Prag Şehir Bilgisi

Prag-Kent

Hayatının dört bir köşesinde karşılaşacağın Çek Cumhuriyetinin başkenti Prag’ı konu alacağım. Kafka’nın aşık olduğu o mükemmel başkenti anlatacağım. Kitaplar, defterler, dergiler ve sayfalarca yazı okusanız bile doyamayacağınız Prag, bütün iltifatları fazlasıyla hak ediyor. Avrupa’nın merkezinde bulunan başkent Vlatva Nehrinin kıyılarına doğru kurulmuştur. Prag’ın neden oraya kurulduğu hakkında yapılan açıklamalarda ise bölgenin taktik avantajından dolayı olduğu bahsedilmiştir. Avrupa’ya şöyle bir baktığımız zaman Prag en fazla turist çeken bölgelerden birisi olmaktadır. Eski yıllarda komünist rejimden dolayı pek fazla tercih edilmeyen bir bölge durumundaydı.

Şehrin neden çok fazla turist çektiği konusunda ise 1000 yıllık tarihi neredeyse hiç zarar görmemiş durumdadır. Bölgelerin tarihi ve mimari yapılarının bozulmamasından dolayı Prag’a giden turistler genellikle fotoğraf makinelerinin hafızalarını boşaltıp gidiyorlar. Fotoğraf malzemesi olabilecek birçok bölge bulunmaktadır. Şehir incelendiği zaman neden bu kadar fazla turist geldiği hakkında daha detaylı bir bilgi sahibi olabildik. Tarihi manzaraları ve yıpranmamış olması yanı sıra resim, heykel, edebi, müzik ve tasarım modern sanat eserleri üzerine de ayrı bir tanınmışlığı bulunmaktadır. Bunların yanı sıra şehir sürekli olarak gelişme ve üretim üzerine dayalı işler çıkarmıştır. Başkaldırı şehri olarak gösterilen Prag, asla üretim konusunda geri adım atmamıştır. Bu yüzden şehrin mimarı yapısı incelendiği zaman New York ve Londra’yı canlandıran alışveriş merkezleri, kliseler ve tarihi yapılara tanık olabilirsiniz.

Prag-terminal

Prag’a nasıl gidilir ?

Yılın her mevsimi milyonlarca turist ağırlayan başkent Prag’a nasıl gidebileceğinizden bahsedeceğim. Birçok Avrupa ülkesinden Prag’a kolay bir şekilde tren ve havayolu ile geçiş yapabilirsiniz. Almanya, İtalya ve Avusturya’dan tren ile geçiş yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Türkiye’den Prag’a Türk Hava Yolları uçakları ile direk uçuşlar sağlayabilirsiniz. Bu sayede daha kısa süre ve ücretle uçuşlarınızı tamamlayacaksınız. İstanbul’dan, Prag’a uçakla yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Başkent Prag’a inişler için genellikle Vaclav Havel Havaalanı kullanılıyor. Bu havaalanı şehir merkezine yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Şehir merkezine gidebilmek için otobüs ve taksileri deneyebilirsiniz.

Taksiler ve otobüslerde kullanacağınız Çek Cumhuriyeti para birimini hatırlatmak isterim.  Çek Kronu (ÇZK) kullanılmaktadır. Havaalanından indikten sonra pasaport işlemleri ardından para bozdurmalısınız. Havaalanı içerisinde çok yüksek ücrette paralar bozdurmamaya dikkat edin. Havaalanı içerisinde bulunan bürolar yüksek komisyon ücreti kesmektedir.

Prag astronomik saat

Başkent Prag da nereleri gezebilirim ?

Yazımızın üst kısmında bahsettiğimiz gibi Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag her yıl yüzlerce turisti ağırlıyor. Orta çağ esintilerinin bolca hissedildiği başkent, Türk vatandaşları tarafından son yıllarda çok fazla tercih edilmeye başlandı. Şehrin tarihi yapısı, mimari güzellikleri ve gezilmesi gereken yerler incelendiği zaman turistlerin neden ilgisini çektiğini rahatlıkla anlayabiliyoruz.

