Prag Seyahat Rehberi

Prag-Kalesi

Orta Avrupa’nın en güzel ve en dikkat çeken şehirlerinden biri olan Prag, son yıllarda gezi yerlerinin en gözde şehirlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Harika tarihi yapıları ve köprüleri, meydanları ve kiliseleri ile bir ortaçağ şehrini andıran Prag’a, Orta Avrupa gezi turları ile veya kendi başınıza seyahat edebilirsiniz. Mimari, sanat, kültür ve tarihi öğeleri bünyesinde barındıran şehir diğer Avrupa ülkelerinden tren ile kolay ulaşılmasından dolayı oldukça fazla tercih edilen turistik bir kenttir. Diğer Avrupa şehirlerine göre oldukça uygun fiyatlar sunan Prag, ucuz bir kent olmasından dolayı çok tercih edilmektedir. Prag’ın bilinen diğer ismi  “ Altın Kent “ tir. Bu isim simya biliminden gelmektedir.

Prag Seyahati Genel Bilgiler

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag, ülkenin en kalabalık şehridir. Ülkenin en uzun nehri Vltava Nehri üzerinde bulunan kent, Bohemya’nın tam merkezinde yer almaktadır. Yedi Tepenin üzerinde kurulu olan kent, ülkenin geçmişten günümüze kadar kültürel, ekonomik ve siyasal merkezi olmuştur. Ortaçağ’dan kalma bir kent olan Prag, dünyanın en güzel şehirleri arasında yer almaktadır. Kent, çok değişik isimler ile anılmaktadır. Bu isimler arasında; 100 Kuleli Şehir, Altın Şehir, Masal Şehri ve Avrupa’nın Kalbi sayabileceğimiz isimlerden sadece birkaçıdır.

Prag’da İklim

Dört mevsimin bir arada görüldüğü bir kent olan Prag’da kış ayları soğuk, yaz ayları ise sıcak geçer. Kışın şehre pek turist gelmez. Bunun en önemli sebebi ise kışın dondurucu soğukların olmasıdır. En soğuk aylar ocak ve şubat aylarıdır. Eğer soğuk havadan ben etkilenmem diyorsanız o zaman karlar altındaki muhteşem Prag manzarasını görmenizi tavsiye ederiz. Kış aylarında turizm soğuktan dolayı durgun geçmesine rağmen yazları oldukça hareketlidir. Yaz ayları turistlerin bu şehre akın yaptığı dönemdir. En sıcak aylar temmuz ve ağustos aylarıdır. Şehrin bahar ayları yağışlıdır. Yağışın en çok olduğu aylar ise mayıs ve hazirandır. Yağmur olasılığı her zaman vardır. Hava oldukça değişken olduğundan yanınızda mutlaka bir şemsiye bulundurmanız doğru bir karar olacaktır. Bu mistik şehri gezmek istiyorsanız en uygun dönem ilkbahar ve sonbahar dönemleridir. Eğer sonbahar döneminde şehre gelmek isterseniz en uygun zaman eylül ve ekim aylarıdır. Noel, yılbaşı ve paskalya dönemlerinde şehir, özellikle İtalya ve Almanya’dan oldukça fazla ziyaretçi aldığından çok kalabalık olmaktadır.

Prag Gezi Vizesi Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyetine seyahat edebilmek için mutlaka Çek vizesinin alınması gerekmektedir. TC. Resmi pasaportu olan kimselerin vize işlemlerinde bulunmaları gerekmiyor. Ülkemiz ve Çek cumhuriyeti arasında yapılan anlaşmalar gereği resmi pasaport sahibi kişiler 6 ay içinde 90 günü geçmeyen seyahatlerinde Çek vizesinden muaf tutulmuştur. 2007 yılından bu yana Schengen ülkesi olan Çek Cumhuriyeti, Schengen oturma izni olan Türk vatandaşlarının 90 güne kadar vize almadan ülkeye gelmelerine izin vermektedir. Bu ülkeye gitmek için vize işlemleri İstanbul Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, Çek Cumhuriyeti’nin Ankara büyükelçiliği ve Çek Fahri konsolosluklarından yapılabilir.

 Prag-terminal

Prag’a Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Avrupa’nın tam merkezinde yer alan bir şehir olan Prag, ulaşım konusunda sıkıntı çekilmeyecek bir şehir. Şehre dünyanın birçok önemli kentinden direkt olarak uçak seferleri bulunmaktadır. Uçak seferleri şehre 18 kilometre uzaklıkta olan Prag Vaclav Havel Havaalanı üzerinden gerçekleşmektedir. Havaalanından şehir merkezine ulaşımda en ekonomik ulaşım aracı otobüslerdir. İsterseniz şehir içinde oldukça yaygın olan korsan taksileri de tercih edebilirsiniz. Şehir içinde kullanılan ulaşım araçlarının başında yeraltı treni ve tramvay başı çekmektedir. Şehirde çoğu gezi yerleri birbirine yürüme mesafesindedir. Şehir, Avrupa EC tren ağına sahiptir. Yalnız ülkenin kendine ait hızlı tren sistemi bulunmamaktadır. Tren, özellikle komşu ülkelerden şehre gelmek isteyenler arasında oldukça fazla tercih edilen bir ulaşım aracıdır.

