Phuket Adası Gezi Rehberi

phuket_01
Phuket adası Tayland’ın güneyinde yer alır ve Tayland’daki en geniş adadır. Kuzey – güney arası uzunluğu 48 km. ve doğu – batı arası uzunluğu 21 kilometredir. Ülke topraklarının yaklaşık %65’i dağlıktır. Geri kalan %35’lik kısımda sahiller ve düz alanlar yer alır. Tipik tropik bir mevsimi vardır. Phuket’te bol bol mevsimsel sağanak yağmurlar görülür. Bu yüzden Phuket’e giderken mevsime dikkat etmelisiniz. Özellikle Temmuz – Ekim arası sürekli olarak devam eden muson yağmurları gezinizi zorlayabilir. Phuket’in en dolu olduğu dönem ise Aralık – Haziran ayları arasındaki dönemdir. Phuket, Dünya genelinde en çok turist ağırlayan yerlerden birisidir. Bu yüzden neredeyse bölgedeki herkes İngilizce konuşur. Yerli halkın çoğunluğu İngilizce konuşabiliyor. Sadece ağır yükte çalışan, insanlarla etkileşimi az olan sanayi çalışanları sadece Thai dilini kullanıyor. Eğer bir şeye ihtiyacınız olursa, illa ki biri sizi anlayacaktır. Dil konusunda sorun yaşamayacağınız bir yer.

Phuket adasında yerel Thai mutfağından tutun, İtalyan, Japon, Fransız, Meksika, Çin, ve daha birçok ülke mutfağını bulmanız mümkün. Üstelik bol bol Türk döner restoranları var. Ayrıca birçok pazar yeri ve batı stiline sahip süpermarketler turistlere hizmet veriyor. Yani sanıldığı gibi Tayland’da ağız tadınıza uygun yiyecekler bulmak zor bir iş değil. Yerel Thai mutfağı da zaten gayet lezzetli. Eğer vejetaryenseniz tam anlamıyla cennete düştünüz! Çünkü iklimden dolayı burada meyveler ve sebzeler çok çeşitli ve fazlasıyla lezzetli. Mümkünse kaliteli mekanları tercih edin. Hijyen her yerde iyi değil. Restoranlar ve marketler iyi denetlenmiyor. Bu yüzden hastalık kapabilirsiniz. Sadece iyi pişirilmiş yemekleri ve kapalı korumalı meyveleri satın alın. Meyvelerin kabuklarını mutlaka soyun ve sebzeleri bol suda durulayın. Suyu içeceğiniz zaman kesinlikle pet şişe alın ve yemekten önce her zaman ellerinizi iki kere yıkayın.
phuket_beach

Ulaşım konusunu ele alırsak Phuket’te özel otel limuzinlerinden tutun kiralık arabalara, taksiden tutun bisiklete kadar geniş kapsamlı bir ulaşım hizmeti var. Phuket adasında ulaşım, ada çevresinde dolaşmak için ideal imkanlara sahip. Motor ehliyetiniz varsa en iyi yol adada motor kiralamaktır. Eğer biraz maceraperestseniz adada turlarken beklenmedik durumlara hazır olmalısınız. Mesela bir anda önünüze maymun atlayabilir. Ayrıca çeşitli kuşları da görmeniz mümkün. Adada doğal yaşama dikkat edildiği için Türkiye’de hayvanat bahçesinde göremeyeceğiniz hayvanları Phuket’te yolda görebilirsiniz. Yerel otobüsler sabah erkenden başlar ve akşama kadar devam eder. Otobüslerin güzergahları otobüsün önünde yazdığı için sorun yaşamazsınız. El işareti yaptığınız an dururlar. Ayrıca yerel tuk-tukları (Phuket’te böyle deniyor, yerel bir ulaşım aracı) neredeyse her yerden kiralayabilirsiniz. Motosiklet-taksiler çok güvenli bir ulaşım aracı olmasa da gerçekten farklı bir deneyimdir. Kısa mesafeler için kullanıma uygundur.

Phuket adası genel olarak güvenli bir yerdir ama tabi ki Phuket’te de dikkat etmeniz gereken şeyler var. Bu konularda dikkatli olursanız rahat bir tatil geçirirsiniz. Yılın belli zamanlarında, Phuket’in batısında büyük gelgitler oluşur. Akıntılar sert ve güçlü bir şekildedir. Özellikle muson döneminde (Temmuz – Ekim arası) açık plajlarda dikkatli olmalısınız. Denize girdiğiniz zaman kıyıya yakın durun ve en azından bir kişi sizin denizde olduğunuzu bilsin.

Turistlere yüksek fiyattan hediyelik eşya ya da takı toka satmaya çalışan çok satıcı vardır. Bu satıcılara dikkat edin. Boşuna zaman harcayabilir veya kendinize masraf çıkarabilirsiniz. Phuket’te herhangi bir şey satın alacak olduğunuzda kesinlikle pazarlık yapın. Israrcı olduğunuzda büyük indirimlerle karşılaşabilirsiniz.

