Tayland Turları & Gezi Rehberi

tayland-turları

Birçok insana Tayland’ı sorduğumuz zaman; filmlerin orada çekilmesi, tropikal adaları ile ünlü, yıl içerisinde milyonlarca turisti  ağırlaması, Budist tapınakları ve çarpıcı doğal güzellikleri bulunduğunu söylüyor. Bunun yanı sıra dünya üzerinde bilinmiş olan Tay masajı ile Güney Asya’nın en popüler gidilip görülmesi gereken yerlerinden biri olduğunu gösteriyor. Güneydoğu Asya bölgesinde bulunan Tayland’ın başkenti Bangkok. İnsanlar doğunun yaşamı ile batının modernleştirilmiş yaşamını kendilerine uygun olarak kaynaştırmış bir şekilde yaşamlarını sürdürtmektedirler. İnsanların Tayland ülkesine olan merakları doğal güzelliklerinin yanı sıra iş merkezleri, şık otelleri, alışveriş merkezleri ve her geçen gün hızla yükselen gökdelenleri olmaktadır. Asya sınırları içerisinde her geçen gün gelişim gösteren Tayland, kısa zamanda daha fazla turist ağırlayacağını kanısındayım. İnsanoğlunun hayatında bir kez Asya sınırları içerisinde bulunan doğal güzellikleri ile tanınan Tayland’ı ziyaret etmesi gerektiğini hatırlatıyorum. Bununla birlikte sizlere Tayland ülkesine nasıl gidebileceğinizi, neler yapacağınız hakkında bilgiler ve yapabileceğiniz sosyal faaliyetler ile ilgili sizlere bilgiler vereceğim. Tayland’a seyahat edebilmeniz için çeşitli Tayland turları düzenlenmektedir. Bu turlar hakkında geniş araştırmalar yapmanızı öneriyorum.

tayland-turları

Tayland’a nasıl gidebilirim?

G7 ülke üyelerinden birisi olan Tayland’a birçok ülkeden kişi vize olmadan giriş sağlayabiliyor. Bu giriş hakları uygun görülen ülkelerden birisi de Türkiye olmaktadır. Vize olmadan yapılan giriş işlemlerinde belli başlı farklılıklar bulunmaktadır. Tayland’a vize olmadan gittiğiniz zaman 15 veya 30 gün kalma hakkınız bulunuyor. Daha uzun süre doğal güzellikler diyarını gezmek istediğiniz zaman vize çıkartmanız gerektiğini bilmenizi isterim. Vize ücretleri ise giriş sayısına göre değişebiliyor. Tayland ülkesinde iş, eğitim veya evlilik gibi düşünceleriniz için göçmen olmayan vize çıkartmanız gerekiyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları en az 6 ay süre içerisinde geçerli bir pasaporta sahip oldukları zaman Tayland’a havayolu ile giriş yapmaları halinde 30 gün boyunca vizeye gerek duymadan özgürce Tayland ülkesi içerisinde özgürce kalma imkanı buluyorlar. Havayolu ile ülke içerisine giriş yaptığınız zaman girişte elinizde bulunan giriş kartı üzerinde ki Admitted Until yazısının yanına damga ile ne kadar süre kalabileceğiniz hakkında bilgilendirme yapılıyor. Unutmayın ki, her havayolu ile giriş yaptığınızda yeniden 30 gün kalma hakkı elde ediyorsunuz.

Tayland’a isterseniz kara yolu, demir yolu veya nehir/deniz yolu ile komşu bir ülkeden giriş yapabilirsiniz. Bu şekilde giriş yapanlar için ise Tayland ülkesi 15 gün kalma hakları bulunduğunu belirtiyor. Eğer sizler G7 ülkesi üyelerinden birinin pasaportuna sahip olmanız halinde 30 gün kalma hakkı elde ediyorsunuz. G7 ülkeleri ise; İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve ABD ülkelerinden oluşmaktadır.

Özellikle pasaportunuzun Tayland’a giriş yaptığınız günden itibaren 6 ay daha geçerli olduğuna dikkat ediniz. Bununla birlikte giriş-çıkış evraklarını eksiksiz bir şekilde doldurmaya özen gösteriniz. Uçak biletleri konusunda gidiş-dönüş olarak çift yön almaya özen gösterin. Bu sayede ülke içerisine giriş işlemleri sırasında daha kolaylık sağlayacaksınız.

