Paris Gezi Rehberi

paris

Fransa’nın başkenti olan şehir, Sen Nehri üzerindedir ve Paris Havzası’nın ortasında kurulmuştur. Dünya genelinde şehir, anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile bilinmesine rağmen ekonomik ve politik merkezler arasında da bulunmaktadır. Şehir, uluslar arası taşımacılığın tam geçiş noktasında yer almaktadır. Moda ve şatafatın şehri olarak anılan şehir “ Işık Şehir “ olarak bilinmektedir. Şehir nüfusu 2.200.000 kişidir. UNESCO dünya miras listesinde bulunan şehri her yıl yaklaşık olarak 45 milyon kişi ziyaret etmektedir. Şehirde yeme, içme ve konaklama oldukça pahalıdır. Dünyanın en pahalı şehirlerinin başında gelen Londra dahi Paris’in gerisinde kalmaktadır.

Şehir 20 adet ilçe olarak kısımlara ayrılmıştır. Kurulduğu yer düz bir yerdir. Güney bölgesinde sanayi dalları işletmeleri bulunmaktadır. Bunlar arasında; tabakhaneler, çimento sanayi, bira ve tütün fabrikaları yer almaktadır. Bunların dışında uçaklar, lokomotif, elektrikli araçlar, kimyasal maddeler şehrin sanayi ürünleridir.

Paris Konaklama

Şehir konaklama açısından diğer Avrupa şehirlerinden daha zengin seçenekler sunmaktadır. Kentte her bütçeye ve zevke uygun konaklama yerleri bulmak mümkündür. Şehre ne zaman giderseniz gidin mutlaka erken rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Paris otelleri pahalı olmaları ile ünlüdür. Oteller fiyatlarını genellikle kişi başına göre değil oda başına göre ayarlarlar. Aynı otelde farklı dönemlerde çok değişik fiyatlara konaklama yapabilirsiniz. Şehirde otellerin yoğunlaştığı bölgeler farklılık gösterir.

Paris İklimi

Şehirde yarı okyanussal ve yarı kıtasal bir iklim hüküm sürmektedir. Oldukça fazla yağış alan bir şehirdir. Şehirde okyanus ikliminin etkisi oldukça fazladır. Atlas okyanusunda oluşan her türlü hava değişimlerinden anında etkilenir. Kış ayları genel olarak soğuk ve yağışlıdır. Kar yağışına pek rastlanılmaz ama kuru soğuk vardır. Şehirde oldukça yağmurlu bir yerdir. Çok sıklıkla yağmur yağmaktadır. Ağustos ayında dahi birden yağmur yağabilir. Fazla yağış almayan dönemler şubattan nisana kadar olan dönemdir. Kentin yaz ayları sıcaktır. İnsanı bunaltan bir havası vardır. Paris gezisi için en uygun dönem bahar aylarıdır. Özellikle yazın habercisi olan ve doğanın yeni yeni canlanmaya başladığı bahar aylarında kent bir başka güzel olmaktadır.

Paris’e Nasıl Gidilir?

Paris şehri havaalanı konusunda zengin bir şehirdir. Şehre en kolay ulaşım havayolu ile sağlanır. Avrupa’nın en popüler turistik yerlerinden biri olan Paris’te 2 tane ana havaalanı ve bir tanede küçük havaalanı bulunmaktadır. Charles de Gaulle Havaalanı şehrin en büyük havaalanıdır. Diğer önemli havaalanı ise Orly Havaalanı’dır. İstanbul – Paris arası uçak seferleri THY ve Pegasus Havayolları tarafından düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Havaalanından şehir merkezine ulaşımda değişik ulaşım seçenekleri mevcuttur. Havaalanından dilerseniz toplu taşıma, özel otobüsler veya taksiler ile şehir merkezine gidebilirsiniz. Charles de Gaulle Havaalanı merkeze 30 kilometre uzaklıktadır. Buradan şehre ulaşmak içine en çok tercih edilen ulaşım yolu RER trenleridir. Diğer ulaşım araçları arasında otobüs ve taksiler vardır. Şehrin oldukça etkili bir metro ağı bulunmaktadır. Kentin her yerine metro ile gidebilirsiniz. Bunun dışında otobüs ve taksileri tercih edebilirsiniz.

