Prizren Gezi Rehberi

Prizren

Prizren Genel Bilgiler

Kosova Devleti’nin tarihi bir kenti olan Prizren, Osmanlı etkisinin en çok görüldüğü Balkan şehirlerinden bir tanesidir. Kent, Şar Dağları’nın eteklerinde kurulu olduğundan üç tarafı dağlar ile çevrilidir. Kentin tam ortasından akan Bistriça Deresi şehri ikiye bölmektedir. Şehir, halk açısından kozmopolit bir görünüm sergilemektedir. Kentte, Arnavutlar, Türkler, Boşnaklar, Romenler, Katolik Arnavutlar hep beraber yaşamaktadır.

Kosova’nın ikinci büyük şehridir. Arazi genel olarak engebelidir. Şehrin en yüksek noktasında yer alan Prizren Kalesi, Doğu Roma döneminden kalmış ve Osmanlı zamanında da kullanılmış tarihi bir yapıdır. Kent, yollar ile diğer şehirleri bağlanmıştır. Şehir merkezinde Türkçe konuşulmaktadır. Türkçenin dilinden sonra Arnavutça en çok konuşulan dildir. Kentte geldiğiniz zaman trafik levhaları, tabelalar ve diğer bilgi panolarının Arnavutça, Türkçe ve Sırpça olmak üzere 3 dilde yazıldığını görürsünüz.

Prizren İklim

Şehirde karasal iklim görülmektedir. Kış döneminde soğuk ve kar yağışı vardır. Yazın ise havalar sıcak ve kurak geçer. En yüksek sıcaklık olan 20 – 30 dereceler Temmuz ayında görülür. Kışın sıcaklıklar sıfırın altında seyreder ve kar yağışları etkilidir. Hangi mevsim isterseniz bu şehre gidebilirsiniz. Kültür turizmi için en uygun zamanlar bahar ve yaz dönemidir. Kış turizmi için kış ayları uygundur.

Prizren Konaklama

Prizren şehri konaklama için birçok alternatif sunmaktadır. Her bütçeye uygun kalacak yerler olan şehirde, konaklamam için fazla pahalı olmasın diyorsanız hostelleri tercih edebilirsiniz.

Prizren’e Nasıl Gidilir?

THY ile İstanbul’dan Prizren’e doğrudan uçuşlar vardır. 1 saat 30 dakika bir yolculuktan sonra Priştine’ye varırsınız. Daha sonra kara yoluyla Prizren’e ulaşabilirsiniz. İki şehir arası 75 kilometredir. Yarım saatte bir otobüs kalkmaktadır. Otobüsler yolda çok fazla dur kalk yaptıkları için yolculuk biraz uzayabilir.

Prizren’e Vize Nasıl Alınır?

Kosova Devleti Türk vatandaşlarına vize uygulamamaktadır. Diplomatik, hususi, hizmet ve genel pasaporta sahip olan kişiler 90 gün boyunca vizeden muaftırlar. Türk vatandaşları turistik amaçlı bu ülkeye gittiklerini Kosova pasaport polisine ispat etmeleri koşuluyla bu ülkeye giriş yapabilirler.

Prizren

Prizren Gezilecek Yerler

Şehre girerken uzaktan Prizren Kalesini görebilirsiniz. Şehirde Osmanlı döneminden kalma birçok eser bulunmaktadır. Şehir merkezinde 30 tane cami, 3 Ortodoks Kilisesi, 1 tane Katolik kilisesi yer almaktadır. Bu eserlerin başında Türk Hamamı, Taş Köprü, Sinan Paşa Cami, Bayraklı Cami ve Saat Kulesi bulunuyor. Birbirine çok yakın aralıklar ile Sinan Paşa Cami, Sırp Ortodoks Kilisesi ve Katolik Kilisesi yan yana bulunmaktadır. Halkın %95 gibi büyük bir kısmı Müslüman olmasına rağmen çok dinli bir ortam vardır. Bistrica Nehri üzerinde yer alan Taş Köprü diğer bir ismi ise Bistrica Köprüsü görülmeye değer bir yerdir. Balkanlar’ın en yüksek minareli camisi olan Sinan Paşa Camisi çevresindeki merkez meydan da bulunan şadırvan şehrin kalbidir.