Feribot, uçak ve tren ile yapacağınız seyahat yolculuklarında Geliş ve Gidiş kartları dağıtılmaktadır. Bu kartları eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurmalısınız. Bu kartları doldurduktan sonra pasaport işlemleriniz sırasında görevliye teslim etmelisiniz. Gidiş kartınız pasaport üzerine zımba şeklinde tutturulmaktadır.

Tayland_havaalanı

Tayland’a ne kadar süre içerisinde ulaşabilirim ?

Tayland’ın İstanbul’u olan Bangkok içerisine Türk Hava Yolları ile direk uçuş yapabilirsiniz. Uçak aktarmasız bir sefer olduğu için zamandan tasarruf etmiş olacaksınız. Sizlere ilk seferde Bangkok’a bölgesine göndermek istememizin sebebi ise diğer bölgelere en kolay ulaşım buradan sağlanmaktadır. Tayland turları ile birlikte seyahat eden gruplar ise bizler gibi öncelikle Bangkok’a gelmektedir.

İstanbul – Bangkok arası yaklaşık olarak uçak seferi ile 9 saat sürmektedir. Bangkok yerel saati, İstanbul’da kullanılan saat dilimine göre 5 saat ileri olmaktadır. Yolculuk bittiği esnasında karşılaştığınız 14 saatlik fark sizler üzerinde kötü bir etki bırakacaktır. Ülke içerisine giriş yaptığınız zaman gerek Tayland turları ile birlikte gitmeniz halinde gerekirse rehberiniz eşliğinde konaklayacağınız mekanlar içerisinde güzel bir şekilde dinlenmenizi öneriyorum. Bu sayede Tayland turu sizler için daha keyifli geçecektir.

tayland_kraliyet

Tayland seyahatinde önemli birkaç bilgi…

Doğal güzellikleri ile bilinen Tayland 67 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Tayland’da Krallık rejimi hala uygulanmaktadır. Halk buna rağmen Kralını tapılacak derecede sevmektedir. 67 Eyaleti bulunan Tayland’ın Günes Asya içerisinde sömürge olmayan nadir ülkelerden bir tanesidir. Başkenti Bangkok’un nüfusu yaklaşık 7 milyon olmaktadır. Bununla birlikte ülkeye gittiğiniz zaman karşılaşacağınız konuşma dili Tayca. Turistik yerlerde İngilizce diline sahip otel işletmecileri  ,resepsiyon görevlileri ve nadir halk görebilirsiniz.

Ülke kodunun 66 olduğunu yaklaşık İstanbul saatine göre 5 saat ileride olduğunu bilmenizi isterim. Bangkok şehir merkezinde her 50 metre kareye bir alışveriş merkezi düştüğüne şimdiden alışmalısınız. Çünkü oraya gittiğinizde “Aaa! Ne kadar çok alışveriş merkezi var.” diyeceksiniz. Tayland ülkesine Tayland turları ile gittiğiniz zaman sizlere eşlik edecek olan rehberler ilk başta önemli bilgileri sizlere vermektedir.

Tayland’da nereleri gezebilirim?

İşte birçok kişinin merak ettiği asıl konu ise gezebileceğimiz doğal güzellikler, tapınaklar ve muhteşem görüntüsü ile bizleri mest edecek mekanlar. İlk başta kulağına ne kadar hoş gelmesine rağmen Tayland Havalimanına indiğiniz zaman yoğun ve bunaltıcı sıcak size birer ” Hoşgeldin! “ hediyesi olur diyebilirim. Tayland turları bu konuda Bangkok için Dünya’nın en sıcak başkenti olduğunu önceden belirtiyor. En sıcak başkent olması yanı sıra Güney Asya içerisinde en fazla ziyaret edilen başkent olduğu da bir gerçektir.

