Tayland Ulaşım Rehberi

Ekamai Havaalanı

Birçok havayolu firmasının uçuşları ile direkt olarak Bangkok’a uçuş yapabilirsiniz. Bangkok, ülkenin İstanbul’u gibidir. Buradan her yere kolay bir ulaşım vardır. İstanbul’dan Bangkok’a uçuş genel olarak 9 saat sürmektedir. Bangkok yerel saati bizden 5 saat ileridedir. Ülkede gerek şehir içinde gerekse şehirlerarası iyi bir ulaşım ağı bulunmaktadır. Ülkemizde ki kadar olmasa da güzel bir otobüs ağı vardır. Değişik sınıflara ayrılan otobüsler ile ülkenin hemen hemen her yerini gezebilirsiniz. Ülke genelinde tren ağını da kullanabilirsiniz. Ülkenin adalarını birbirine bağlayan feribot ağı bulunmaktadır. Tayland Ulaşım Rehberi yazımızda şehirlerarası ve şehir içi ulaşım hakkında birçok bilgi bulacaksınız.

Şehirlerarası Ulaşım

Ülkede güvenli ve ucuz bir şekilde seyahat etmeyi sağlayan uçak, otobüs ve tren ağı ulaşımı bulunmaktadır.

Uçak ile Ulaşım

Özellikle son zamanlarda yaygın olarak kullanılan Air Asia ve Nok Air gibi havayolu firmaları sayesinde otobüslerden daha ucuza uçmanız mümkündür. Ülke genelinde oldukça geniş bir hava yolu ağı bulunmaktadır. Özellikle turistik şehirler havayolu ile birbirine bağlanmıştır.

Tayland_tekneturu

Otobüs ile Ulaşım

Kolay bir yolculuk yapmak isterseniz size otobüsleri tavsiye edeceğiz. Devlet otobüs ağı servisi ile bütün ülkeyi ekonomik bir şekilde gezebilirsiniz. Devlete ait otobüslere binmek için biletleri otobüs terminallerinden alabilirsiniz. Eğer internetten otobüs bileti almak isterseniz komisyon ödemek zorundasınız. Ülke genelinde 4 tip şehirlerarası otobüs bulunmaktadır. VİP otobüsler en konforlu ve en pahalı olan otobüslerdir. Yol boyunca birçok ikram bulunmaktadır. 24 ya da 32 kişiliktir. Normal otobüslere binmek isterseniz oldukça eski otobüsler ile yolculuk yapmak zorundasınız. Dolmuş gibi çalıştıkları için dur / kalk oldukça fazladır. Onun için yolculuğunuz oldukça fazla uzun olacaktır. Turist otobüslerinin biletleri ise genellikler KSR gibi yerlerde satılmaktadır. Bu hattı kullanmakta ısrarlıysanız bazı önlemler almanız yararınıza olacaktır. İlk olarak bagaja vereceğiniz bavulunuzda değerli hiçbir eşyanızı bırakmayınız. Bu hatta hırsızlık olayları oldukça meşhurdur. Bundan dolayı devlet otobüslerini seçmeniz daha uygun olacaktır.

tayland-fil-ulaşım

Tren ile Ulaşım

Ülkenin tamamına yakınını kaplayan bir demiryolu ağı bulunmaktadır. Bu ağ sayesinde yataklı ya da koltuklu trenler ile istediğiniz her yere gidebilirsiniz. Yalnız ücretler biraz pahalıdır. Tren biletlerini istasyonlardan alabilirsiniz. 3 sınıf tren bulunmaktadır. 1. sınıf trenlerde vagonlarda klima ve yatak bulunmaktadır. Bu tren en konforlu en güvenli ve en pahalı olan türdür. 2 sınıf trende klimalı, klimasız, yataklı ve yataksız gibi vagonlar bulunmaktadır. 3. sınıf tren çeşidinde ise vantilatörlü, açık camlı ve tahta koltuklar vardır. Bu sınıf kısa mesafeli yolculuklar için oldukça idealdir.

Minibüs ile Ulaşım

Ülkede 4 – 5 saat mesafe uzaklıktaki yerlere düzenli olarak minibüs seferleri düzenlenmektedir. Ücretler otobüslerden biraz pahalı olmasına rağmen otobüs ve trenlere göre daha güvenlidirler. Çalışma saatleri oldukça uzun olduğundan şoförler bunu aşmak için enerji içecekleri almaktadır. Bundan dolayı hız yapabilmektedirler.

Feribot ve Tekne İle Ulaşım

Tayland körfezinde anakara ve adalar arasında düzenli olarak feribot seferleri düzenlenmektedir. Ülkenin meşhur uzun kuyruklu tekneleri ada ve plajlarda önemli bir ulaşım aracı olarak ön plana çıkmaktadır.

Şehir İçi Ulaşım

Ülkenin şehirlerinde şehir içi ulaşımları sağlamada birçok ulaşım aracı alternatifi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır.

Taksi ile ulaşım

Değişik renklerde olan taksiler özellikle uzun mesafeleri aşmak için uygundur. Bütün taksilerde klima vardır. Ücretlendirmede taksimetre bulunmaktadır. Otellerin ve turistik yerlerde bekleyen taksilere özellikle dikkat ediniz. Ana caddeye çıkıp taksiye binmek daha güvenlidir.

Tayland_tuktuk

Tuk – Tuk ile Ulaşım

Bu ulaşım aracını pek fazla kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü şoförleri yüksek fiyat söylüyor ve pazarlığa pek yanaşmıyor.

Motosiklet ile Ulaşım

Ülkede en meşhur ulaşım araçlarından biri olan motosiklet ile turunuza devam edebilirsiniz. Ama kullanırken son derece dikkatli olmanızı öneririz. Şehirlerdeki trafik oldukça yoğundur. Motosikletleri sadece bu işi yapan yerlerden kiralayın. Onun dışındaki yerler size oldukça zorluk çıkartacaktır.

 

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.