Sinop’ta Gezilecek Yerler

Hepimizin bildiği gibi Sinop doğal bir liman kenti. Karadeniz içine doğru bir burun gibi girmiş enteresan bir coğrafi yapısı var. Tarihi yapılarıyla ve doğasıyla dikkat çekici bir şehir olan Sinop’ta gezilecek birçok yer var. Birçok seçenek içinden belirlediğim destinasyonları elimden geldiğince tanıtmaya çalışacağım. Sinop TurlarıKaradeniz Turları ile yada kendiniz de bu güzel şehri gezebilirsiniz.

Hamsilos Koyu

hamsilos-koyu-sinop

Hamsilos Koyu, Sinop’a gelen herkesin görmesi gereken bir Doğa harikası. Oldukça güzel bir doğası olan bir yer. Mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz. Piknik yapabilirsiniz. Ancak yine de piknikçilerin bıraktığı çöpler biraz çevre kirliliğine neden olmuş. Özellikle sabah saatlerinde oldukça sakin bir yer. Yaz aylarında denize girebilirsiniz.

Sinop merkezde Akliman dolmuşları ile gidebilirsiniz. Dolmuş ile Akliman mesire alanına kadar gidebilirsiniz. Ancak Hamilos Koyuna gideceğinizi söylerseniz biraz daha ileriye götürebilir dolmuş. Hamsilos için, Akliman’ın önünden biraz yürümek lazım.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri

erfelek-tatlica-selale

Ulaşımı biraz uğraştırıcı denebilir. Toplu taşıma imkanı yok. Otostop ile yada kendi aracınızla gidebilirsiniz bir tur ile vs. gitmiyorsanız. Oldukça harika bir doğası var. şelalelerden yukarıya tırmanmak için tahta merdivenler bulunuyor ancak siz suların zamanla aşındırdığı yamaçlardan da gidebilirsiniz. Islanma ihtimaline karşı yanınızda yedek giysi bulundurmanız iyi olur. Tırmanış çok zorlu olmasa da yaşlılar için tavsiye etmiyorum.

Sinop Cezaevi

sinop-hapishanesi-tarihi-cezaevi

Adeta Sinop’un simgesi haline gelmiş tarihi bir mekan. Birçok ünlü insanın kaldığı bir cezaevi. Artık müze olarak kullanılsa da insanın tüyleri ürperiyor. Tarihi bir kaleden cezaevine dönüştürüldüğü için kaçışın imkansız olduğu söyleniyor. Ancak oldukça bakımsız ve mekan hakkında yeterli bilgi verilmemiş. Umarım bu eksiklikler en kısa zamanda giderilir. Ulaşım ise oldukça basit. Sinop merkezde yürüyerek gidebileceğiniz bir yerde.

İnceburun Feneri

Türkiye’nin en kuzeyinde yer alıyor. Bundan dolayı olsa gerek oldukça rüzgarlı. Şehir merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıkta. Hamsilos Koyundan ileriye giden bir yolu var. Ulaşımı daha doğrusu yolu bulmak biraz zor ama yol boyunca harika bir manzarası var. Büyüleyici bir yer. Kendinizi bir masalda gibi hissedebilirsiniz. Turistlerin daha az olduğu ayları tercih etmenizi tavsiye ederim.

 

sinopta nereye gidilir?

sinopta görülmesi gereken yerler

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.