Ülkenin voltaj değeri 220 volttur fakat adaptörleri kullanmak için Thai’ye özgü elektrik fişi girişine ihtiyacınız olacak. Dışarı çıktığınızda değerli eşyalarınızı yanınızda taşımamaya özen gösterin. Pasaportunuzu, kredi kartınızı veya önemli belgeleri yanınızda tutmayın. Mümkün olduğunca az para alın ve dışarı öyle çıkın. Yankesici ve motorlu hırsızlara karşı önlem alın. Ayrıca çantalarınızı da hep kapalı tutun. Herhangi bir kayıp durumunda yasal prosedürler sizi çok zorlayacaktır. Özellikle hırsızlıkla karşılaşırsanız, kişinin bulunması Phuket’te neredeyse imkansız. Adada uyuşturucu kullanımı da oldukça yaygın durumda. Dışarıdaki insanlardan herhangi bir şekilde yiyecek ve içecek almayın. Bu yüzden valizlerinizi veya yanınızda taşıdığınız eşyaları kaybedebilirsiniz.

Visa ve Mastercard neredeyse bütün otel ve restoranlarda geçerlidir. AMEX kullanımı azdır. Küçük işletmelerde (butik oteller, bakkallar, küçük dükkanlar) genel olarak kredi kartı kullanılmıyor. Bu yüzden yanınızda az da olsa nakit bulundurun. Kredi kartınızı para çekmek için kullanın ki cebinizde fazla para kalmasın. Paranızı bahta çevirmek yerine bankadan para çekin. Bu şekilde en uygun komisyonla yerel parayı alabilirsiniz. Phuket’te bir çok yerde ATM vardır. Bu konuda sıkıntı yaşamazsınız. Ayrıca bankaya gidip kredi kartınız ve pasaportunuzla da para çekebilirsiniz. Seyahat çeklerinizi de Phuket adasında kullanabilirsiniz.

Yıl boyunca çeşitli festivaller vardır. Phuket adası, resmen büyük bir panayır gibi olur. Bu festivallere çok önem verirler. Songkran Festivali yeni yıl kutlaması olduğu için bir kere yapılır fakat Çin Vejetaryen Festivali gibi bazı festivaller her ay yapılmakta. Yani gittiğinizde bir festivale denk gelmeniz mümkün.

phuket_Khao_Phra_Thaeo

Phuket’te Ne Yapalım


Sizin için Phuket’te yapılması gereken 10 maddeyi derledik. Bu listenin hepsini yapama şansınız yoksa en azından 3 4 tanesini yapmaya çalışın. Şimdiden uyaralım, listeyi bitirip Türkiye’ye dönerseniz en yakın fırsatta tekrar Phuket’e gidersiniz.

  • Kesinlikle Phang-Nga Körfezi’ne gidin. Phang-Nga Körfezi’nde küçük bir botla veya kanoyla gezinti yapabilirsiniz. Körfezin olağanüstü bir manzarası ve fiziksel oluşumu var. Kayalar ve kireçtaşları gerçekten büyüleyici güzellikte. Bu doğa harikası körfezi es geçmeyin.
  • Yağmur ormanlarına girin. Milli parklardan giriş yapabilirsiniz. Merkeze en yakın olan ve ulaşımı en basit yağmur ormanı Khao Phra Thaeo Milli Parkı’ndan geçiyor.
  • Phuket’in kuzey kıyısında turlayın. Bu tropik plaj size huzuru bahşedecektir.
  • Thai masajı yaptırın. Yaptırın ve tekrar yaptırın. Hem çok uygun hem de Türkiye’deki Thai masajından kat kat daha iyi. Tamam kabul ediyoruz, başta biraz acı verse de sonrası gerçekten dinlendirici.
  • Fal mı? Evet, adada bu konuda büyük üne sahip olan Wat Chalong’un yanına gidin ve fal baktırın.
  • Khao Rang Tepesi’nden Phuket’i izleyin. Muhteşem bir manzarası var ayrıca kız arkadaşınız veya eşinizle akşam yemeği yemek için mükemmel bir yer.
  • Gece Pazarı’na gidin. Bu Gece Pazar’ı bir çok şeyi satın almak için çok ucuz. Özellikle Thai yemekleri ve tatlıları gerçekten çok lezzetli.
  • Promthep Burnu’nun manzarasını da görmelisiniz. Özellikle günbatımı izlemek için iyi bir yer. Buradan Chalong Körfezi’ndeki Kang Eng Restoran’a giderek yemeğinizi yiyebilirsiniz. Kaliteli ve lezzetli bir yer.
  • Promthep ve Kata Plajı arasındaki güney kıyısını arabayla gezebilirsiniz. Yol toplam olarak 45 dakika sürüyor ve güzergahta görülecek çok doğa manzarası var. 45 dakika dediğimize bakmayın çünkü yolda bol bol duracaksınız.
  • Ülke gece hayatıyla da ünlüdür. Eğer bekarsanız bu fırsatı eğlenceye çevirebilirsiniz. Alkol de çok uygun fiyatla satılmakta. Bir çok gece mekanı sabaha kadar açık ve dam gibi bir problemle karşılaşmıyorsunuz. İsteyen istediği yere girebiliyor fakat mekanlarda problem çıkartanı anında uzaklaştırıyorlar.

Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Phuket’ten geri dönerken yasal da olsa ilaç taşımak, silah veya pornografik eşyalar taşımak yasak. Kişi başı 1 litre alkollü içecek getirebilirsiniz. Ayrıca 200 paket sigara getirmeniz mümkün. Makul miktarda banyo malzemesi veya elektronik eşya taşıyabilirsiniz. Giriş ve çıkışlarda istediğiniz kadar nakit döviz taşıyabilirsiniz.

 

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.