inşa edilmiştir. Kalenin bulunduğu yer nehre bakan sarp kayalıklar üzerindedir. Kale, bir üçgen içinde bulunuyor ve köşelerine yuvarlak kuleler yerleştirilmiştir.

İskender Bey Heykeli

Osmanlılara oldukça zor zamanlar yaşatmış olan bu zat, şaha kalkmış atının üzerinde resmedilmiştir. Bu kişi geçmiş zamanda dağınık olan Arnavut halkını bir çatı altında toplayan kişidir. Kısaca Arnavutluk’un kurucusu olarak kabul edilmektedir. Heykelin bulunduğu kaide 2 metrelik bir piramitten yapılmıştır. Heykelin bulunduğu yerin karşısında Ethem Bey Camisi bulunmaktadır.

Ethem Bey Camisi

Osmanlı zamanından kalmış olan bu cami komünist yönetim döneminde yıkılmadan günümüze kadar gelmiştir. 1789 yılında Molla Bey ve oğulları zamanında yapımına başlanılan cami 28 yıl sonra Hacı Ethem Bey zamanında tamamlanabilmiştir. Caminin hemen yan tarafında Saat Kulesi, hükümet binaları, Ulusal Müze ve Opera Binası yer almaktadır.

Saat Kulesi

Hacı Ethem Bey tarafından 1821 yılında inşa edilen Saat Kulesi, 90 basamaklıdır. Kentin simgesi durumunda olan kule, ziyaret edilebilir. Yüksekliği 35 metreyi bulur. Şehirde bulunan en yüksek yapıdır. İlk yapıldığı zamanlarda kulede bir çan bulunuyormuş. Daha sonra bu çan yerine Almanya’dan saat düzeni getirtilmiş. Kulenin şimdiki saat düzeni 1970 yılında Çinliler tarafından kurulmuştur.

Ulusal Müze

Ülkede bulunan en büyük müzedir. 27 bin metrekarelik bir alanı kaplayan müze, 1981 yılında hizmete açılmıştır. Müzede bulunan bölümler arsında; antik ve orta çağ, ikonografi bölümü, Arnavutluk kültür bölümü, dünya savaşlarını gösteren bölüm ve soykırım bölümleri yer almaktadır. İç savaş döneminde hasar gören müzede birçok eser hasar almaktan kurtulmuştur. Müzede en dikkat çeken resim ise sosyalist dönemden sonra kaldırılmayan gösteri yapan gençlerin resmidir.

tiran-kale

Tiran Kalesi

Şehrin merkezinde bulunan kaleye Justinyen Kalesi de denilmektedir. Bizans döneminde yapılan kale 1300 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kaleden 6 metre yüksekliğinde bir duvar vardır. Bu duvarın Osmanlı zamanında yapıldığı söylenilmektedir.

Piramida Kültür Merkezi

Bu yeri Enver Hoca kendine mezar yeri olarak yaptırmış olsa da günümüzde kültür merkezi olarak kullanılmaktadır. Bina, Enver bey’in kızı tarafından 1987 yılında tasarlanmıştır. Sanatsal etkinlikler burada yapılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.