Priştine Gezi Rehberi

priştine

Zengin bir Osmanlı kültürüne sahip olan Kosova ve şehirleri gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Şehrin tarihi hakkındaki bilgiler ortaçağ dönemlerine kadar dayanmaktadır. Osmanlı egemenliğini 1459 yılında tanıyan şehir, Avrupa’nın en genç ülkesinin başkenti olarak hızlı bir şekilde gelişmektedir. Şehirdeki tarihi yapıların büyük bir bölümü savaştan dolayı büyük hasar görmüştür. Buna rağmen şehirde görülebilecek tarihi yapılar yine de bulunmaktadır.

Priştine Hakkında Genel Bilgi

Kosova Cumhuriyeti’nin başkenti olan şehir, Kosova Ovası’nın üzerinde kurulmuştur. Şehir bağımsızlıktan sonra bir yapılanmaya gitmiştir. Ülkenin idare, eğitim ve kültür merkezidir. Priştine Üniversitesi ve Priştine Uluslar Arası Havaalanı ile önemli bir yer tutmaktadır. Şehirde bulunan Osmanlı eserleri ciddi zararlar görmüştür. Priştine 1999 yılında meydana gelen Yugoslavya ve Nato arasındaki savaştan sonra BM’nin kontrol merkezi haline gelmiştir. Şehirde, Arnavutlar, Türkler, Boşnaklar, Sırplar ve Romenler yaşamaktadır. Başkent olmasından dolayı kozmopolit bir yapıya sahiptir. Şehirde Balkan ve Müslüman yaşam tarzının yanında Avrupa tarzı batı kültürü yaşamda gelişmektedir. Alışveriş, eğlence ve gece hayatı olarak ülkenin en canlı ve hareketli şehridir

Priştine Ulaşım

Şehirdeki havaalanının bir diğer adı “ Adem Jashari Uluslar Arası Havalimanı “ dır. Havaalanı şehir merkezine 18 kilometre uzaklıktadır. Şehrin güney batısında kalmaktadır. Havaalanı ile şehir merkezi arasında ki yolculuk 30 dakikadır. Taksi ile bu mesafeyi 20 dakika da alırsınız. istanbul’dan uçağa binip Priştine’ye varmanız 1,5 saatinizi almaktadır. Otobüsler her iki saate bir şehir merkezine gitmektedirler. Uçak dışında şehre tren ile gelmek isterseniz tren istasyonu şehir merkezine 17 kilometre uzaklıkta kalmaktadır. Tren istasyonuna çok aceleniz yok ise yürüyerek gidebilirsiniz. Şehrin otobüs ağı oldukça gelişmiştir. Biletinizi otobüste de alabilirisiniz. Oldukça ucuzdur. Taksiler otobüslere göre daha pahalı olmaktadır.

Priştine Konaklama

Şehirde her bütçeye uygun konaklama imkânınız bulunuyor. Günlüğü 15  – 20 Euro’ya hostellerde kalabilirsiniz. 4 ve 5 yıldızlı otellerde de kalma imkanınız var. Her türlü konforu ve rahatı bu otellerde bulabilirsiniz.

Priştine Vizesi Nasıl Alınır

Priştine gezisi için Kosova’ya giderken vize almanıza gerek yoktur. Kosova’ya kara veya havadan ulaştıktan sonra pasaportunuzu Kosova polisine göstermeniz yeterlidir. Kosova polisi pasaportu kaşeledikten sonra bu ülkede 90 gün boyunca kalma hakkı doğuyor. Eğer daha fazla kalmak isterseniz pasaportunuzun süresinin bitmesine 10 gün kala yetkililere başvurup burada kalma izninizi uzatmak istediğinizi belirtiyorsunuz.