Prag’da Konaklama

Avrupa şehirleri arasında Prag şehri konaklama ve otel fiyatları bakımından oldukça ekonomiktir. Şehirde 1600’e yakın konaklamak için otel bulunduğundan her bütçeye uygun bir yer bulmak mümkündür. Otellerin büyük bir çoğunluğunun bulunduğu yer Eski Şehir Meydanı olarak bilinen yerdir. İyi ve güzel otellerde konaklama yapmayı düşünüyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Astronomik-saat

Prag’da Gezilmesi Gereken Yerler

Şehrin en büyük özelliği 2. Dünya Savaşı’nda zarar görmemesidir. Bundan dolayı şehirde birçok tarihi yer ayakta kalmıştır. Şehir, UNESCO’nun dünya mirası listesinde bulunmaktadır. Prag şehri gezinize Eski Şehir Meydanı’ndan başlayabilirsiniz. Buradaki bütün meydanlar, tarihi yapılar ve kiliseleri gezerken şehre hayran kalmaktan kendinizi alamayacaksınız. Diğer gezilecek tarihi yerler arasında Prag Kalesini ilk sıralara yazabilirsiniz. Dünyanın en büyük antik kalelerinden biri olan yapı, 7,5 dönümlük bir arazi üzerinde yer almaktadır. Ön cephesi 570 metredir. Yapı, daha çok şato görünümündedir ve içinde hükümet binaları ile bakanlıklar bulunmaktadır. Gezmeniz gereken bir diğer tarihi yer St Vitus Katedrali. Dış cephesinde oldukça fazla süsleme ve figür olan katedral Gotik tarzında 600 yılda yapılmıştır. Burası ülkenin başpiskoposunun evidir. Diğer güzel gezi yerlerinden bir tanesi de Vltava Nehri üzerinde bulunan Charles Köprüsü’dür. Köprü üzerinde bulunan bronzdan yapılmış heykellerini ve muhteşem şehir manzarasını mutlaka görmelisiniz. Daha sonra sayısız tarihi heykel ve binaların bulunduğu Eski Şehir ve Yeni Şehir gelmektedir. Eski Şehir içinde yer alan Astronomik Saatini görmeden oradan ayrılmayınız. Efsanesi ile ün salmış olan Astronomik Saat, güneş, ay ve dünyanın konumlarını gösterir. Dış tarafında bulunan rakamlar İbranicedir. Saatin çevresinde bulunan 4 adet kukla insanlara yapmamaları gereken şeyleri söylemektedir. Bu kuklalar kendini beğenme, cimrilik, yaşama karşı isteksizlik ve eğlenceye düşkünlüğü simgeler. Saatin alt tarafında bulunan 4 kuklada insanlara yapmaları gereken şeyleri söyler. Bunlar; bilim, adalet, astronomi ve eğitime önem verilmesini simgelemektedir. Diğer gezilecek yerleri ise şöyledir:

Prag-Eski-sehir-Meydan

 

Karl Meydanı

14.yüzyılda hayvan pazarı olarak IV. Charles tarafından yapılmıştır.

Nasıl Gidilir: Karilovo Namesti metro istasyonundan metroya binebilirsiniz veya 3, 4, 6, 10, 14 nolu otobüslerden bir tanesine binerek gidebilirsiniz.

Vitus Katedrali

Ülkenin sembolü ve en büyük dini yapısıdır. Yapı, birçok Çek kral ve kraliçenin taç giyme törenlerinin yapıldığı yerdir. Katedral üzerinde gotik, romanesk ve barok mimarisinin özelliklerini görebilirsiniz.

Ziyaret Günleri ve Saatleri: 09:00 – 17:00 ve pazartesi ve cuma günleri, Pazar günü 12:00 – 17:00 saatlerinde mart ekim ayları arasında, 12:00 – 16:00 saatleri arasında da kasım ve şubat aylarında gezilebilir.

Nasıl Gidilir: Hradcanska ve Malostranska metro duraklarında bulunan metro ile veya 22 nolu otobüs ile gidilebilir.

Bulunduğu Yer: Prag Kalesi içinde

Giriş: Hem ücretli hem de ücretsiz turlara katılabilirsiniz. Ücretli turlar 350 ve indirimli bilet 175 Çek kronudur.

Prag Kalesi

Vltava Nehri’nin sol kıyısında kalan kale, geniş bir tepenin üzerindedir. Kalenin içinde St. Vitus Katedrali bulunur. Kalede her gün nöbet değişimi yapılır. Nöbet değişimleri sabah 05:00 ve akşam 23:00 arasında olmaktadır.

Nasıl Gidilir: Yürüyerek gitmeyi tercih edenler Prag Kalesi’nin hemen alt tarafında bulunan Malostranská Metro istasyonunun A hattını seçmelidir. Eğer yürümekten hoşlanmıyorsanız o zaman 22 nolu tramvaya binip, tepeye çıkabilirsiniz.