Başkent Prag için kış ayları çok sert geçiyor. Prag gezisi için ilkbahar ve yaz aylarını tercih etmeliyiz. Kış aylarında bile nüfusundan fazla turist ağırladığını belirtmek isterim. İdeal bir gezi için bahsettiğim aylarda gelmeye özen gösterelim. Belirtmek isterim ki, yaz aylarında otel ve prag turları fiyatları artmaktadır.

Prag içerisinde gezebileceğiniz yerleri en önemli başta olmak üzere aşağıya doğru sıraladık. Prag şehir rehberini birlikte inceleyelim.

 • Prag gezi listemizde öncelikle Eski Şehir Meydanına yer vermek istiyoruz. Şehrin 1.7 hektarlık büyüklüğünde meydan Celetna’dan Staromestske Namesti arasında yer alıyor. Bölgede birçok aktivite ve eser ilginizi çekecektir. Gotik, Rönesas, Barok ve Neoklasik birçok eseri bu meydan içerisinde görebilirsiniz. Meydan gece-gündüz aşırı aktif olduğu için turistlerin uğrak noktası arasında gösteriliyor. Burada araba veya taksi ile ulaşım yerine meydan içerisinde bulunan atlı faytonlar ile gezinizi sürdürmelisiniz. Atlı fayton ile gezilmesi gereken yerleri gezdikten sonra Astronomik Saat’in üzerinde bulunan Eski Belediye Sarayı’nın en üst bölümüne çıktığınız zaman meydanı doyasıya kuş bakışı süzebilirsiniz. Meydanı arkanıza alıp bir selfie çekmeden aşağıya inmeyin.
 • Şimdi ise Prag’ın en ünlü köprülerinden olan Charles’i gezeceğiz. Köprüyü önemli kılan etmenlerden biri ise Prag Kalesi, Mala Strana ve Stare Mesto’yu birbirine bağlıyor. Prag’ın ünlü köprüsü çeşitli seller görmesine rağmen hala ayaktadır. Bir süre bu köprü yaya yolu olarak kullanılmıştır. Prag şehir gezisi sırasında Charles Köprüsüne gideceğimiz zamanı gün batımı veya gün doğumuna denk getirmelisiniz. Bu sayede köprü üzerinde bulunan heykelleri güneşin doğuşu ve batışı eşliğinde inceleyeceksiniz.
 • Turistlerin en sık tercih ettiği bölgelerden birisi ise Prag Kalesi’dir. Başkent Prag’ı geniş bir çevrede görebileceğimiz bir tepe üzerine yapılmış mükemmel mimari eserlerden bir tanesidir. 9. yüzyılda yapılan bu kale içerisinde şehrin en önemli yapıları yer almaktadır. Aziz Vitus Katedrali, Altın Yol ve Aziz George Bazilikası kale içerisinde bulunmaktadır. Prag kalesinin bir başka özelliği; Çek milleti için iktidarın simgesi olmaktadır. Kaleyi ziyaret edebilmeniz için giriş ücretleri ödemek zorundasınız.
 • Çek milletine ait yazar, bilim adamı ve sanatçıların heykelleri bulunduğu Prag Ulusal Müzesini gezmeyi ihmal etmeyin. 1890 yılında yapılan Ulusal Müze Wenceslas Meydanı’na fazlasıyla hakimdir. Müze içerisinde bulunan önemli kişilikler hakkında bilgiler öğrenmeyi ihmal etmeyin. Bu sayede Çek milletinin sanatçıları hakkında genel kültür sahibi olacaksınız.
 • Prag içerisinde Çek milletinin kendine has yaşam tarzını görmek için Eski Yahudi Mahallesini gezmeliyiz. Prag’ın Vltava Nehri kıyısına kurulduğunu yukarıda öğrenmiştik. Eski Yahudi Mahallesi, Vltava Nehrinin sol kısmında yer almaktadır. Bölge eskiden Prag’ın yerlisine hitap ettiği için doğal yaşam izlerine tanık olacaksınız. Mahalle içerisinde Eski Yahudi Mezarlığı, Eski-Yeni Sinagog ve Bohemyalı Azize Agnes Manastırı gibi önemli yapılar bulunmaktadır.
 • Prag’ı defalarca kuş bakışı izleme imkanı bulduktan sonra tekrar bu tarz bir bölgeye gideceğiz. Prag gezisi yapmanız halinde Petrin Tepesine kesinlikle gitmeye çalışın. Deniz seviyesinden yaklaşık 300 metre yukarıda bulunan tepe, üzüm bağları ile ün kazanmıştır. Tepe 1825 yılından sonra halka açık bir alan haline gelmiştir. Tepe içerisinde çeşitli değişiklikler yapıldıktan sonra turistler Prag’ı incelemek adına bu bölgeyi keşfetmiştir. Tepe içerisinde en önemli yapı ise Petrin Gözlem Kulesi olmaktadır.
 • Başkent Prag içerisinde bulunan en önemli dini yapılardan biri ise Loreto olmaktadır. Loreto içerisinde dini öğeler bulunmaktadır. Loreto’da  içinde bulunan en önemli ve değerli dini yapı ise Hz.Meryem’in Nasıra’daki evinin bir modeli olan Santa Casa olmaktadır.
 • Prag gezisinde o parkelerin kokusunu içinize çekmeden tamamlayamazsınız. Bu sebeple Prag Kalesi’nin en popüler bölümlerinden biri olan Altın Yolu sakın ihmal etmeyin. Altın Yol adını ise yol üzerinde bulunan kuyumculardan almıştır. Franz Kafka’nın bir dönem burada yaşadığını unutmayalım. Altın Yol üzerinde farklı farklı renklerde evler bulunmaktadır.
 • Prag halkının daha çok üretim konusunda emek verdiğini söylemiştik. Bu sebeple başkent Prag’ın bölgelerinde lüks alışveriş merkezleri ve binalar görebileceğinizi söylemiştik. Prag gezilecek bölgeler listemizde ise en ilginç yapılardan biri ise Dans Eden Ev ofisi olmaktadır. İki binanın birleşimi sayesinde “dans eden ev” motifi kurgulanmıştır. Bina içerisinde seçkin firmaların ofisleri bulunmaktadır.
 • Çocuklarınız için Prag Hayvanat Bahçesini ziyaret edebilirsiniz. 1931 yılından bu yana hayvanat bahçesi içerisinde 500’den fazla hayvan türü ve yaklaşık 2500 hayvan bulunmaktadır.

