Saraybosna Gezisi

saraybosna

Özellikle son yıllarda Türk vatandaşlarının oldukça fazla rağbet ettiği ve Balkanların en güzel şehirlerinden biri olan Saraybosna’ya birçok turizm firmasının turları bulunmaktadır. Osmanlı Devleti’nin çok uzun bir süre bu topraklara egemen olması buranın kozmopolit bir yer olmasına neden olmuştur. Bundan dolayı turistler özellikle hem Osmanlı’nın eserlerini görmek hem de farklı milletlerin bir arada uyum içinde yaşamalarına şahit olmak için gezilerine bu güzel şehri de almaktadır.

Saraybosna Hakkında Genel Bilgiler

Yaklaşık olarak 450.000 nüfusa sahip olan şehir, Avrupa’nın tarih ve kültür açısından en zengin kentlerinden bir tanesidir. Kalabalık bir şehir olmayan Saraybosna, kalabalık ve işlek bir yaşama sahiptir. Şehrin en önemli özellikleri arasında yüzyıllardan bu yana İslamiyet, Katolizm, Ortodoks ve Musevilik gibi dini inançlara sahip insanları hoşgörü yumağı içinde barındırmasıdır. Şehir, 1992 – 1995 yılları arasında olan Yugoslav Savaşları’ndan olumsuz etkilenmiştir. Savaştan sonra iyileştirme çalışmaları başlatılmış ve bugünkü konuma gelinmiştir. Kentte, Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar bir arada yaşamaktadır. Güvenli bir şehir olan kent, dünya genelinde en çok gezilen 10 şehir arasında yer almaktadır.

Saraybosna İklimi

Şehir, soğuk ve ılıman bir iklime sahiptir. Yağışın en yoğun olduğu ay Kasım ayıdır. En sıcak ay ise Temmuz olarak bilinir. Şehir, Avrupa ve Akdeniz arasında kaldığı için bu yerlerin iklim özelliklerinden etkilenmektedir. Özellikle şehrin iklimi Adriyatik Denizi’nden oldukça fazla etkilenmektedir. Yıl genelinde ortalama sıcaklı 9.5 derecededir. En soğuk ay Ocak ve en sıcak ay ise Temmuzdur. Şehir yılın büyük bir zamanında bulutludur. Şehirde yağışlı günlerin sayısı da oldukça fazladır. Bu güzel şehre gelmeyi düşünüyorsanız en uygun zamanlar ilkbahar ve sonbahar dönemleridir.

Saraybosna Vizesi Nasıl Alınır?

Bosna Hersek Devleti, Türk vatandaşlarından 3 aya kadar vize istememektedir. vizesiz bu ülkeyi ve başkent Saraybosna’yı rahat bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

saraybosna-2

Saraybosna’ya Nasıl Gidilir?

Saraybosna şehrine üç şekilde gidebilirsiniz. Bunlar hava yolu, tren ve karayolu ulaşımlarıdır.

Havayolu Ulaşımı

Cumartesi günleri hariç her gün Türk Hava Yolları ve BH Airlines firmaları tarafından Saraybosna ve Mostar’a uçuş seferleri düzenlenmektedir. Uçuşlar ülkemizden 1 saat 30 dakika sürmektedir. İzmir üzerinden gitmek isteyenler ise; Çarşamba ve Perşembe günleri BH Airlines Havayolları ile Saraybosna’ya uçabilirler. Şehrin havaalanı Bosna Hersek’in ana havalimanı olarak bilinen Butmir’dir. Havaalanının şehir merkezine uzaklığı 6.1 kilometredir. Buradan şehir merkezine gitmek için taksi veya otobüs ulaşım araçlarını tercih edebilirsiniz.

Demiryolu Ulaşımı

Bosna Hersek’e doğrudan giden bir tren hattı bulunmamaktadır. Belgrat ve Zagreb hatları aktarmalı olarak yapılmaktadır. Tren yolculuğu 20 saat sürmektedir.

Karayolu Ulaşımı

Bosna Hersek’e karayolundan gitmeyi seçen kişiler Bulgaristan transit vizesi almak zorundadır. bu vizenin fiyatı 80.00 TL civarındadır. Vizeyi almak için İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu’na ya da Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği’ne müracaat edilmesi gerekmektedir. Karayolu ile yolculuk 20 saat sürmektedir. En kısa yol tarifi ise; Edirne – Sofya – Niş – Belgrat – Vişegrad – Saraybosna güzergahıdır.

