Tayland’da Görülmesi Gereken Yerler

Chiang-Mai

Kral rejimi, tapınakları, masaj salonları, saygının fazlasıyla gösterildiği ve sıcağı hissedebileceğiniz Tayland ülkesini kesinlikle ziyaret etmeliyiz. Dünya’ya nede olsa bir kere geleceğiz. Bu sebeple işlerinizi güçlerinizi bırakmalı ve gelmelisiniz. Tayland ülkesine kesinlikle bir defaya mahsus seyahat etmeye gelmelisiniz. Tayland Krallığı eski adıyla Siyam olarak anılırmış. Tayland’a gittiğiniz zaman özgürlüğü yaşayacağınız bir ülke olduğunu bilmenizi isterim. Dilimiz karşılığında Tayland’ın anlamı Özgür Ülke olmaktadır. Asya’da bulunan ülke 2013 verilerine göre 67,01 milyon kişi yaşam faaliyeti göstermektedir. Bu kişilerden yaklaşık %90’ı okur-yazar ve Budist inanışına sahiptir. 513.120 km² yüzölçümü ile Dünya’nın en büyük 51. ülkesi olarak bilinmektedir. Tayland’ın başkenti Bangkok, Dünya’nın en sıcak başkentlerinden biri olmaktadır. Bununla birlikte ülkede resmi dil olarak Tayca konuşulmaktadır. Tayland halkı Türkiye’den gelen turistlere karşı ayrı bir sempati beslemektedir. Tayland ülkesine geziye gittiğiniz zaman yanınıza gelip fotoğraf çekinmek isteyenleri lütfen kırmayın.

Sizlere Tayland’a gittiğiniz zaman nereleri gezmeniz gerektiği hakkında bir araştırma yaptık. Sizlere bahsedeceğimiz bölgelere özellikle gitmeye çalışın. Türkiye’den uçakla gelen turistlerine gezi için 30 gün hak tanıyan bu ülkenin her yerini keşfetmelisiniz. 

Tayland’da Görülmesi Gereken Yerler?

Tayland

Chiang Mai

Tayland ülkesinde gezilmesi en önemli yerler arasında Bangkok, Pattaya ve Phuket bulunmaktadır. Biz bugün bunları biraz daha aşağılara saklayacağız. Sizlere saydığımız üçlüden daha farklı bir yerlere Tayland gezisi yapmak istiyoruz. Tayland’ın son zamanlarda en popüler şehirleri arasında bulunan Chiang Mai’nin kesinlikle görülmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum.
Chiang Mai şehrine gittiğiniz zaman sizin başkent içerisinde gördüğünüz Tayland ile eski ve gerçek olan Tayland’ı görme imkanı bulacaksınız. Mükemmel bir şehir olan Chiang, her geçen gün turistlerin istilasına maruz kalıyor. Sizlere Tayland gezisi ilk durağında erken saatlerde Chiang Mai şehrine gitmenizi tavsiye ediyorum.
Bangkok üzerinden Chiang Mai kentine gelebilmek için yaklaşık 1 saatlik yol bulunmaktadır. 1 saatlik yolculuğunuz için yaklaşık 30-40 USD ödemek zorunda kalıyorsunuz. Buraya geldiğiniz zaman kesinlikle  dolu bir gün geçirmek zorundasınız. Şehir içerisinde ucuz konaklama yerleri bulunmaktadır. Rezervasyon işlemi yaptırmadan çat kapı gittiğiniz zaman yaklaşık 8-10 USD arasında kalmak için oteller bulunuyor.

Bildiğimiz üzere artık Tayland’ın harikaları arasında Budist tapınakları bulunmaktadır. Chiang Mai kenti içerisinde de bol bol tapınaklar bulunmaktadır. Tapınaklar arasında pek bir fark bulunmadığını söylemek isterim. Chiang Mai’ye geldiğiniz zaman öncelikle ana caddeleri, tapınakları ve pazarları gezmelisiniz.

