Tayland Plajları

tayland-turu-plaj

Egzotik havası, denizi, güneşi ve muhteşem kumsalları ile Tayland Turu tatil için biçilmiş kaftandır. Gittiğiniz yerin doğal güzellikleri sizi ilgilendiriyorsa o zaman Tayland doğru bir seçim olacaktır. Palmiyeler ile çevrelenmiş muhteşem kumsallarında denize girmemek büyük bir kayıp olacaktır. Tayland’a ister tur ile gidin, isterseniz tek başınıza gitmiş olun ülkenin mutlaka ünlü plajlarında denize girmeye çalışın. Ülkenin dünyaca meşhur birkaç plajı hakkında kısa bilgiye yazımızda ulaşabilirsiniz.

koh-samui

Ko Samui Adası

Tayland Körfezinde bulunan bu ada, karaya yaklaşık olarak 15 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Adanın tamamı Hindistan cevizi ve palmiye ağaçları ile çevrildiğinden burası Cennet Adası olarak da bilinmektedir. Burada inşa edilmiş olan evlerin boyları Hindistan cevizi ağacını geçemez, yasaktır. Ada da her zevke hitap eden birçok plaj bulunmaktadır. En güzel ve ünlü olan plajlar adanın doğu ve kuzey kesimlerinde toplanmıştır.

chaweng-plaj

Chaweng Plajı

Adanın en büyük ve en meşhur plajıdır. 6 kilometre bir uzunluğa sahip olan plajın oldukça temiz bir denizi ve yumuşak kumsalları bulunmaktadır. Plaj, 3 kısımdan meydana gelmektedir. Plajın kuzey tarafı oldukça sakindir. Gece hayatının oldukça hareketli ve renkli geçtiği plajda, çok sayıda bar, gece kulübü, restoran ve Tayland bayanlarının çalıştıkları mekânlar vardır. Chaweng Plajında birçok su sporlarını da yapma imkânı bulunmaktadır.

lamai-plaj

Lamai Plajı

Lamai Plajı adanın en popüler ikinci plajıdır. Bu plajlar yıl boyunca su çekilmesi olmadığından iyi bir yüzme imkânı sunmaktadır. Ayrıca bu plajda birçok su sporlarını da yapmak mümkündür. Gece hayatı olarak da renkli ve hareketli bir yaşam sunan plajda, lüks tesislerin yanında bungalov tarzında ekonomik konaklama yerleri de bulunmaktadır.

bophut-plaj

Bophut Plajı

Burası balayı gezilerinin gözde mekânıdır. Lüks butik oteller bulunmaktadır. Denizi biraz sığ ve diğer plajların denizi gibi berrak olmasa da sakin ve romantik bir tatil geçirmek isteyenlerin tercih yeridir.

Pattaya

Burada konaklamak ve gezmek için çeşitli seçenekler sizi bekliyor. Ana plaj Pattaya Plajı meşhur gece hayatı ile daha çok bekâr erkeklerin gözde mekânıdır. Seks cenneti olarak bilinmektedir.

Pattaya 1

Pattaya Plajı

3 kilometre uzunluğunda ve yarım ay şeklindedir. Şehrin ana plajıdır. Yalnız burada su oldukça kirlidir ve bundan dolayı yüzmeye pek uygun değildir. Bunun yanında plajda güneşlenebilir ve diğer su sporlarını yapabilirsiniz.

 Jomtien-plaj

Jomtien Plajı

Bu plaj Pattaya’nın 2 kilometre güneyinde bulunmaktadır ve seks endüstrisi Pattaya’ya göre daha az görülmektedir. Plaj daha çok aileler tarafından tercih edilmektedir. Plajda lüks oteller vardır. Plajın kuzey uç kısmında bulunan Dongtan Plajı özellikle gay ve lezbiyenlerin tercih yeridir. Jomtien Plajı, ülkenin kumsal rüzgâr sörfü ve uçurtma sörfü yapmak için en iyi yerlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bunun yanında paraşüt ve jet ski sporları ve diğer spor türlerini yapmak için oldukça uygun bir plajdır.

Phuket Adası

Phuket Adası’nın çevresinde hem konaklamak hem de gezmek için her türlü zevke hitap eden plajlar bulunmaktadır. En güzel plajlar genel olarak adanın batı ve güney tarafında toplanmıştır. Adanın en ünlü plajı Patong Plajıdır.

patong-plaj

Patong Plajı

Adanın kalbinin attığı bu plaj, 2004 Tsunami ile yerle bir olmuştur. Yalnız güzel sahili görülmeye değer. Burada renkli bir gece hayatı vardır. Sayısız bar, gece kulübü, canlı müzik mekânları, Go-Go barlar ve daha birçok eğlence yerleri bulunmaktadır. Muhteşem kumsallarda güneşlenmek, jet – ski yapmak, dalışlar ve tekne turları gündüzleri yapılabilecek birkaç spor aktivitesinden sadece bir kaçıdır.

Karon-plaj

Karon Plajı

Oldukça uzun bir kumsalı olan plajı daha çok aileler ve turlar ile gelen gezginler tercih etmektedir. Burada bulunan Dino Park adlı küçük golf sahası çocukların eğlence yeridir. Plaja paralele olarak birçok lüks oteller bulunmaktadır.

kamala-plaj

Kamala Plajı

2004 Tsunami felaketinde oldukça büyük zarar gören plaj, henüz yapılaşmadığı için burada lüks oteller fazla yoktur. Bundan dolayıdır ki bu plaj özellikle ailelerin, uzun dönem kalanların ve sırt çantalı gezgincilerin tercih ettikleri yerlerdendir.

ko-phi-phi-don-plaj

Phi Phi Don Plajı

Bu plaj kendi halinde sakin bir yer iken ünlü star Dicaprio’nun oynadığı “ Kumsal “ filmi ile birden üne kavuşmuştur. Plajın muhteşem bir doğası ve oldukça güzel bir denizi bulunmaktadır.

KhaoLak-plaj

Khao Lak Plajı

Burası, ülke plajları arasında havaalanına en yakın olmasıyla tanınır. Cennetten bir parça olarak kabul edilen burası gerçekten görülmeye değer bir yerdir. Büyük bir bölümünde yerleşik bir hayat olmadığından yağmur ormanlarının ve doğal yaşamın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Deniz suyu Kasım ve Aralık aylarında sıcak olduğundan Scuba dalışları ve balık avlama yapabilirsiniz.

batı-railay-plaj

Batı Railay Plajı

Ülkenin keşfedilmemiş plajlarından biri olan Batı Railay Plajı, tertemiz bir okyanus ve bembeyaz bir kumsal sunmaktadır. Scuba dalışlarının en ünlü olduğu yer burasıdır. Bunun yanında balıkta avlayabilirsiniz. Yalnız buraya gelmek için uzun bir bot yolculuğunu göze almanız gerekir ama buraya ayak bastıktan sonra bu uzun yolculuğun buna değdiğini göreceksiniz.

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.