Ohrid Gezi Rehberi

ohrid-göl

Ohrid Hakkında Genel Bilgiler

Makedonya’nın 8. büyük kenti olan şehir, 42 bin nüfusa sahiptir. Ülkenin güneybatı kısmında yer alan şehir, Ohri Gölü yakınında ve Arnavut ülke sınırına çok yakın bir yerde kurulmuştur. Şehir iktisadi, kültürel ve dini merkez konumundadır. Şehir yakınında ülkenin uluslar arası havalimanı olan Ohrid Havaalanı bulunur.

Şehir günümüzde turizm merkezi olarak bilinmektedir. Şehirde bulunan günümüze kadar gelmiş ortaçağdan kalma hisarları, kiliseleri, manastırları ve camilerinin yanında Ohrid Gölü ile dünyanın dört bir yanında ziyaretçi çekmektedir. Ülke çok kültürlü ve dilli bir yapıya sahip olduğundan resmi dil Makedonca olarak kabul edilmiştir. Arkasından diğer resmi diller Arnavutça ve Türkçedir.

Ohrid İklimi

Ülke genelinde genel olarak ılıman karasal iklim hâkimdir. Bundan dolayıdır ki kış ve yazın görülen sıcaklık farkları bulunmaktadır. Yaz aylarında sıcaklıklar 30 derece olur.

Ohrid Konaklama

Ohrid küçük bir yer ve konaklamak için uygun fiyata pansiyon bulabilirsiniz. Konaklamak için oldukça fazla otel seçeneği bulunmaktadır. Lüks otellerde bulabilir ekonomik otellerde yada hostel, pansiyon gibi yerlerde de kalabilirsiniz.

Ohrid’e Nasıl Gidilir?

Ohrid’de havaalanı olmasına rağmen ülkemizden Ohrid’e direkt uçuşlar bulunmamaktadır. En Ohrid gezi rotası Tiran ya da Üsküp’e uçarak oradan otobüsle bu şehre geçmektir. Tiran ile Ohrid arası 135 kilometre yani 2 saatlik bir yoldur. Başkent Üsküp’ten Ohrid’e gitmek için 2,5 saatlik bir yolculuğu göz önüne almanız gerekiyor. Üsküp’ten aşağı yukarı her saat otobüs bulabilirsiniz. Struga şehrinden de Ohrid’e gidebilirsiniz. Bu şehir ile Ohri arası 18 kilometredir. Minibüslere ya da taksilere binebilirsiniz. İstanbul’dan özel otomobiliniz ile gelmek isterseniz 885 kilometre yani 10,5 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekecek. Şehir içinde gidilecek yerler yürüyüş mesafesindedir. Gerekli görürseniz taksileri kullanabilirsiniz. Taksilere binerseniz mutlaka pazarlık yapın ve taksimetreyi açtırın.

Ohrid’e Nasıl Vize Alınır?

Diplomatik, hususi, hizmet ve umumi pasaportu olanlar 90 güne kadar seyahat ettiklerinde vizeden muaftırlar. Eğer karayolu ile gidecekseniz o zaman Bulgaristan’dan transit vize almanız gerekir.

ohrid-göl

Ohrid Gezilecek Yerler

Şehirde gezilip görülmesi gereken oldukça fazla yer vardır. Şehir, özellikle Türklerin ve Avrupa’dan gelen ziyaretçilerin akınına uğradığından Makedonya’nın diğer şehirlerine göre biraz daha pahalıdır. Pazartesi günleri şehirde bulunan tüm müzeler ile Ohri Kalesi kapalıdır. Bundan dolayı gezi programınızı bu durumu göz önüne alarak yapmanız doğru olacaktır.

Ohrid Kalesi

Yazın burayı ziyaret edenler yanlarına şapka veya şemsiye almalıdır. Yüksek bir tepede yer alan kaleye tırmanırken oldukça güneş altında kalacağınız için kendinize koruyucu almanız gerekiyor. Kaleden Ohrid Gölünü ve etrafının manzarası oldukça güzel.

Antik Tiyatro

Tiyatro günümüzde çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatro 3. yüzyılda yapılmıştır. Tiyatronun akustiği çok güzeldir. Tiyatro sahnesinin bulunduğu yer olan orta kesimde konuştuğunuz zaman konuştuklarınız tiyatronun en üst noktasından rahatlıkla duyulabilmektedir.

Ayasofya Kilisesi

Kilise, içindeki duvar resimleri ile dikkat çekmektedir. Kilise erken Hıristiyanlık dönemine aittir. Yapı, Makedonya halkı ve Hıristiyanlar için önemli bir yere sahiptir. Makedonya 1000 dinarının üstünde kilisenin resmi bulunmaktadır. Kiliseye giriş ücretlidir.

Sveti Naum

Buraya gidebilmek için sahilden kalkan dolmuş teknelere binebilirsiniz. Turlar oldukça fazladır. Bu adacıkta birde aynı isimli bir kilise bulunmaktadır.

ohrid-pantalejmon

Pantelejmon Kilisesi

15. yüzyılda yapılmış ve Osmanlılar döneminde camiye dönüştürülmüş bir kilisedir. Mükemmel bir mimari yapısı vardır.

Sveti Kliment Ohridski

Burada başta cami ve kiliseler olmak üzere birçok dini kalıntıları ziyaret edebilirsiniz.

 

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.