Malezya Gezisi Rehberi

malezya-1

Güney Asya ülkelerinin kalbi niteliğindeki Malezya, el değmemiş natürelliği ile sadece Asya değil, Dünya çapındaki yegâne ülkelerden bir tanesi olarak tanımlanabilir.

Malezya sınırları içerisinde bulunmakta olan insan eli değmemiş ve düzeni bozulmamış olan müthiş derecede etkileyici plajları, son derece tropik ve egzotik adaları, bulundurmuş olduğu son derece değerli fauna ve florası ile sahip olduğu insanlardaki geniş etnik ve de yöresel kültürel mirası ile ilgiyi üzerine çekebilen bir ülke olmaktadır. Bunun bilincinde olan yabancı turistlerin bir hayli merak ettiği Malezya, doğallığının yanı sıra Dünya çapında örnek teşkil edebilecek düzeyde bir tatil ve turizm alanıdır.

Malezya sınırları dâhilinde Güney Asya’nın da en yüksek dağı olan Mont Kinabalu olarak bilinmekte olan Kinabalu Dağı, sahip olduğu kapasite ile birlikte yaklaşık olarak 40 metreye kadar çıkabilen ve diğer ülke statülerinin üzerinde hizmet vermekte olan kaliteli dalış merkezleri, neredeyse Brezilya Amazonları kadar ünlü olan ve 140 ya da 150 yıllık maziye sahip olan yağmur ormanları, 25.000 yıl ile neredeyse uzak tarihe göz kırpan sayıları 30’dan fazla olan yerli kabileleri, Dünya genelinde görülebilecek en büyük kireçtaşı mağarası bulunmaktadır.

malezya-2

Malezya Hakkında Genel Bilgiler:

Sınırları içerisinde orangutanından kaplanına kadar soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan 286 canlı türüne de rastlanan Malezya, aynı zamanda Güney Asya ülkeleri içerisinde en sağlıklı, en güvenli ve en kolay gezilebilme potansiyeline sahip olan ülkelerden bir tanesidir. Malezya 28,3 milyon nüfusu ile birlikte federatif anayasal monarşi ile yönetilmekte olan bir ülkedir. Ülke sınırları içerisinde toplam 13 eyalet bulunmaktadır. Bu 13 eyaletin yönetim birimleri ise 2 tanesi Malezya yarımadasında, 1 tanesi ise Borneo kısmında olan 3 federal bölge bulunmaktadır. Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’un nüfusu ise 3,8 milyona yaklaşmaktadır. Malezya olarak bilinmekte olan ülke, aslında bir tanesi Malaysian Borneo ( Borneo Adası) bir tanesi ise Peninsular Malaysia ( Malezya Yarımadası) olarak bilinen 2 yarımadadan oluşmaktadır.

Etnik gruplar ve dini anlayışlar bakımından birbirinden çok farklı anlayışlara ev sahipliği yapmakta olan Malezya’da halkın yaklaşık olarak %50,4’ü Malay, %23,7’si Çinli, %11’i yerli halk ve de yaklaşık olarak % 7,1’i Hintlilerden oluşmaktadır. Etnik grupların yanı sıra Malezya sınırlarında Müslüman, Hindu, Hıristiyan, Budist ve de Daoistler yaşamakta.

Resmi kaynaklar üzerinde resmi dili Malayca olarak geçen Malezya’da neredeyse halkın tamamı çok iyi düzeyde İngilizce biliyor ve konuşuyor. Halkın İngilizce bilmesinde de bir hayli etkisini göstermiş olan İngiliz sömürgeciliğine karşı açılmış olan savaş 31 Ağustos 1957 yılında zaferle sonuçlanmış durumda. Hala bahsi geçen gün Malezyalılarca kutlanılan günlerden bir tanesi.

malezya-kumsal

Malezya’da İklim

Ekvatora yakın olduğundan ötürü yıl içerisinde genel olarak tropikal iklimin görüldüğü Malezya’da başlı başına 2 mevsim bulunuyor. Bunlardan bir tanesi yağışlı diğeri ise kuru sezon olarak biliniyor. Hava sıcaklığı genel olarak 26 ile 33 derece arasında değişip ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamasına rağmen, yüksek nem ile sıcaklık hissediliyor boyutlara çıkıyor. Malezya’nın kuzey ile güney yönüne konumlandırılmış olması böylece de boylu boyunca uzanmış olması ile birlikte Malezya’nın yarımadaları üzerinde gidilecek yerler aynı tarihlerde farklı sıcaklıklarda bulunabiliyor. Kış aylarında muson rüzgârlarının da etkisi ile birlikte deniz ulaşımında bir hayli sorun yaşanan Malezya gezisi için en uygun dönem mart ile ekim ayları arasında. Tropikal iklimin bir getirisi olarak da Malezya’nın %65’inden daha fazla tropikal yağmur ormanları ile kaplı durumda. Bu tropikal yağmur ormanları ise tarih öncesi dönemlere kadar uzanabildiğinden başka hiçbir ülke, bölge hatta Amazonlarda dahi görülemeyecek hayvan ve bitki türlerine rastlamak mümkün hale geliyor bu da Malezya’yı Dünya’nın biyoçeşitlilik bakımından en zengin 12. ülkesi haline getiriyor.

Malezya Gezisi Vizesi Nasıl Alınır?