Priştine İklim

Şehirde karasal bir iklim hüküm sürmektedir. Kış ayları soğuk ve kar yağışlıdır. Yaz ayları ise sıcak ve kurak geçer. Yaz aylarının sıcaklıkları 25 – 30 derece arasında seyretmektedir. Şehirde en sıcak ay olarak Temmuz ayını söyleyebiliriz. Priştine şehrine ne zaman isterseniz o zaman gidebilirsiniz. Eğer kültür turizmi için buraya gelmek istiyorsanız o zaman en uygun dönem bahar ve yaz ayları olmaktadır. Kış turizmi için ise tabii ki en uygun dönem kış aylarıdır.

priştine

Priştine Gezilecek Yerler

Fatih Camisi

Fatih Sultan karşında bulunan caminin diğer adı “ Fatih Cami” dir. Cami, bir ara Avusturya – Türk savaşları sırasında şehri ele geçirenler tarafından kiliyse dönüştürülmüştür. 1955 yılında meydana gelen depremde hasar gören caminin minaresi tekrar yenilenmiştir. Caminin ana kapısının üzerinde Arapça bir gravür bulunmaktadır. İç bölümün dekorasyonunda boyalı çiçek figürleri ve süslü tavanlar göze çarpar. 15 metre çapında olan kubbe, sütunlar üzerinde yükselmektedir.

Taş Camisi

Şehrin en güzel camilerindendir ve tek odalıdır. Sultan Beyazıt tarafından 15. yüzyılda diktirilmiştir. Dikilmesindeki amaç 1389 yılı savaşının kazanılmasıdır. Günümüzde cami, eski çarşı kompleksinin bir parçası olarak bulunmaktadır. Camide bir türbe vardır.

İskender Anıtı

İskender Bey adına dikilmiş olan bir anıttır. İskender Bey, 15. yüzyılda Osmanlılara karşı savaşan kişidir. Bir kaide üzerinde bulunan anıtı gece ışıklandırmaktadırlar. Heykelin başında geleneksel Arnavut yumurta kabuğu şekilde şapka bulunmaktadır.

New Born Anıtı

9 tane sarıya boyanmış çelik harften oluşan bu anıtın harfleri 3 metre yüksekliğindedir. Harflerin üzerinde bulunan imzalar 150 bini geçmektedir.

Etnografya Müzesi

18. yüzyıldan kalma geleneksel bir yer olan yapıda, bölgeye ait giyim ve kuşamlar, doğum ve mezar ritüelleri ve el sanatları eserleri bulunmaktadır. Özellikle burada sergilenen halk kostümleri oldukça fazla ilgi çekmektedir. Müzeyi gezmek istiyorsanız belli bir ücret ödemek zorundasınız.

Rahibe Teresa Heykeli

Üsküp şehrinde doğan rahibe Teresa Arnavut kökenlidir. Heykelin çevresinde küçük bir havuz varmış ama bakımsızlıktan dolayı çökmek üzereymiş. Rahibenin daha büyük bir heykelinin katedralin önünde dikilmesi istenilmektedir.

Saat Kulesi

Kendi adındaki caminin hemen yanında inşa edilen saat kulesi, 19. yüzyıldan kalmadır. Yüksekliği 26 metreyi bulmaktadır. Yapımında kumtaşı ve tuğla kullanılmıştır. Kulenin çanı Boğdan kentinden getirtilmiştir. 2001 yılına gelindiği zaman orijinal çan çalınmıştır.

Kosova Müzesi

Müze, sarı boyalı villa tipi bir binada bulunmaktadır. Avusturyalılar tarafından 1898 yılında yapılmıştır. Müzede en çok ilgiyi çeken eser ise Neolitik döneme ait tanrıça heykelidir. Taht üzerinde bulunan kraliçe aynı zamanda şehrin amblemidir. Müzede 50 bin kadar arkeolojik eserin sergilendiği bilinmektedir. Müzedeki antik döneme ait birçok eser Sırplar tarafından savaş döneminde çalınarak Belgrat müzesine götürülmüştür. Müzenin ön tarafında iki tane kocaman Yahudi mezar taşı yer almaktadır.

Kardeşlik ve Birlik Anıtı

Anıtta 3 tane 15 metre yüksekliğinde sütün bulunmaktadır. Bu sütunlar, Arnavutlar, Sırplar ve Karadağlıların birlik ve kardeşlik duygularını ifade etmek için dikilmiştir. Anıtın alt ucu büyütülmüştür ve teller ile çevrilidir.