Şehir turist istilasına uğradığı için bir dolu gün bize yeterli olacaktır. Birkaç tapınak, pazar yerleri ve muhteşem turumuza katıldıktan sonra gece hayatını yaşama fikri sizin eğlence anlayışınıza kalmıştır. Öncelikle sabah erken saatlerde Chiang Mai’ye uçuşunuzu tamamladıktan sonra White Temple tapınağını görmelisiniz. Bu tapınağı gördüğünüz zaman diğer tapınakları unutmanıza neden olacaktır. Fotoğraf makinelerinizi hazırlayın çünkü çok iyi fotoğraflar çıkartabileceğiniz bir görüntüsü vardır.

Tapınak çevresinde çeşitli hatıra karelerimizi yakaladıktan sonra şehrin ünlü pazarlarını gezmeliyiz. Chiang Mai merkezinde bulunan yaklaşık 2-3 pazar bulunmaktadır. Bunlardan en çok tercih edilen pazar ise gece pazarları olmaktadır. Sizler gece hayatınızı barlarda yaşamakla beraber aynı zamanda buranın geceleri kurulan pazar yerlerini görebilirsiniz.

Chiang Mai kentinden gece ne yapacağınıza karar verdikten sonra şehrin merkezinde bir sürü turist acentası bulunmaktadır. Sizlere afiş vermek isteyen bilgilendirme yapmak isteyen onlarca kişi çalışmaktadır. Birkaç farklı turist acentasından turlar hakkında bilgi almalısınız. Tur paketleri içerisinde Long Neck ve Chiang Rai bölgelerine gidiş düzenlenmektedir. Tayland gezisi içerisinde görmeniz gereken bir yer olarak Chiang Rai’ye tur almanızı öneriyorum. Sabah 10 gibi hareket eden tur, yaklaşık gece 11 gibi geri dönmektedir. Fiyatları ise gayet ucuz olmaktadır. Yaklaşık 30-40 USD karşılığında bu turlara katılabilirsiniz.

Chiang Rai ve Mai, Pazarları, Tapınakları ve Gece Hayatını yaşadıktan sonra sabah erkenden buradan ayrılıyoruz..

phuket_01 

Phuket

Tayland ile bütünleşmiş olan Krabi’nin Phuket Adasına geçelim. Aileniz, eşiniz ve dostunuz ile birlikte Tayland gezi planları yapıyorsanız asla ertelemeyin. Ülkeye akın eden turist sayısı her geçen gün artıyor. Bu nedenle fiyatlar aynı oranda artmaya devam ediyor. 2010 yılında bir arkadaşım Tayland ülkesine tatile gittiği zaman her şeyin bedava olduğunu söylemişti. Bunun üzerine yaklaşık 4 sene sonra Tayland gezi planları yaptığım zaman 2010 yılında gitmediğime pişman olmuştum. Bu yüzden tatil planlarınızı asla ertelemeyin.

Tayland gezisinde gece hayatını kesinlikle burada yaşamalıyız. Başkent Bangkok kadar güzel olmamasına rağmen tatmin edici olduğunu söyleyebilirim. Phuket’in merkezi olan Patong bölgesi kesinlikle gece hayatı için ideal olmaktadır. Patong bölgesinde gece hayatını ve otelinizi ayarlamalısınız. Bu bölgede 1-2 gün geçirebilirsiniz. Bölgede otellerin fiyatlarını çok iyi araştırmalısınız. Bir otel 30 USD olmasına rağmen diğer aynı özelliklerden bulunan otele 15 USD’ye yerleşebilirsiniz. 15 USD’nin bile çok olduğunu söyleyebilirim. Sizler sürekli keşfetme içerisinde olacağınız için otelinize sadece uyumak ve dinlenmek için gideceksiniz.

Walking Street diye hitap edilen araçların giremediği caddeler bulunmaktadır. Bu caddeleri gördüğünüz zaman Türkiye’de eğlence mekanlarının çok pasif olduğunu düşünebilirsiniz. Tayland gezi planlarınız içerisinde kesinlikle eğlenceyi eklemelisiniz. Alkol kullanmıyor olsanız bile barları gezebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz bir bar içerisinde içeceğinizi yudumlayıp müziğin tadını çıkartabilirsiniz.

