Şehzadeler Şehri : Amasya

amasya

Mükemmel bir gezi yapabilirsiniz. Eğer tarih ilgi alanınıza giriyorsa hele ki. Amasya, tarihi yerleri ile göz kamaştırıcı bir şehir. Her yerinden tarih fışkırıyor gerçekten. Eğer sadece şehir merkezi ile yetinecekseniz en az üç gününüzü ayırmanız gereken bir destinasyon.

Ulaşım

Amasya’ya havayolu, karayolu yada demiryolu ile ulaşabilirsiniz. İstenbulda günlük düzenli uçuşlar var Merzifon havaalanına. Havaalanı şehir merkezine 46 km uzaklıkta. Ayrıca karayolu  yada demiryolu ile şehre ulaşabilirsiniz tren istasyonu şehrin içinde. Otogar ise şehrin bir km. kadar dışında.

Konaklama

Konaklama için tarihi yapılardan dönüştürülmüş otantik otellerde kalabilirsiniz. Binlerce yıllık kaya mezarlarına bakan bir oda kiralayabilirsiniz. oda fiyatları 2016 yılı için 120 tl civarından başlıyor. online rezervasyon sitelerinden rezervasyonunuzu kolayca yaptırabilirsiniz.

Tarihi

M.Ö. 5500 yıllarında ilk yerleşimler başlamış şehirde. Yani 7500 yıllık bir tarihe sahip. Özellikle şehrin yamaçlarındaki kaya mezarları en önemli tarihi yer diyebiliriz. Ayrıca şehir kalesi, Bayezid Paşa Camii, Gümüşlü Camii, Gökmedrese Camii, Burmalı Minare Camii de en güzel tarihi yerlerden birkaçı.

Gezilecek Yerler

Kral_Kaya_Mezarlari

Kral Kaya Mezarları

Helenistik dönemde, Amasya’yı M.Ö. 333’ten M.Ö. 26’ya kadar başkent olarak kullanan Pontus Krallarına ait olan Kral kaya Mezarları, kalker kayalara oyularak yapılmış. Tarihi Hatuniye mahallesinin daracık sokaklarından ve tren yolundan geçerek çıkılan mezarların arasında, kayaya oyulmuş merdivenler bulunmaktadır. Yeşilırmak vadisi boyunca, irili ufaklı 21 mezar olduğu bilinmekle birlikte bunlardan sadece birkaç tanesi günümüze kadar gelebilmiştir. Kaya mezarlarının içlerinden çok, arkalarına oyulmuş geçitler dikkat çekicidir.

Kral Kaya Mezarları’nın en büyüğü, galeri ve merdivenlerle çıkılan, batı yönündeki en sonuncu mezardır. Bu mağaranın yüksekliği yaklaşık 15m, genişliği 8m, derinliği ise 6m’dir. Mezar odasına girişi, diğer mezarlardaki kapılardan daha yüksektir. “Büyük Kral Mezarı” olarak da adlandırılan mağara, cephe itibariyle pek çok tahribata uğramış.

Amasya-kale

Amasya Kalesi

Şehri kuşbakışı gören ve Harşene Dağı adı verilen dik kayalıklar üzerinde inşa edilmiş. Kalenin “Belkıs“, “Saray“, “Maydonos” ve “Meydan” adlarında dört kapısı, kale içinde “Cilanbolu” adlı bir su kuyusu, sarnıcı ve zindanları bulunmaktadır. Kaleden 70 m. aşağıda Yeşilırmak Nehri’ne ve kral mezarlarına kadar uzanan M.Ö.3. yüzyıla ait merdivenli bir yeraltı yolu ile burç ve cami kalıntıları görülmeye değer niteliktedir. Kalenin üzerinde kurulu olduğu yamaçta kaya mezarları bulunmaktadır.

amasya-bayezid-camii

Bayezid Paşa Camii

Amasya Emîri Bayezid Paşa tarafından 1414 yılında yaptırılmıştır. Yapı planı, küçük birkaç ayrıntı haricinde Bursa Yeşil Cami ile aynıdır. Arka arkaya iki kubbe, öndeki kubbenin yanlarında ikişer küçük kubbesi ile tipik bir zaviyeli camidir. Cephenin bazı yerleri mermer kaplamalıdır, oldukça süslemeli bir kubbesi bulunan abidevi bir son cemaat yerine sahiptir.

burmali-camii

Burmalı Minare Camii

Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında vezir Necmeddin Ferruh Bey ve kardeşi Haznedar Yusuf tarafından yaptırılmıştır. Birçok onarım ve restorasyon sonucu orijinal görünümünü kaybetmiştir. Kıble duvarlarına dikey uzanan üç nefli bir plana sahiptir. Selçuklu kümbeti ve burmalı minaresi caminin önemli özelliklerindendir.

Gök Medrese Camii

1267 yılında Amasya Valisi Seyfettin Torumtay tarafından yaptırılmıştır. Cami; medrese ve mezar odası ile kapalı bir külliye şeklindedir. Sadece kesme taş mimarisi olgun oranları ve süslemeleri bakımından Anadolu’da eyvan biçimli portalı olan sayılı camilerdendir. Yanında bulunan kümbet mavi renkte çinilerle süslendiğinden ötürü Gök Medrese adını almıştır.

Gümüşlü Camii

Taceddin Mahmut Çelebi tarafından 1326 yılında yaptırılan cami Amasya’da bulunan ilk Osmanlı dönemi eseri olduğundan tarihi önem taşır.Revak kemerleri yıkılmış kemer yastıkları ortadadır. Kesme taştan yapılmış ve kare planlı olan cami kiremit örtülü ahşap kubbe ile kapatılmıştır. Son cemaat yeri ahşap direkler üzerinde ve üçgen alınlıklı bir çatı ile örtülüdür.

 

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.