Prag Turu Yeme İçme Rehberi

prag-yemekleri

Prag şehri her damak zevkine hitap edebilecek yemekler sunmaktadır. Şehir, birçok farklı ülkenin mutfağından etkilenmiştir. Çek mutfağının ana temelini et ve et ürünleri, av etleri, lahana ve etli hamur işlerinden yapılan yemekler oluşturmaktadır. Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan şehirde fazla miktarda fast food tarzı yiyecek satışı yoktur. Şehirde taze sebze ve meyve bulma konusunda da epey bir zorluk çekebilirsiniz.

Kahvaltı

Şehirdeki otellerin birçoğu 06:00 – 10:30 arası kahvaltı servisi yapmaktadır. Kaldığınız otele göre kahvaltı değişiklik gösterir. Bazen kahvaltıda sadece kızarmış ekmek ve reçel olurken bazen de çok çeşitli yiyecekler olabilmektedir. Böyle durumlarda dışarıda kahvaltı etme seçeneğini de değerlendirmek gerekir.

Öğlen yemeği

Prag’da ana öğün öğle yemeği olarak kabul edilmektedir. Yemekte, tavuk ve domuz eti, patates ve diğer sebzelerden yapılmış yemekler servis edilir. Ayrıca öğle yemeklerinde içinde farklı şeyler olan Dumplings adı verilen hamur yiyeceği de servis edilmektedir.

prag-çorba

Akşam Yemeği

Akşam yemeklerinin saatleri hafta içi genellikle 19:00 olarak kabul edilir. Bundan dolayı restoranların kapanma saatleri 22:30’dur.Yalnız bu saatler hafta sonu geldiği zaman değişiklik gösterir. Akşam yemeğine başlangıç olarak ilk olarak Prag jambonu servis edilir. Jambon tek başına servis edildiği gibi sandviç içinde veya peynir ve benzer ürünler ile de verilmektedir. Akşam yemeği menüsünde çorbalar vardır. Akşam yemeği menüsünün en meşhur çorbaları mantar ve patatesli çorbadır. En sık tercih edilen yemekler arasında et veya hamur işi yemekleri gelmektedir.

prag-sofra

Atıştırmalar

Acelesi olanlar veya hafif bir şeyler yemek isteyenler için şehir sokaklarında atıştırmalık satan dükkanlar veya araçlar bulabilirsiniz. Oldukça fazla seçenek olmasına rağmen en meşhur atıştırmalıklardan bir tanesi patatesli pancakedir. Bunun dışında dondurma çeşitlerinden de tadabilirsiniz.

İçecekler

Yemek yerken bir şeyler içebileceğiniz birçok mekan bulunmaktadır. İçecekler arasında en çok bilineni ve tanına ise Çek birasıdır. Pilsener, Urquell, Budvar ve Staropramen marka içkileri hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Popüler olarak oldukça rağbet gören diğer bir içki ise şaraptır.

prag-yemek

Yöresel Yemekler

Çorbalara örnek olarak;  patates, sarımsaklı çorba, şehriyeli tavuk çorbası, ciğerli etli çorba ve ekşi süt ile yapılan dil çorbasını verebiliriz. Aperatif yemeklere; haşlanmış ve ızgara patates, patates kızartması, sos, lahana ve patates salatasını örnek gösterebiliriz. Ana yemekler arasında; kızartılmış domuz dilimi, şehrin en ünlü yöresel yemeği olan ızgara ördek, kızartılmış peynir, domates sosuyla yapılan biber dolması, kızartılmış mantar, tatlılar arasında; ballı kek, reçelli, meyveli krep, kek, dondurma ve elmalı kurabiyeyi sayabiliriz.

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.