Prag gezi listesi içerisinde çocuklarınız için en uygun yerlerden birisi olarak görüyorum. Bu sebeple çocuklarınız var ise buraya gitmeyi ihmal etmeyin.

Petrin-Tepesi

Başkent Prag’dan hangi hediyelik eşyaları almalıyım ?

Bütün turistlik şehirlerde görebileceğiniz gibi Prag içerisinde aynı dükkanlar mevcuttur. T-shirtler, kupalar, kartpostallar, anahtarlıklar ve magnetler bulunmaktadır. Eski Şehir Meydanın’da bulunan dükkanların birçoğu hediyelik eşyalar satmaktadır. Şehrin en önemli bölgelerinden biri olması ile birlikte burada bulunan eşyalar biraz pahalıdır.

Dükkanların birçoğunda satış yapan esnaf sizlerin turist olduğunu fark ettiği zaman yüksek ücret üzerinden işlem yapmaya çalışacaktır. Bu yüzden kesinlikle pazarlık yapmadan ürünlerimizi almıyoruz.

Prag kültürüne ait orjinal hediyelik eşyalarımızı aramaya başlayabiliriz.

 • Değerli eşyalar arasında lal taşı ve kristal ürünler bulunmaktadır. Çek Cumhuriyeti’nin tarihine özgü olan eşyalar el işlemeciliği ile yapılmaktadır. Fiyat olarak biraz daha hediyelik eşya sınıfına göre pahalı olmaktadır.
 • Her dükkanda görebileceğiniz Prag’a özgü kuklalar göreceksiniz. Çeşitli şekillerde kuklalar bulunuyor. Kukla fiyatları ise boyutuna ve simgesine göre değişiyor. 10-15 Euro’dan başlayan fiyatlar ile kukla sahibi olabilirsiniz.
 • Klarnet, saat, tuşlu ev telefonu, kaleler ve çalgı aletlerinin bulunduğu antika eşyaları satın alabilirsiniz. Eski Şehir Meydanı ve Mala Strana’da bu ürünleri daha uygun fiyata bulabilirsiniz.

Prag hakkında farklı yazılarımızda ise görüşmek üzere keyifli tatiller dilerim.

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.