Şehir, fazla büyük olmadığından basit bir şehir içi ulaşımına sahiptir. Tramvay dışındaki ulaşım taksi, otobüs ve minibüsler ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçlarının biletleri büfelerden ve şoförlerden kolaylıkla sağlanabilir.

Saraybosna Konaklama

Şehir, Avrupa’nın diğer kentlerine göre daha uygun bir konaklama olanağı sunmaktadır. Şehirde 200’e yakın büyüklü küçüklü tesis bulunmaktadır. Geziniz boyunca ulaşım konusunda herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız konaklamak için şehrin en ünlü bölgesi olarak bilinen Başçarşı’yı seçebilirsiniz. Burada oldukça fazla otel bulunmaktadır. Erken yaptıracağınız bir rezervasyon size ekonomik yönden oldukça büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Saraybosna-Rehberi

Saraybosna Gezilmesi Gereken Yerler

Şehir, gezilecek yerler konusunda Balkanların en zengin yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Şehirde oldukça fazla Osmanlı eseri bulunmaktadır. Bu eserler arasında Başçarşı, Sebil, Gazi Hüsrev Bey Camisi, Umut Tüneli, Latin Köprüsü, Hünkâr Camisi, şehrin müzesi olan Saraybosna Müzesi mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Başçarşı

Saraybosna’da bulunan tarihi ve kültürel bir çarşıdır. 15. yüzyılda yapılan çarşı, Osmanlı Çarşısı olarak bilinmektedir. Dönem dönem saldırılara uğrayan çarşı günümüze kadar gelebilmeyi başarmıştır. Milijacka Nehri’nin kuzey kısmında yer almaktadır. Çarşıda bulunan en önemli yapılar arasında Saat Kulesi ve Hüsrev Bey Camisi vardır. Çarşının tam orta yerinde Osmanlı devrinden kaldığı bilinen bir şadırvan bulunmaktadır. Çarşı Osmanlı şehir hayatını anlatması açısından oldukça önemli bir yerdir.

Sebil

Saraybosna’da bulunan taş ve ahşaptan yapılmış bir yapıdır. Başçarşı’da bulunan sebil, Osmanlı döneminden kalmadır. Yolcuların ve ziyaretçilerin temiz su ihtiyacının karşılanması için yaptırılmıştır. Sebil, şehrin buluşma noktası olarak bilinmektedir.

Gazi Hüsrev Bey Camisi

1530 yılı yapımı olan camii, şehirde gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Camii, adını Bosna Sancak Beyi’nden almıştır. Yapının minaresi 47 metre, kubbesinin yüksekliği ise 26 metredir. Mimarı, ünlü mimar Sinan’dır ve camii, Başçarşı da bulunmaktadır. Caminin avlusunda Gazi Hüsrev Bey’in türbesi de bulunmaktadır. Camii içerisinde şadırvan, abdest yeri, ezan taşı, okul, medrese ve saat kulesi bulunmaktadır.

Ziyaret Günleri ve Saatleri: Cumartesi ve Perşembe günleri 10:00 – 17:00 saatleri arasında gezilebilir. Namaz saatleri dışında ziyaret edilebilir.

Umut Tüneli

Savaş döneminde oldukça önemli görevler üstlenen bu tünel, gıda, ilaç ve silah sıkıntısı çekildiği zamanlarda Bosna Hersek ile Saraybosna arasında köprü görevini üstlenmiştir. Tünelin uzunluğu 800 metredir ve yapımı 4 ay sürmüştür. 1.6 metre yüksekliğine varan tünelin yapımında siviller ve askerler birlikte çalışmıştır. Savaş zamanında yaralı ve hastalar bu tünelden geçirilmiştir. Bu tünel bir aile tarafından müze haline dönüştürülmüştür. İçeride mermilerin izleri, askeri malzemeler, fotoğraflar ve çeşitli belgeler görülebilir.

Ziyaret Günleri ve Saatleri: 09:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Latin Köprüsü

Şehrin sembollerinden biri olan köprü Osmanlı zamanından kalmadır. Milijacka Köprüsü üzerinde bulunmaktadır. Bu köprü, 1. Dünya Savaşı’nın başlamasına neden olan Avusturya Dükü Franz Ferdinad’ın burada suikasta uğramasıyla ünlüdür. Şehrin en eski köprüsüdür.