 • Tayland’ın en büyük 5.adası olan Koh Phangan’ı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Ziyaret ettiğiniz dönemin kesinlikle dolunay zamanına denk gelmesine önem gösterin. Ada’nın dolunay dönemlerinde özel olarak düzenlenen Full Moon partisi bulunmaktadır. Full Moon partisinin geçmişi ise eski yıllara dayanmaktadır. Kamp ve çadır eşliğinde gitar ve ateşler ile birlikte şarkılar mırıldanılmaktadır. Eğlence akşam vakitlerine doğru düzenleneceği için sizler gündüz ada içerisinde küçük motorsiklet kiralayarak adayı turlayabilirsiniz
 • Ayutthaya antik kenti sizi mest edecektir. Turistlik bir yer olan antik kent içerisinde gece hayatı, masaj salonları ve Phuket Plajı bulunmaktadır. Antik kent için eğlence ve doğal güzelliklerin adası olarak hitap edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kasabanın eski manzaraları ise huzur ve dinlenmenin göstergesi olarak gösterilebilir. Bununla birlikte Bangla Caddesi ve Patong Adasının batı kıyısında eğlencenin en zirvesine çıkıldığı mekanlar olmaktadır.
 • Tayland turları eşliğinde uçak seyahati yapmanız halinde 30 günlük Tayland’da kalma hakkınız bulunması halinde UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Ayutthaya antik kentine kesinlike günübirlik gezi yapmaya çalışın.
 •  Bangkok’un 80 kilometre dışında yer alan Yüzen Pazar (Floating Market) bölge içerisinde en popüler 10 aktivite arasında gösterilmektedir. Gittiğiniz zaman karmaşıklığı arasında kendinizi kaybediyorsunuz. Tayland turları esnasında buraya giden grup toplu bir şekilde hareket etmektedir. O yüzden keyfini çıkartma sırasında problemler yaşayabilirsiniz.
 • Bangkok içerisinde yapmamız gereken en önemli şey ise Chao Praya Nehri üzerinde tekne gezintisi yapmalıyız. Halk’ın nasıl bir yaşama sahip olduğunu ve barakalar içerisinde yaşadıkları ortamı görmenize sebep oluyor. Mükemmel bir nehir üzerinde doğal yaşamın inceliklerine tanık olacaksınız.
 • Adanın içerisinde Granda Palace (Tayland Kraliyet Sarayı), Wat Pho (Yatan Budha Tapınağı), Wat Phra Kaew (Zümrüt Budha Tapınağı) ve  Wat Arun (Şafak Tapınağı) bulunmaktadır. Kısacası bu bölgelere Tapınaklar Bölgesi adını verebiliriz. Kraliyet Sarayı haricinde çoğunlukla tapınak bulunmaktadır.
 •  Öncelikle sizlere şehrin tarihi bölgelerinden olan Rattanakosin Adası’ndan bahsedeceğim. Bu adanın içerisinde görebileceğimiz birçok güzellik bulunmaktadır. Bangkok içerisinde gezebileceğimiz birçok mekanın bir arada olduğunu hayal edin.
 • Koh Phi Phi adası içerisinde dünyaca ün kazanmış olan Maya Plajını ziyaret etmeden kesinlikle dönmeyin. Maya Plajı’nın ünlü olmasının nedenleri arasında ise Leonardo Di Caprio’nun başrol oynadığı The Beach filminin burada çekilmiş olmasıdır. Koh Phangan adasında yaptığımız motorsiklet kiralama işlemini bu sefer Koh Phi Phi adası için tekne gezintisine bırakmanız gerektiğini söylüyorum. Adanın mükemmel bir plajı bulunduğunu ve tekne gezintisi ile tadını çıkartmanızı kesinlikle öneriyorum.
 • Çeşitli turlar ile seyahat yaptığınız zamanlarda eğlencenin tadını çıkartmak isterseniz, birçok Tayland turları bu önemli sebep için eğlencenin kalbi olan Pattaya şehrinde Pattaya Walking Street’e götürüyor. Nong Nooch Botanik bahçesi, fil, timsah ve yılanlar eşliğinde çok güzel pozlar yakalayabilirsiniz.
 • Kaya tırmanış gibi sporlar ilgilenenlerin kesinlikle Krabi’yi ziyaret etmeleri gerektiğini söylüyorum. Önce Tiger Cave Temple ( Wat Tham Sua) tapınağını ziyaret edin. Ardından malzemelerinizin bulunması üzerine kaya tırmanışını gerçekleştirin. Bunun sonrasında Krabi’ye has olan tekne turları arasında size hoş gelen bir tanesi ile ufak bir gezinti yakalayın.

Tayland’a gittiğiniz zaman neler yapabilirsiniz?