Ziyaret Günleri ve Saatleri: Belli başlı yerlerde ücret geçerlidir. Her yerde kullanabileceğiniz biletleri turizm bilgi ofislerinden temin edebilirsiniz. İki gün boyunca geçerli olan altı farklı bilet kullanılmaktadır. 05:00 – 24:00 arası Nisan ve Eylül ayları boyunca açıktır.

Belediye Sarayı

Gezilecek yerler arasında en ilgi çeken bir yer olan Belediye Binasında Art Nouveau altın süsleri, mozaikten camları, heykeller ve sergiler ile konserleri izleyebilirsiniz.

Ziyaret Günleri ve Saatleri: Binayı gezmek için profesyonel turlar düzenlenmektedir. Rehber eşliğinde yapılan turlar için yetişkin / çocuk ücreti 270 /220 Çek kronudur. Halkın gezebileceği yerler 7:30 – 23:00 arası açıktır.

Petrin Tepesi

Prag Kalesi’nden sadece birkaç adım uzaklıkta tepe, 318 metre yüksekliğindedir.

Nasıl Gidilir: 12, 20, 22 ve 23 nolu otobüsler ile Ujezd’e oradan da tepeye ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Günleri ve Saatleri: cumartesi- Pazar günleri 10.00 – 17.00 arası, pazartesi ve Cuma günleri kapalıdır. Kasım ve Mart aylarında gezilebilir. Mayıs ve Ağustos aylarında ise; 10.00 – 22.00 arası, Eylül ayında 10.00 – 20.00, Ekim ayında ise 10.00 – 18.00 arasında gezilebilmektedir.

Nasıl gidilir: Náměsti Rebubliky metro durağından veya 5, 8, 14 veya 26 nolu otobüslerden birisine binebilirsiniz.

Eski Bir Yahudi Mahallesi Olan Josefov

Bu mahallede Yahudi gettosunun hatıraları bulunmaktadır. Mahalle, Eski Şehir Meydanı ile Vltava Nehri arasında yer almaktadır.

Petrin Gözlem Kulesi

Eiffel kulesi örnek alınarak yapılan yapı, 60 metre yüksekliğinde ve 299 basamağa sahiptir.

Nasıl Gidilir: 6, 9, 12, 20 ve 22 nolu demiryolu ile buraya gelinebilir.

Ziyaret Günleri ve Saatler:10:00 – 22:00 arasında her gün ziyaret edilebilir. Mart – Ekim aylarında saat 20:00’ye kadar, Kasım – Şubat aylarında ise 18:00 ‘e kadar gezilebilir.

Tyne Kilisesi

14. yüzyıl yapımı olan kilisenin kuleleri 80 metreyi bulmaktadır. Bu yapıda en çok ziyaret edilen yer ünlü astrolog Tycho de Brahe’nin portresinin yer aldığı muhteşem türbedir.

Yer: Eski şehir Meydanında bulunmaktadır.

Giriş: Girişler ücretsizdir.

Ziyaret Günleri ve Saatler: Çarşamba ve cumartesi günleri akşamları saat 18:00, pazar sabahları 9:30 ile akşamları 21:00 arası gezilebilir.

dans-eden-ev

Dans Eden Ev

Prag’da bulunan bir iş merkezidir. Bakıldığı zaman bir çift dansçıyı andırmaktadır.

Eski Yahudi Mezarlığı

Prag Şehri’nin Josefov Mahallesinde yer alan etkileyici bir mezarlıktır. Avrupa’nın bilinen en eski mezarlığıdır.

Nasıl Gidilir: Staromestska Metro istasyonundan bineceğiniz yeraltı treni ile veya 17, 18 nolu otobüslerden biri ile buraya ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Günleri ve Saatler: Pazar – cuma günleri 09:00 – 18:00 ve Nisan- Ekim aylarında, pazar – Cuma günleri 09:00 – 16:30, Kasım ve Mart ayları arası ziyaret edilebilir. Yahudilerin tatillerinde mezar ziyareti yasaktır.

Ulusal Müze

Vaclav Havel Meydanına hâkim bir konumda olan müze, Neo Rönesans mimari etkileri taşımaktadır. Müzede mineraloji, arkeoloji, nümizmatik ve tabiat eserlerini görebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Muzeum yeraltı treni istasyonundan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Günleri ve Saatler: Her gün 10:00 – 18:00 arasında ziyaret edilebilir. Giriş, 150 Çek kronudur.

Prag Yahudi Müzesi

6 tane Yahudi anıttan oluşmaktadır.

Ziyaret Günleri ve Saatleri: 09:00 – 06:00 Cuma, Nisan – Ekim ayları, 04:30: Kasım – Mart ayları ziyaret edilebilir.

Prag seyahati ile ilgili Prag Şehir Bilgisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum yazarak daha iyi içerik geliştirmemize yardımcı olabilirsiniz.

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.