Saraybosna Müzesi

2004 yılında hizmete açılan müze, şehir merkezinde bulunmaktadır. Altı tane büyük, iki tane küçük kubbesi olan bir yapı içinde bulunmaktadır. Yapının diğer bir adı Bursa Bezisteni’dir. Müzede, madeni paralar, kostümler, mezar taşları, süsleme ve dekorasyon taşları bulunmaktadır.

Ziyaret Günleri ve Saatleri: Pazartesi – Cuma günleri: 10:00 – 18:00 saatleri arasında; cumartesi günü ise 10:00 – 15:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Milli Kütüphane ( Eski Belediye Binası )

İlk olarak idari bina olarak yapılmıştır daha sonra kütüphaneye çevrilmiştir. 19. yüzyılın sonlarında inşa edilmiştir. Latin Köprüsü’nün yakınında bulunmaktadır. Mimarisinde Türk mimari yapısı kullanılmıştır. Uzun bir zaman Belediye Binası olarak kullanılmıştır. Franz Ferdinand suikasta uğramadan kısa bir süre önce burada verilen bir partiye katılmıştır. Kütüphanenin ana salonunda düzenlenen geçici sergiler oldukça güzeldir.

Ziyaret Günleri ve Saatleri: Salı – Cumartesi günleri 10:00 – 17:00, Pazar günleri ise 10:00 – 13:00 saatleri arasında gezilebilir.

Bakırcılar Çarşısı

Burası şehri en eski ve en ünlü caddesidir. 15. yüzyıl yapımı olan çarşı o zamanlar bakır ve alüminyum işlemeciliği ile ün salmıştı. Buradan sevdikleriniz çeşitli hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Bunların arasında en ünlüsü Boşnak çay ve kahve setleridir. Şehrin tarihi dokusunu oldukça güzel yansıtmaktadır.

Saat Kulesi

  1. yüzyılda yapılan kulenin yüksekliği 30 metredir. Saat mekanizması Londra’dan gelen kule, namaz vakitlerini göstermesi açısından önemlidir. Bunun yanında kulenin dünyada ay takvimine göre işleyen tek takvim olduğu düşünülmektedir.

Saraybosna Katedrali

Paris’te bulunan Notre Dame Katedrali’nden esin alınarak 1889 yılında yapılmıştır. Katoliklerin merkezidir. Mimarisinde Neo Gotik mimari stili kullanılmıştır. Katedral bahçesinde mezarlar ve iç kısmında da süslemeler ile heykeller bulunmaktadır.

Ziyaret Günleri ve Saatleri: Pazar ve Pazartesi günleri 08:00 – 16:00 saatleri arasında gezilebilir.

Eski Ortodoks Kilisesi ve Müzesi

Saraybosna’da bulunan kilise, tarih boyunca birçok yangın geçirdiğinden yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Yalnız 16. yüzyıl Osmanlı eserlerinde bu yapıdan bahsedilmektedir. Yapım mimarisi, el yazmaları, resimleri ve ikonu oldukça dikkat çekmektedir. Kilisenin müze olarak kullanılan bölümünde 15 ve 18. yüzyıllardan kalma eserler sergilenmektedir.

Ziyaret Günleri ve Saatleri: müze; Salı ve Pazar günleri, 10:00 – 15:00 saatleri arasında, kilise ise 08:00 – 17:00 saatleri arasında gezilebilir. Kiliseye girişler ücretsizken, müze bölümüne girişler ücretlidir.

İnat Evi

Şehrin gezilecek en ilginç yerlerinden bir tanesidir. 1997 yılından bu yana burası restoran olarak kullanılmaktadır. Şehrin leziz Boşnak yemeklerini ve şaraplarını burada tadabilirsiniz. Evin bu ismi almasının sebebi ev sahibinin Avusturyalıların yıkımına karşı direnmesinden gelmektedir.

Ziyaret Günleri ve Saatleri: 11:00 – 22:30 saatleri arasında gezilebilir.

Sonsuz Ateş Anıtı

Saraybosna’da dikilen bir anıttır. 2. Dünya Savaşı’nda şehrin kurtuluşu için dikilen anıt, asker ve sivil olarak ölenlerin şerefine yapılmıştır. Marshalla Tito Caddesi köşesinde yer alır.

 

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.