Milli Kütüphane

1982 yılında yapılan yapı, uzay çağını teknolojisini yansıtmaktadır. 16500 metrekarelik bir alana yapılan 99 tane beyaz cam kümbet ve metal balık ağı bulunmaktadır. Arnavut edebiyatının az sayıdaki eserlerinin korunduğu yerdir. Ayrıca şehre ait bazı fotoğraflar, 16. yüzyıldan kalma eski ve nadir bulunan el yazmaları ve 5 bin eser sergilenmektedir.

Şehir Dışında Gezilecek Olan Yerler

Fontana Ulpiane

Önemli bir Roma şehri olan yerde kamu ve dini yapılar ile yollar bulunmuştur. Bunun yanında 4 ve 6. yüzyıldan kalma mezarların bulunduğu bir bölüm vardır. Yol boyunca kalıntıların yenileme çalışmalarını görebilirsiniz.

Sultan 1. Murat Türbesi

Priştine şehir merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunan türbe, Vuçitırın yolu üzerinde bulunmaktadır. Kosova Ovası’nda, Kosova savaşı sırasında şehit edilen Sultan Murat için yapılmıştır. Sultanın iç organları burada, bedeni ise Bursa’da gömülüdür. Sultanın türbesi şehir merkezine 20 kilometre uzaklıktadır. Türbe, yaklaşık olarak 600 yüzyıldır burada bulunmaktadır. Osmanlı barok mimari tarzı kullanılan türbede süslü bir kubbe ve sundurma dikkat çekmektedir. Türbenin bahçesinde bulunan dut ağacının bir rivayete göre 700 yıllık olduğu söylenmektedir. Türbenin hemen yanı başında bulunan bir yapı müze olarak kullanılmaktadır. Müzede Osmanlı dönemine ait kıyafetler, resimler, balmumundan yapılmış heykeller, belgeler ve haritalar sergilenmektedir. Buraya gelmek için şehir merkezinden bir taksiye binebilirsiniz. Türbeye giderken karşılaştığınız kasabanın ismi Sultan Murat’ı şehit eden Sırp askerinin ismidir.

Kosova Savaş Anıtı

1389’daki Kosova savaşı için 1953 yılında dikilen anıt, Priştine – Mitroviça yolundadır. Yalnız anıta ulaşmak için yoldan 400 metre içeriye girmelisiniz. Anıtın bu yere dikilmesinin nedeni ise Sırpların 1. Kosova savaşında yenildiklerini bir türlü kabul etmek istememeleridir. Anıt, bu durumu simgelemektedir. Bunun yanında Sırplar savaşın yapıldığı tarihi kutsal bir gün kabul ederek bunun adına kutlamalar yapmaktadırlar. Henüz savaş başlamadan önce Miloseviç, burada konuşmalar yapıyor, konuşmalarında Sırp milliyetçiliğini överek buradaki Türklerden intikam alınması gerektiğini her fırsatta hatırlatıyormuş.

Graçanitsa Manastırı

Şehir merkezinin güney kesimine düşen bu manastıra Gilan bölgesine giden otobüslere binerek ulaşabilirsiniz. Ülkenin en iyi dini yapılarından bir tanesidir. Sırbistan’ın efsane kralı tarafından 1321 yılında inşa edilmiştir. Manastırda Sırp – Ortodoks ve Sırp – Bizans geleneğinin mimari özellikleri bulunmaktadır. Yapısal ve dekoratif figürler oldukça dikkat çekmektedir. Manastır, genç Bizans mimarisinin başyapıtı sayılmaktadır. Manastır içinde bulunan freskler özellikle de Plaeogues döneminden kalanlar klasik sanatın en iyi örnekleri arasında sayılmaktadır. Frekslerde İsa’nın mucizelerini görebilirsiniz. Manastırın Türkler tarafında yağmalandığı ve hazinelerinin İstanbul’a taşındığı rivayet edilmektedir. Manastırın giriş tarafında hayırsever portreler, kral ve kralın eşi ve Nemanjic aile ağacına ait 16 adet portre bulunmaktadır.

 

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.