Tayland Gezisi

Tayland

Dünya üzerindeki başlıca turist ve turizm destinasyonlarından bir tanesi olmakta olan Tayland, sınırları içerisinde bulundurduğu sayısız tropik adaları, müthiş bir aurası bulunan havası, Tay masajı olarak Dünya genelince adeta kendisini yansıtan değerlerinden bir tanesi olan geleneksel masajı, toplumunun büyük bir çoğunluğunun dini inancı etkisi ile de yer verilen ve sayıları 400’ü aşan Budist tapınakları ile yabancı turistlerin ilgisini çeken bir ülke olmaktadır.

Tayland’ın başkenti olan Bangkok ise, Tayca  ‘Krung Thep‘, dilimizdeki anlamı ile ‘Melekler Şehri‘ olarak bilinen ismi ile bilinip, Tayca dilindeki tam ismi ile ‘’en uzun başkent ismi’’ kategorisinde Dünya rekorunu elinde bulundurmaktadır öyle ki Bangkok’un tam ismi 21 kelimeden oluşup, dilimizde fethedilemeyen yüce topraklar, kutsal mücevherlerin kaynağı ve ilahi sığınak, kralların evi, yeniden beden bulan ruhların mekânı ve daha birçok anlama tekabül etmektedir.

Ayuttahaya

Tayland Gezisi Hakkında Temel Bilgiler

Asya’nın bacasız sanayi rolünde adeta incisi olan Tayland, 67 milyonluk nüfusu ile birlikte, anayasal monarşi ile yönetilmekte. Anayasal monarşinin bulunduğu ülkede krala, halk hem çok saygı duyuyor hem de krallarını çok seviyor. Nüfusu gibi 67 eyalete bölünmüş olan Tayland, etnik grup açısından bir hayli zengin. Tayland’da yaşamını sürdüren bireylerin yaklaşık olarak %75’i Thai etniğine, %14’e yakını Çin ve yaklaşık olarak % 11’i de diğer etnik kökenlere mensup durumda. İnsanların dini inançları da bir hayli farklı durumda, Tayland’da nüfusun yaklaşık %94,6’sı Budist, %4,6’lık bir oranla Müslümanlar da Tayland’da önemli bir yere sahip, Hristiyanlıkın da %0,7 oranında yer aldığı Tayland, farklı dini seremoniler ile birlikte muti kültürel bir havaya sahip. Tayland’ın resmi para birimi ise ‘’Baht (THB)’’, 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 17 Baht’a tekabül etmekte.  Tayca’nın resmi dil olarak konuşulduğu Tayland’da turizm bölgeleri ve kaliteli otel çalışanları dışında İngilizce bilen kişilere ulaşmak çok büyük bir sıkıntı olsa da Taylandlıların Farang olarak tabir ettiği biz yabancı turistler, Tayland halkı tarafından çok seviliyor, oldukça sıcak karşılanıyor.

Nasıl Tayland Vizesi alabilirsiniz?

Tayland, çoğu Asya ülkesinin yanı sıra ülkemizden vize istemediğinden ötürü, birçok Asya ülkesine oranla bir adım öne geçiyor. Tayland’a girişlerinizde ulusal hava ve karayolları sınır kapılarından fotoğraf ve pasaport ile farklı durumlarda istenen farklı belgeleri de yanınızda götürerek giriş vizelerinizi büyük bir rahatlıkla elde edebilirsiniz. Tayland, karayolu sınır kapılarında 15 gün, havaalanında ise yaklaşık 30 günlük bir vizelendirmeye tabi tutuyor.

Tayland’a Gitmek İçin En Uygun Dönem Hangisidir?

Hemen hemen giden herkesin karşılaştığı ilk anda inanılmaz sıcak, boğucu ve de gürültülü gelen Tayland özellikle de metorolojistler tarafından Dünya’nın en sıcak başkenti olarak ilan edilen Bangkok turistik açıdan ziyaret edilecek ise doğru zamanda gidildiğinde karşılaşılan manzaranın çok daha farklı olduğu bir bölge.  Yıllık ortalama sıcaklık değerlerinin yıl içerisinde çok da farklılık göstermediği Tayland, mart, nisan, mayıs aylarında en yüksek sıcaklık değerlerini görüyor ve bu dönem Tayland’da kuru sezon olarak biliniyor. Ortalama sıcaklık değerleri 33 dereceye tekabül eden Tayland’da hava sıcaklığı en düşük 25 ya da 27 dereceyi görebiliyor. Ülkemizde tatil dönemi olarak adlandırdığımız dönemde ise Tayland oldukça yağmurlu bir mevsim geçirir ve turizm sektörü de yıl içerisindeki en düşük sezonunu geçirir.

Tayland Gezinizde Ortalama Olarak Ne Kadar Para Harcarsınız?