Malezya, Türk vatandaşları için ülke giriş çıkışlarından vize talep etmeyen ülkelerden bir tanesi. Sunmuş olduğu olanaklar arasında havayolu ya da karayolu ile Malezya’ya giriş yaparken her bir sene için 90 gün maksimum kalma koşulu ile vize sağlanıyor. Malezya’nın kara sınırı komşularından olmakta olan Tayland, Brunei Sultanlığı ve de Endonezya sınırları ile vize işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Malezya’ya Ulaşım Nasıldır?

Malezya’ya gitmek isteyenler için birçok farklı alternatif sunuluyor. Türkiye’den Türk Hava Yolları, Etihad Airways ya da Malaysia Airlines’ı kullanarak İstanbul ile Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur arasında uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Uçakla yapacağınız bu yolculuk yaklaşık olarak 10 ile 11 saat arasında değişmekte. Aktarmasız uçuş istemeyen ya da gitmişken tam anlamı ile gezmek isteyenler için Singapur Airlines kullanarak uçuşunuza Singapur’da aktarma yapabilirsiniz. Emirates firmasının İstanbul Dubai arasındaki hem de Malaysia Airlines’in Dubai ile Kuala Lumpur arasındaki ortak uçuş programları da birer alternatif olmaktadır.

Malezya’da Konaklama

Malezya her keseden ve Dünya’nın her yerinden ziyaretçisinin bütçesine göre tatil planlamasına yer veriyor. Malezya’da dilerseniz görebileceğiniz en lüks ve kaliteli otellerde konaklama yapabilir, dilerseniz de bir hayli ekonomik olan guest house ve hostellerde kalabilirsiniz. Malezya’nın kullanmakta olduğu para birimi Ringgit (MYR) (RM) 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 1,67 MYR değerinde. Ekonomik olarak uygunluğu ile ilgiyi üzerine çeken hostellerde oda fiyatları 30 ile 60 Ringit civarında değişmekte. Farklı kültürden ya da yabancı insanlar ile kalmaktan rahatsızlık duymayan insanlar için ise paylaşımlı odaların fiyatları 15 ile 30 Ringit arasında değişmekte.

Orang-Asli-köyü-Malezya

Malezya Seyahatinde Gezilmesi Gereken Yerler

Malezya farklı kültür ve etnik değerlere ev sahipliği yapması ile de birçok farklı ögeyi içinde bulunduran bir ülke olup, özellikle Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur kenti, Güney Asya’nın belki de en muti kültürel şehirlerinden bir tanesidir. Kaula Lumpur’da farklı bütçe ve kültürlere çok rahat bir şekilde şahit olabilirsiniz. Kimi zaman son katı güçlükle görülen gökdelenler, devasa alışveriş merkezleri, Çinlilerin ve Hintlilerin topluluk halinde yaşadıkları kendi mahalleleri, camileri, müthiş yeşil park ve bahçeleri ile Kuala Lumpur, günümüz modernizesinin yanı sıra sağlıklı yeşil alanlar da sunmakta.

Malezya’da görülmesi gereken bir diğer yer ise Petronas İkiz Kuleleri olarak tasvir edilen kulelerdir, bunun yanında KL kulesi, Hint mahallesi Little India, İslami Sanatlar Müzesi ve de Ulusal Müze görülmesi gerekli olan birçok yerden sadece bir kaçıdır.

Başkent Kuala Lumpur ile yaklaşık olarak yarım saatlik bir mesafe barındıran ve de Dünya’nın en büyük mağara tapınağı unvanını da elinde bulunduran Batu Caves mağarası, özellikle Hindu seremonilerini yakından izlemek ve de incelemek isteyenler için çok iyi bir fırsat olarak gözlemlenebilir.

kuah-eagle-square

Malezya’da mutlaka görülmesi gereken bir başka yer ise ünlü Melekka Boğazı ile Andaman Denizi’ni bir araya getiren Langkawi Adaları. Malezya’nın ana yarım adası ile arasında 30 kilometrelik bir mesafe bulunmakta olan Langkawi Adaları, Malezya’nın en ünlü tatil bölgesi olarak biliniyor. Hem lüks hem de ekonomik bir tatil fırsatı sunan Langkawi Adalarında ziyaretçiler, vergisiz alışveriş dahi yapabiliyorlar. Bu adalara gitmişseniz, Underwater World, Skybridge ile Oriental Village’ı görmeden dönmemelisiniz. Malezya Gezisi Rehberinden sonra Langkawi Adası hakkındaki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Malezya Gezisi Önemli Hususlar

Tropikal iklimin etkisini gösterdiği Malezya’da gezerken şemsiye ve yağmurluk taşımanız yararınıza olacaktır, Malezya’da çoğu Asya ülkesi gibi trafik soldan akıyor ve de hız limiti 110 kilometre. Malezyalılar için antipati uyandıran bir hareket olan sağ elin yanlış kullanımına ekstra dikkat etmelisiniz öyle ki Türkiye’de yaptığımız gibi işaret ederken, sağ işaret parmağınızı kullanmamalı, sağ elinizin başparmağını yukarı doğru tutup geri kalan 4 parmağınızı o yönde konumlandırmanız, samimiyetinizi göstermek adına önemli bir adım olacaktır.

 

Benzer yazılar...

2 Responses

  1. maillot foot pas cher dedi ki:

    Very great post. thank you!

  2. maillotdefootx dedi ki:

    Many thanks for sharing.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.