Paris Vize işlemleri

Paris turu yada gezisi için Fransa’ya gidecek Türk vatandaşlarının vize almaları şarttır. Resmi pasaportu olan Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü geçmemek suretiyle vize işlemlerinden muaftırlar. Fransa Konsolosluğu kısa süreli vize işlemlerini kabul etmiyor. Uzun süreli vize başvuruları Fransa Büyükelçiliğine ya da Fransız Başkonsolosluğuna yapılabilir. Kısa süreli vize işlemleri için Fransa Konsolosluğunun yetki verdiği yerlere başvurabilirsiniz. Ülkemizin çeşitli şehirlerinde yer alan Fransa Fahri Konsolosluklarından vize başvurusu yapılabilir. Yalnız Fahri Konsoloslukların Fransa vizesi hakkında karar verme yetkileri bulunmamaktadır.

versay-sarayi-paris

Paris Gezilecek Yerler

Dünyanın en turistik şehirlerinden biri olan Paris, moda ve lüksün başkenti olarak kabul edilmektedir. Şehirde bulunan müzeler ve sanat galerileri alanlarında oldukça ünlüdür. Bunlardan Louvre ve Orsay Müzeleri mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Geziniz boyunca ünlü Şanzelize Caddesini, Versay Sarayını, Sen Nehri kenarında bulunan ve bir zamanlar hapishane olarak hizmet vermiş olan Conciergerie’yi, dini yapılardan Notre Dame Katedrali, Sainte – Chapelle ve Sacre Coeur Bazilikası ve dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin akın ettiği Eiffel Kulesi mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Burada yazdıklarımız şehirde ünlü olan bazı yapılardır. Bunların yanında şehirde o kadar çok gezilecek yer var ki bunları görebilmek için iyi bir gezi planınız olmalıdır. Biz size ülkede en çok turist çeken en meşhur yerler hakkında bilgiler vereceğiz.

Eiffel Kulesi

Kule, sadece Paris’in değil Fransa ve dünyanın en önemli eserleri arasında yer almaktadır. Ülkenin sembolü olarak kabul edilen yapının yapımı 2 yıl 2 ay sürmüştür. Yapının yüksekliği 324 metredir. Bu yükseklik yaklaşık olarak 80 katlı bir binaya eşdeğerdir. Kule yapıldığı zaman aydın çevreler tarafından oldukça tepki toplamıştır. Kule, her 7 yılda bir 60 ton boya ile tekrar boyanmaktadır. Yapıdaki Eiffel büstü kulenin kuzey ayağında bulunmaktadır. Kuleye tercihe göre asansörle ya da merdiven ile çıkabilirsiniz. Kule, 3 bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümü 57 metre yüksekliğindedir. Buraya asansörle ya da 360 tane merdiven basamağını çıkarak ulaşabilirsiniz. Burada kulenin yapımı ve tarihi ile ilgili video izleme olanağını yakalayabilirsiniz. Bu bölümde ayrıca kış aylarında kurulan ve 80 sporcunun kaymasına olanak sağlayan buz pistinin bulunduğu 58 Tour Eiffel Restoranı bulunmaktadır. Kulenin ikinci bölümü 115 metredir ve burada ünlü Le Jules Verne Restoranı bulunmaktadır. İlk bölüm ile bu yer arasında 359 merdiven basamağı bulunmaktadır. Kulenin son bölümü ise 276 metre yüksekliğindedir. Buraya 1665 basamakla da çıkabilirsiniz ya da asansörü kullanabilirsiniz.

Ziyaret Günleri ve Saatleri: Eylül – Haziran dönemleri arasında 09:30 – 23:45 arası, merdivenler 18:30, Haziran ortası ve Eylül dönemleri arasında 09:00 – 00:45 arasında gezilebilir. ( son asansör 1 saat 15 dakika önce kalkmaktadır ). Girişler ücretlidir. Gezilecek yere göre fiyat farklılık gösterir.

paris

Louvre Müzesi

Louvre Müzesi sadece şehrin değil dünyanın en büyük müzeleri arasında yer almaktadır. Sanat ile pek ilgilenmeseniz de bu müzeyi mutlaka görmeniz gerekiyor. Müzede 35 bine yakın koleksiyon sergilenmektedir. Müze, dünyanın en önemli tarihi eserlerine ev sahipliği yapmasının yanında şehrin en büyük saraylarındandır. Yapımı ortaçağlara kadar dayanan yapı, Paris’i Viking akınlarından korumak amacıyla ilk olarak kale olarak yapılmıştır. Müze’de 3 kanat bulunmaktadır. Bu kanatlar sırasıyla Richelieu, Sully ve Denon Kanadı’dır. Müzede sergilenen koleksiyonlar arasında; Fransız heykelleri, Antik Mısır ve Yunan dönemine ait eserler, doğu sanatını yansıtan eserler, İtalyan sanatçılarına ait tablolar ve heykeller, Flemenk resimleri ve İslam sanatına ait örnekler bulunmaktadır. Müzede görülmesi gereken en önemli eserler arasında ise; Leonardo da Vinci’nin ustalığını gösterdiği Mona Lisa Tablosu, MÖ.2 yüzyıldan kalma Milo Venüsü, müzenin ana giriş bölümünü oluşturan, 21 metre yüksekliğine ulaşan ve paslanmaz çelikten yapılan Cam Piramit, şahlanmış atların resmedildiği 1745 yılı yapımı Marly Atları, Medusa’nın Salı, Dantelci Kız, Michelangelo’nun bir eseri olan İki Köle, koleksiyonları bulunmaktadır.