Tayland, her kesimden her bütçeye cevap verebilecek nitelikte bir ülke. Ekonomik durumunuza göre statüleriniz dâhilinde, lüks otellerde geceliği 200 ile 250 dolar arasında değişen fiyatlar ile konaklayabilirken, hemen yakınındaki pansiyon ya da konukevlerinde geceliği 10 dolara dahi konaklayabilme şansınız bulunuyor. Yine bütçeniz doğrultusunda Tayland’ın en lüks restoranlarında büyük bir özen servis edilen farklı deniz ürünlerini tüketebileceğiniz gibi Tayland sokaklarında 1 dolara dahi karnınızı doyurmanız mümkün hale gelebiliyor. Ucuz bir ülke olarak görülebilecek olan Tayland günlük olarak 50 ya da 60 Türk Lirası ile çok rahat gezilebilecek bir ülke, tropikal ikliminin bir getirisi olarak da Türkiye’de bir hayli pahalı olan yiyecek ve içeceklere Tayland’da çok daha ucuza ulaşmak mümkün hale geliyor.

phuket_01

Tayland Seyahatinde Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler ?

Taylan’a turisttik amaçlı bir gezi için gitmişseniz, istisnasız görmeniz gereken ilk yer Tayland’ın başkenti olan Bangkok’un içerisinde bulunan ve ülkenin tarihine şahit olabileceğiniz Rattanakosin Adası olmalıdır. Rattanakosin Adası, Bangkokluları ve gelen yabancı turisti geçmiş ile yüzleştirebilecek değerde birçok tarihi yapıtı bulunduruyor. Bu yapıtlar arasında Tayland Kraliyet Sarayı ( Granda Palace), Şafak Tapınağı (Wat Arun), Yatn Buddha Tapınağı (Wat Pho) ve Zümrüt Buddha Tapınağı (Wat Phra Kaew) mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Tayland’a gittiğinizde sizin de birebir tecrübe edebileceğiniz Taylanlıların en popüler 10 aktivitesinden bir tanesi olmakta olan ve Floating Market olarak bilinen yüzen pazarlar Bangkok sınırlarına yaklaşık olarak 80 kilometrelik bir mesafede konumlanmış durumda. Yine Bangkok için büyük bir önem arz eden Chao Praya Nehri gezinizde de nehir üzerinde inşa ediliş olan barakalarda insanların basit ama çok da mutlu yaşamlarına şahit olabilirsiniz.

Tayland sınırları içerisinde bulunan Ayutthaya Antik Kenti de sahip olduğu değer ve kültürel miras ışığında UNESCO Dünya Mirası listesinde yerini alıyor.

Tayland özellikle de başkent Bangkok, çok farklı duyguları size aynı anda yaşattırabilecek ve farklı zevklere şahit olmanıza fırsat verecek cinsten bir ülke ile şehir. Bunun belki de en güzel örneği Phuket Adası’nın doğu ve batı dengesi olmaktadır. Phuket Adası, adanın doğu kısmında koloni dönemine kadar uzanan yüklü bir tarihi geçmişe ve akustiğe sahip olup, mimarisi ile eski yerleşim yerlerinin huzurunu ziyaretçilerine yaşatırken, adanın batı kısmı olarak bilinmekte olan Patong bölümünde belki de hayatınız boyunca görebileceğiniz en uç eğlence mekânlarına rastlayabilirsiniz öyle ki Tayland’ı Dünya’da tanıtan bir figürü de Phuket’in çılgın gece hayatı, plajları ve masaj salonlarıdır. Özellikle Patong’da bulunan Bangla Caddesi, bu konuda ayrı bir üne sahiptir.

Fazla süslü gezilerden hoşlanmayan, hem kafasını dinlemek isteyen hem de Tayland’a gitmişken gece hayatından ya da eğlenceden çok daha fazla olarak Tayland’ı ve Tayland’a özel aktivitelere yer vermek isteyenler içinse doğal güzellikler ile insanın başını döndürebilen bölgelere de rastlanması mümkündür. Doğal güzellikleri ve natürel yaşamı ile birlikte benzersiz bir yer olarak tasvir edilen Krabi mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesi olarak bilinmekte. Krabi’yi ziyaretiniz içerisinde, farklı beklentiler ve müşteri memnuniyetini sağlamak amacı ile tasarlanmış olan onlarca çeşitteki tekne turlarına ulaşabilir, bunlar arasında beğendiğinizi seçerek farklı bir gün yaşayabilirsiniz. Krabi’ye gitmişken kaya tırmanışına mutlaka yer vermelisiniz yine burada bulunan Wat Tham Sua olarak bilinen Tiger Cave Temple’ı ziyaret etmelisiniz.

Tayland Gezisi Hakkında Püf Noktaları

Tayland ziyaretiniz sırasında pazarlık yapmalısınız, pazarlık yaptığınız anda özellikle sokak satıcılarından bir şey alırken indirim alabilirsiniz ancak yine de Tayland’da esnafın ve sokak satıcılarının yapmış oldukları indirimler çoğu Asya ülkesinden çok daha az miktara tekabül ediyor. Tayland’da araba kiralamayı düşünüyorsanız, trafiğin soldan aktığını bilmek ve hız limitinin 120 kilometre olduğunu bilmek size fayda sağlayabilecek bilgilerden öyle ki hız limitini geçtiğiniz anda cezalandırmaya tabi tutulabilirsiniz. Son olarak Tayland’da sinemaya gitmek isterseniz, film gösteriminden hemen önce krala saygı duruşu yapılmakta bunu bilip saygı gösterirseniz Taylandlıların da samimiyetini üzerinize çekebilirsiniz.

Tayland’da görmek isteyeceğiniz yerlerle ilgili Tayland’da Görülmesi Gereken Yerler yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum yazarak daha iyi içerik geliştirmemize yardımcı olabilirsiniz.

 

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.