 • Sizlere Tayland ve Tayland turları hakkında kısa bilgiler verdiğimiz zaman masaj konusuna dikkat çekmiştik. Tayland kesinlikle masaj ile ünlüdür. Bu yüzden Tayland’a gittiğiniz zaman insanlar öncelikle masaj yaptırıp yaptırmadığınızı soracaklardır.
 • Bangkok’un gece hayatı içerisinde eğlencenin başka anlamları olduğunu öğreneceksiniz. Bu yüzden seyahat esnasında kesinlikle eğlenceden kaçınmayın. Eğlencenin tadını çıkartmak için Khao San Road ve Patpong bölgesini tercih etmelisiniz.
 • Dağ sporları ile ilgilenenler için yukarıda bahsetmiş olduğumuz Krabi’yi ziyaret etmeleri gerekmektedir. Bu sayede dağ sporları faaliyetlerini gerçekleştirebilirler.
 • Şehrin sımsıcak insanları ile muhabbet kurmaktan asla çekinmeyin. Türkiye’den gelen insanları ayrı bir sevdikleri ise aşikar.. Smilan Adaları ve Koh Tao bölgesinde dalış yapabilirsiniz. Bölge içerisinde bulunan esnaf çok sıcakkanlı olmaktadır.
 • Tayland’ın kuzeyinde bulunan Chiang Mai bölgesi ise tam bir doğal yaşamın izlerini taşıyor. Buraya gittiğiniz zaman Tayland içerisinde doğal güzelliği ve ülkenin asıl yerli olan kısmını göreceksiniz. Tayland mutfağını kesinlikle burada tatmalısınız.
 • Şehrin en önemli özelliği ise tropikal meyveleridir. Buraya gittiğiniz zaman masajdan sonra tropikal meyvelerin önemini anlayacaksınız. Bu sebeple; dragon furuit, rambutan, guava, mango, ananas, papaya ve jackfuruit gibi meyveleri tatmaya çalışın. Tayland turu içerisinde rehber arkadaşlardan bu meyveleri nerede bulabileceğiniz hakkında bilgiler edinin.

Tayland_tuktuk

Tayland_tekneturu

Tayland’a ne zaman gitmeliyim?

Tayland, tropikal bir iklime sahip olduğu için yaklaşık 3 iklimi bulunmaktadır. Sizlere Tayland’ın başkenti Bangkok için Dünya’nın en sıcak başkenti olduğunu hatırlatmıştık.

Bunun üzerine sizlere hangi dönem içerisinde seyahat edilmesi hakkında bilgiler vereceğim.Mart, Nisan ve Mayıs aylarında kuru sıcak olarak tabir ettiğimiz durum söz konusu olmaktadır . Ortalama sıcaklık yaklaşık 34 derece olmaktadır. Türkiye’de yaza merhaba dediğimiz aylarda Tayland’ın genelinde yapış yapış bir nem bulunmaktadır. Bu sebeple Nisan ayı sonralarında yaz yağmurları olarak bildiğimiz yağmurlar başlamaktadır. İnsanlar bu sayede bunaltıcı sıcaktan kurtulmaktadır.

Haziran ve Ekim ayları arasında Tayland turları pek uygun değildir. Bu aylarda genellikle sık sık gelip geçici yağmurlar görülmektedir. Bu nedenle turizm sektörü bu aylar için Tayland’a uygun değildir.
Tayland hakkında bilmeniz gereken pratik bilgiler nelerdir?

 • Tayland turları içerisinde yapacağınız otobüs, dolmuş, tren ve taksi tarifeleri çok uygundur. Seyahat ettiğiniz zaman içerisinde tuktukla bir kez ulaşım yapmanızı öneriyorum.
 • Trafik soldan akacağı için biraz yabancı gelebilir. Hız limitinin 110-120 olduğu bu bölgede yayalara oldukça fazla önem verildiği görülüyor.
 • Turistik bölgeler içerisinde turistlerin verdiği hoş olmayan hava yaygın. Tayland yerlisi için aynı durum söz konusu değildir.
 • Tayland yerlisi olmayan kişilere ise “farang” deniliyor.
 • Tayland mutfağı incelendiği zaman Dünya’nın en ünlü ilk 10 mutfağı arasına girmektedir. Gittiğiniz zaman kesinlikle her yörenin yöresel besinini tüketmeye çalışın.
 • Tayland sinema ve film gösterim mekanlarında öncelikle Krala saygı duruşu yapılmaktadır. Saygı göstermeyenler için ise hiç hoş karşılık verilmez.

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.