Ziyaret Saatleri ve Günleri: Müze, Salı günleri ve resmi günlerde ziyaretçilere kapalıdır. Pazartesi, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri 09:00 – 18:00, Çarşamba ve Cuma günleri 09:00 – 22:00 saatleri ziyaret edilebilir.

Notre Dame Katedrali

İlk başta şehir olmak üzere ülkenin en önemli dini yapısı olan Notre Dame Katedrali şehrin merkezi olarak kabul edilir ve coğrafi bir öneme sahiptir. Eser tam 170 yılda tamamlanmıştır. Yapı tam bir Gotik şaheseri olarak kabul edilmektedir. Aynı anda 9000 kişinin ibadet etmesine izin verecek bir kapasiteye sahip olan yapı, 130 metre genişliğinde ve 35 metre uzunluğundadır. Katedral birçok tarihi olaylara tanıklı etmiştir. Katedral için en sıkıntılı zamanlar Fransız Devrimi dönemi olmuştur. Yapı, bir dönem şarap deposu olarak da kullanılmıştır. Katedral anıldığı zaman akla ilk olarak onunla bütünleşmiş olan ve ünlü yazar Victor Hugo’nun eseri olan Notre Dame Kamburu gelmektedir. Katedralde görülecek yerler arasında şunları sayabiliriz.

Batı Bölümü: Burası yapının 3 kapıdan oluştuğu en güzel girişidir. Kapıların üzerinde incilin ortaçağ betimleri bulunmaktadır. Üst tarafta gül pencere bulunmaktadır.

Bakire Taçkapısı: Batı cephesinin sol tarafında bulunur. Bu kapı 13. yüzyılda yapılmıştır. Bu kapı üzerinde Hz. Meryem’in ölümü ve öldükten sonra cennette muhteşem karşılanması tasvir edilmektedir.

Uçan Payangalar: Bunlar katedralin doğu tarafını destekleyen yapılardır.

Kuleler: Katedralin en çok dikkat çeken bölümlerindendir. Kulelerin yüksekliği 69 metredir ve kuzey tarafındaki kuleye 387 basamak ile çıkılır. Diğer kulede ünlü Emanuelle Çanı yer alır ve bu çan 13 ton ağırlığındadır.

Galerie Des Chimeres: Bunlar kuleler arasında bulunan ve kötülükleri defetmesi amacıyla yapılmış olan şeytani yaratık figürleridir.

Hazine: Burası katedralin en önemli kısımlarından bir tanesidir. Bu kısımda Hıristiyanlığın doğumundan günümüze kadar olan önemli eserleri bulunmaktadır. Antik el yazmaları, kutsal emanetler, dini giysiler, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesi gibi eserleri görebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri ve Günleri: Her gün 07:45 – 18:45, cumartesi – Pazar günleri 19:30, arasında, kuleler: Nisan ve Eylül dönemleri arasında her gün 10:00 – 18:30, Haziran – Ağustos dönemlerinde Cumartesi –Pazar günleri 23:00 saatleri arasında, Eylül ve Ekim dönemlerinde her gün 10:00 – 17:30 saatleri arasında gezilebilir. Kulelere girişler ücretlidir yalnız her ayın ilk pazarı girişler ücretsizdir.

