Penang Adası (George Town) : Gezilecek Yerler

street-art

Penang Adası (George Town), Malezya’nın tarih kokan ada şehri. Adanın George Town diye anılan kısmı, ismini Britanya kralı 3. George’tan almış. On sekizinci yüzyılın sonlarında Kaptan Francis Light tarafından kurulmuş olan şehir UNECSO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. 19. Yüzyıldan kalma birçok tarihi esere ev sahipliği yapan bu ada şehri oldukça farklı kültürden insana da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca dünyaca ünlü Street Art diye adlandırılan grafitiler bu tarihi şehirde. Dünyanın en uzun köprülerinden olan The Penang Bridge (13,5 km) ve The Penang Second Bridge (25 km) ile ana karaya bağlanıyor.

 

Gezilecek Yerler

Pinang Peranakan Mansion

Bu yer 19. yüzyılın sonlarında yapılmış Çin ve Malay kültürlerinin ahenkle kaynaşmasını yansıtan ve binden fazla antika eser bulunan bir konak. Gezmek için en az bir saatinizi ayırmalısınız. Oldukça etkileyici bir müze haline getirilmiş Pinang Peranakan Konağı. Penang Adasına yolu düşenlerin kesinlikle görmesi gereken bir yer. Zaten konum olarak da adadaki diğer görülecek yerlere oldukça yakın.

 

Kek Lok Si Temple

Güneydoğu Asya’daki en büyük komplekse sahip tapınaklardan biri olan Kek Lok Si tapınağı, 1891 yılında yapımına başlanmış oldukça etkileyici bir yer. Milyonlarca buddha heykeli, binlerce güzel oyma işçiliği ile süslenmiş bir tapınak. Penang adası ile özdeşleşmiş bir mekan.

 

Tropical Spice Garden

Beşyüz’den fazla bitki çeşidini görebileceğiniz oldukça hoş bir botanik bahçesi. 2003 yılında sekiz bin metrekare alana kurulmuş. Giriş ücreti 26 Malezya Ringiti. Penang adasının kuzey yakasında bulunuyor.

Armenian Street (George Town)

19. yüzyıl başlarında burada yaşayan bir Ermeni aileden alıyor adını. Tarihi George Town’ın en bilinen caddelerinden biri.

Street Art

Muhakkak görülmesi gereken, Penang’ın simgesi haline gelmiş ünlü duvar resimleri. Goerge Town un her yerinde bunlara rastlamanız mümkün. En ünlüleri ise  Ermeni sokağı civarında bulunuyor.

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.