Patong bölgesinde kesinlikle denize girmenizi önermiyorum. Birkaç sahil bulunmasına rağmen sadece buraları yürüyüş yapmak için kullanabilirsiniz. Tayland gezisi yapmanıza rağmen Patong bölgesinde Denize girdiğinizi öğrenirse arkadaşlarınız gülecektir. Bu sebeple turizm acentalarından Chiang Mai kentinde yaptığımız gibi birkaç broşür ve afiş alalım. Bu sayede bölgenin masmavi, tropikal ve beyaz kumlarını keşfedeceğiz.

Turizm acentalarından gerekli bilgileri aldıktan sonra bir sürü bölgeye götüreceğini söyleyen acentalardan uzak duralım. Bu tür acentalar adalar içerisinde 20 dakika duracağı için ne olduğunu anlamayacaksınız. Daha önceden belirlediğiniz adalara giden acentaları tercih etmelisiniz. Saat sabah 10 gibi başlayan turlar akşam 8-10 arasında bitmektedir. Unutmayalım ki turizm acentaları çok fazla kazanmaktadır. Sizlerin istediği miktara kesinlikle üç aşağı beş yukarı ineceklerdir.

Temiz , sakin ve huzurlu bir adaya geçiş yapabilirsiniz. Benim tercihime göre ilerlemek isterseniz kesinlikle Koh Phi Phi adasına gitmeliyiz. Burada yaklaşık 3 gece kalalım. Koh Phi Phi adasının yanlarında bulunan diğer adalara botlar ile günü birlik geziler düzenleyeceğiz.

Koh Phi Phi

Yeni rotamız ise Koh Phi Phi.. Bu adanın ünlü olmasının sebepleri arasında ise Leonardo Di Caprio’nun başrol oynadığı The Beach filmi olmaktadır. Tayland gezi planlarınız arasında kesinlikle bulunması gereken bir yer olduğunu düşünüyorum. Turist kalabalığını düşünmezsek mükemmel bir yer.

Burada yaklaşık üç gün geçireceğimiz için planlarımızı çok doğru bir şekilde yapmalıyız. Planlarımızı yaptıktan sonra kesinlikle sadık kalmalıyız. Bununla birlikte sizlere Maya Beach için bir gün ayırmanızı öneriyorum. Masmavi suyu ve bembeyaz sahilinin kumu içerisinde yüzdükten sonra tropikal ormanı içerisinde yürüyüş yapmadan ayrılmayın. Koh Phi Phi’den Maya Beach’a botlar ile gelmenizi tavsiye ederim. Doğanın güzelliği eşliğinde mükemmel olacaktır.

Diğer kentlerde yaptığımız gibi turizm seferleri düzenleyen firmalardan broşürler almalıyız. Bu sayede ada hakkında bilgiler topluyoruz. Ton Sai Koyu, Bamboo Adası, Sinek Adası, Maymun Plajı ve  Phi Phi Leh Adası’nı kesinlikle gezmelisiniz. İki gün içerisinde bu adaları gezmeye çalışın.

Gündüzleri botlar eşliğinde bahsettiğim adaların turlarına katılabilirsiniz. Turlar sabah saat 10 gibi başladıktan sonra akşam 7 gibi sona eriyor. Tur esnasında öğle yemeği, tanıtım ve rehber gibi imkanlar sağlanmaktadır. Koh Phi Phi adasında yemek ve tur fiyatları diğerlerine göre biraz daha pahalı olduğunu belirtmek isterim. Seçtiğiniz tur ile birlikte adaları gezdikten sonra akşam vakitlerinde sona ereceği için bir saat kadar dinlenmenizi öneriyorum. Güzel bir şekilde dinlendikten sonra barlar ve pazarlar bizleri bekliyor.

Burada Phuket Adasında gördüğünüz gibi bir eğlence hayatı göremeyeceğinizi belirtmek isterim. Sahil önlerinde bulunan restoranlar gün batımına doğru çeşitli gösteriler hazırlamaktadır. Canlı müzik eşliğinde ellerinde ateşli şövalyeler dans etmeye başlıyor. Bütün yorucu geçen günün ardından canlı müzikler sizi yeniden canlandıracak. 