Pantheon

Şehrin en önemli yapılarından bir olan mekân daha önceleri kilise olarak yapılmasına rağmen günümüzde ünlülerin mezarlarının bulunduğu bir yer olarak bilinmektedir. Bu yapı, XV. Louis’nin gut hastalığından kurtulmasına ithafen Azize Geneviev için yapılmıştır. Devrim zamanında yapı ünlü kişiler için mozole olarak kullanılmıştır. Eserin en önemli yeri kubbesidir. Demir iskeletten oluşan kubbe tam 3 kattan oluşmaktadır. Yapının en önemli bölümleri arasında; Azize Genevieve’nin freskleri, Diderot Anıtı ve Foulcault Sarkacı’dır. Burada bulunan Foulcault Sarkacı dünyanın döndüğünün kanıtlandığı bir eserdir. Yapının diğer bir önemli kısmı ise Krita’dır. Burada meşhur Fransızların anıt mezarları bulunmaktadır. Bu ünlülere örnek vermek gerekirse; Voltaire, Victor Hugo ve Louis Braille.

Ziyaret Günleri ve Saatleri: Nisan ve Eylül dönemlerinde 10:00 – 18:30, Ekim ve Mart dönemleri arasında 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Orsay Müzesi

1848 – 1914 arasındaki Avrupa tabloları, heykelleri ve fotoğraflarını bu müzede ziyaret edebilirsiniz. Müze, özellikle empresyonist tabloları ile ünlüdür. Müzede dünya çapında ünlü ressamların eserlerini görebilirsiniz. Bu ressamlardan bazıları arasında; Rodin ( Cehennem Kapıları ), Kırda Yemek ( Manet ) ve Mavi Nilüferler ( Claude Monet ) bulunmaktadır.

Ziyaret Saatleri ve Saatleri: Salı ve Pazar günleri 09:30 – 18:00, Perşembe günleri 21:45’e kadar gezebilirsiniz. Pazartesi günleri kapalıdır. Müze 1 Mayıs, 1 Ocak ve 25 Aralık’ta ziyarete kapalıdır.

Sacre Coeur Bazilikası

Şehrin en ünlü kiliselerinden biri olan Sacre Coeur Bazilikası Paris’in en ünlü bölgesi olan Montmarte’de bulunmaktadır. Kilise, savaşta ölen 58 bin askerin anısına yapılmıştır. Kilisede bulunan rahipler 1885 yılından beri ölen kişilerin ruhları için 24 saat boyunca dua ederler. Kilisenin travertenleri beyazdır. Kilisenin iç tarafında yer alan İsa Mozaiği oldukça etkileyicidir. Kriptanın tonozları olarak bulunan şapelde Alexandre Legentil’in kalbi bulunmaktadır. Kubbe, Atlı Heykeller, İsa Heykeli ve 19 ton ağırlığında olan çanın bulunduğu Çan Kulesi kilisenin önemli yerleridir.

Ziyaret Saatleri ve Günleri: Kilise, her gün 06:00 – 22:30, Kripta ve Kubbe, her gün 09:00 – 17:45 arasında, Pazar günleri ise 11:00’de ilahiler söyleyerek ayinler düzenlenmektedir. Kubbeye giriş ücrete tabidir.

Şanzelize Caddesi

Şehrin ve dünyanın en ünlü caddelerinden bir olan Şanzelize Caddesi, 2 kilometre uzunluğundadır. Caddenin bir tarafında şehrin en ünlü yapılarında bir olan zafer takı yer almaktadır. Cadde, şehrin ve ülkenin bütün önemli yıldönümü ve diğer kutlamaların adresi olarak bilinmektedir.

versay-sarayı-paris

Versay Sarayı ve Bahçeleri

Şehrin ve ülkenin en büyük ve en güzel saraylarından biri olan yapı Avrupa’nın en büyük saraylarından biri olarak 1668 yılında XIV. Louis tarafından yaptırılmıştır. Yapının birçok meşhur bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler arasında 1.Dünya Savaşı’nda Versay Anlaşmasının imzalandığı Aynalı Salon, görkemli mermerlerden yapılmış olan ve salonun tam ortasında XIV. Louis’in heykelinin bulunduğu Salon de Venus, beyaz ve altın sarısından yapılmış ahşap eşyaların olduğu Kraliçenin Yatak Odası sarayın önemli yerleri arasında yer almaktadır. Bu yerlerin dışında; Chapelle Royale, Formal Bahçeler, Grand Trianon, Petit Trianon, Mermer Havlu, Neptune Çeşmesi, Kraliyet Ahırları da görülmesi gereken diğer yerler arasındadır.

Ziyaret Saatleri ve Günleri: Pazartesi günleri hariç saray, her gün 09:00 – 18:30, bahçe bölümü; her gün 08:00 – 20:30 saatleri arası ziyaret edilebilir. Girişler ücretlidir.

Paris’e gitmeyi güşünüyorsanız Louvre Müzesi yazımızı okumadan gitmeyin.

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.