Prizren

Taş Köprü

Şehir merkezinde bulunan tarihi Osmanlı eseridir. Ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Yalnız eldeki belgelere dayanarak 15. yüzyılın sonu ile 16. yüzyılın başlarında yapıldığı düşünülmektedir. Köprü 3 gözlüdür. Yan gözler iki tane ana göz bir tanedir. Orta gözün genişliği 10 metre, yüksekliği ise 5 metreyi bulmaktadır. Köprünün her iki ayağında yardımcı açıklık vardır. Köprü sarımtırak kesme taştan yapılmıştır. Köprünün üstü kaldırımlıdır.

Prizren Kalesi

Şehre girerken Prizren Kalesi sizi karşılıyor. Kalenin yüksekliği 590 metredir. Bir tepenin üzerinde kurulu olan kaleden şehri seyredebilirsiniz. Kale, Bizanslı döneminden kalmıştır ve Osmanlı zamanında da kullanılmıştır. Kale stratejik bir konumdadır. Osmanlı Devleti tarafından 500 yıl boyunca kullanılmıştır. Kalenin içinde hamamlar, hanlar ve cami bulunmaktadır. Kale içinde başlatılan yenileme çalışmaları sonucunda kalede, Osmanlı dönemine ait 50 tane top, 200’den fazla ufak gülle ve 2 binin üzerinde tarihi eser bulunmuştur.

Şadırvan

Şehrin merkezinde bulunan meydan ve çarşı bölgesidir. Şadırvan ismi meydanda yer alan çeşmeden ileri gelmektedir. Şehir halkı için bu yer oldukça büyük önem taşımaktadır. Şadırvanın bulunduğu alanın zemin döşemesi Osmanlı dönemine has olan küçük Osmanlı kaldırımları ile döşenmiştir. Şadırvanın doğu tarafında Sinan Paşa Camisi ve çeşmesi yer almaktadır. Güneybatı tarafında Prizren Sırp Ortodoks Kilisesi ve ondan birkaç metre sonra da Prizren Katolik kilisesi yer almaktadır.

Cuma camisi

Eserin yapımı 13. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1455 yılında buraya gelindiği zaman bu yer o zamanların buranın en büyük kilisesi imiş. Daha sonra Fatih, burayı camiye çevirtmiş. Büyük olmasından dolayı protokol camisi olarak kullanılmıştır. Prizren Osmanlı yönetiminden çıktıktan sonra yapı tekrar kiliseye çevrilmiştir. Sırplar tarafından minaresi yıkılmıştır. Kilise olarak kullanıldığı zamanlardaki ismi Levişka Kilise olarak biliniyormuş. Yapı 1990 Kosova bağımsızlık savaşından sonra kullanıma kapanmış.

Gazi Mehmet Paşa Hamamı

Bu yapı iki kubbeli ve iki hamam yan yanadır. Bu hamamlardan biri bayanlar bir diğeri ise erkekler içindir. Hamama bazı günler erkekler bazı günler bayanlar gitmektedir. Hamam ziyarete açık değildir. Onun için sadece dışarıdan bakmakla yetinebilirsiniz.

Sinan Paşa Camisi

Osmanlı eserleri arasında en ünlü olanıdır. Şehrin merkezinde bulunmaktadır. Cami, Sufi Sinan Paşa tarafından yaptırılmıştır. Hıristiyanlar caminin yapımında manastırın taşlarının kullanıldığını söyleyerek camiyi yıkmak istemişlerdir. Bu duruma Müslümanlar karşı çıkmıştır ve caminin sadece 3 kubbeye sahip revaklı kısmı yıkılmıştır. Cami minaresinin yüksekliği 43,5 metreyi bulmaktadır. Şehirdeki en yüksek minareye sahip camidir.

Arasta Camisi

Şehirde en fazla dikkat çeken camilerden biri olan arasta camisi, sadece minareden oluşmaktadır. 2. Dünya savaşından sonra cami ve çevresinde bulunan çarşı yıkılmıştır. Bu yıkımın yerine sadece minare yapılmıştır.

Saraçhane Tekkesi

Bu yapı 4 asırdır orijinal halini koruyarak ve savaşlarda yıkılmayarak günümüze kadar gelmiştir. Tekkeye dâhil olan yapılar arasında; semahane, türbe, harem binası ve çeşme bulunmaktadır. Avlu kısmında ise tekke ile aynı dönemde yapıldığı düşünülen bir çeşme bulunmaktadır.

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.