Koh Phi Phi adasında birçok Türk vatandaş ile karşılaşabilirsiniz. Bölge içerisinde Türklere karşı ayrı bir sempati bulunmaktadır. Sizler ile konuşmak isteyen vatandaşların isteklerini geri çevirmeyin. Halk ile edeceğiniz tatlı muhabbetler sizlerin rotasını belirlemesinde yardımcı olabilir. Aslında en iyi rehber orada yaşayan insanlardır.

Sırada ise bütün bu karmaşıklığın ve yorgunluğun ardından huzurlu bir adaya doğru çıkacağız..

Koh Chang

Bölgenin en sakin adalarından birisi olan Koh Chang kesinlikle huzurun başkenti diyebilirim. Günlerdir bir sürü turist gördüğünüz için adaya hemen kanınız ısınmayacaktır. Koh Chang Adasına feribot seferleri sıklıkla düzenlenmediğini hatırlatayım. Gün içerisinde uygun bir yerden feribot sefer saatlerini öğrenmelisiniz.

Yerli halk ve turistler bu adayı dalış yapmak için kullandığını öğrendim. Bunun yanı sıra adanın bir diğer ismi ise “Fil Adası” olarak geçiyor. Ada’nın harita üzerindeki görüntüsü Fil şekline benzediğini için bu ismi uygun görmüşler. Adanın dalış için uygun olduğunu öğrendikten sonra ben ilk tercihimi dalış üzerine kullanmıştım.

Çok sakin ve huzurlu olan ada içerisinde yürüyüşler yaptığınız esnada doğal güzellikleri görebilirsiniz. Bu ada içerisinde ne kadar fazla doğal kelimesini kullanırsam o kadar mantıklı konuştuğumu anlamış olacağım. Çünkü ada içerisinde yürüyüş yaptığınız esnada maymunlar sizinle yürüyebilir. Buna gitmeden önce alışık olun.

Ada içerisinde ulaşımı motosiklet ile sağlayabilirsiniz. Motosiklet kiralayabileceğiniz birkaç dükkan bulunmaktadır. Pazarlığınızı düzgün bir şekilde yaptıktan sonra adayı gezmeye başlayabilirsiniz.

Bu ada içerisinde huzuru bulduktan ve yorgunluğunuzu attıktan sonra Tayland gezi planlarımıza kutsal şehir olarak bilinen Ayutthaya kentine geçiş yapalım.

Ayuttahaya

Ayutthaya

Ayutthaya kutsal şehir olarak tanımlanmaktadır. Kral U-tanga tarafından kurulan bu şehir şimdilerde ise park haline getirilmiştir. Tayland’ın başkenti Bangkok’a 80 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Çevresi ise üç nehir ile çevrilidir. Chao Phraya, Lopburi ve Pa Sak nehirleri bulunmaktadır.

Kutsal şehir 1991 yılında UNESCO Dünya Miras listesine alınmıştır. Şehir içerisinde birçok dinsel Budist tapınakları bulunmaktadır. Birçoğu eski görüntüsünü kaybetmesine rağmen bazıları restore edilmiştir. Tarihi bir şehir olması nedeniyle el sanatları, oymacılık, seramik ve müzik aletleri ile uğraşan birçok yerli halk görebilirsiniz.

Tayland gezi planlarımız içerisinde antik kenti gördükten sonra yavaş yavaş Tayland ülkesinin başkenti Bangkok’a geri dönebiliriz.

Tayland Gezi rehberi içerisinde Pattaya şehrine yer vermediğimi özellikle belirtmek istiyorum. Tayland içerisinde Bangkok ve Pattaya bölgelerinin ayrı bir yeri olmaktadır. Pattaya ve Bangkok bölgelerini anlatmaya başladığım zaman diğerlerine gitmeye imkan bulamayacaktınız. Bu yüzden sizlere Pattaya bölgesini ayrı bir yazı içerisinde değerlendireceğimi belirtmek isterim. İyi eğlenceler, diliyorum.

Tayland ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı Tayland Gezisi ve Tayland Turları & Gezi Rehberi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Yorum yazarak daha iyi içerik geliştirmemize yardımcı olabilirsiniz.

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.