Madrid Gezi Rehberi

Madrid-Plaza-de-Cibeles-Meydanının-gece-resmi

Şehir, İspanya’nın başkenti olduğu kadar Comunidad de Madrid olarak bilinen bölgenin de başkenti sayılmaktadır. Şehrin 3,5 milyon nüfusu vardır. Şehri, sanat, mimari, moda, kültür ve spor gibi durumlar dünya genelinde meşhur kılmıştır.

Şehrin geçmişi tarih öncesi çağlara kadar uzanmaktadır. Tarih boyunca çeşitli ülkelerin egemenliğine girmiştir. Şehrin geçmişi çok eskilere dayansa da esas önemini Romalılar zamanında kazanmıştır. Kentin modern halinin temelleri 9. yüzyılda atılmıştır. 16. ve 17. yüzyıllarda aristokrasi ve zenginliğin en üst seviyesi yaşanmıştır. 18. yüzyıl mimari açıdan Madrid’in altın çağı olarak bilinir. Şehir kapıları, köprüler, binalar ve Kraliyet Sarayı bu dönemde yapılmıştır. Şehir, 20. yüzyılın son dönemlerinde ekonomi, kültür ve sanayi açısında ön plana çıkmıştır. Avrupa’nın en güzel şehirleri arasında yer almaktadır.

Madrid İklimi

Medird gezisi öncesi dikkate almanız gereken hususlardan biri de şehirde baskın bir karasal iklim görüldüğüdür. Şehrin yazları son derece sıcak ve kurak geçer. Kış ayları ise soğuktur. Bahar aylarının ısısı yeterli derecededir. Kişiyi bunaltmaz ve terletmez. Yalnız yağışlı geçer. Bahar aylarında ısı akşamları nadiren düşebilir. Bunun nedeni de şehrin yüksekte olması ve kuru iklimidir. Kış ayları soğuktur. Kar yağışına pek fazla rastlanılmaz. Kış akşamlarının özellikle ayazları meşhurdur. Madrid şehri güneş ışığını oldukça iyi gördüğünden yaz ayları bir hayli sıcak ve kurak geçer. Bu güzel şehri gezmek için en uygun zamanlar sonbahar döneminde yani Eylül – Kasım ayları ile ilkbahar dönemi Mart – Mayıs ayları arasıdır.

Madrid’e Nasıl Gidilir?

Madrid’e gitmek için THY ve İberia Havayollarını kullanırsanız Atatürk Havaalanı’ndan, Pegasus havayolları ile gitmek isterseniz Sabiha Gökçen Havaalanından gidebilirsiniz. Uçuşlar 4 saat 35 dakika sürmektedir. Uçuşlar Madrid Barajas Havaalanına olmaktadır. Havaalanı şehir merkezinden 16 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Havaalanından taksiye binerseniz 15 dakika sonra şehir merkezine varırsınız. Metroyu tercih etmek isterseniz 8 numaralı metro hattını tercih etmelisiniz. 12 dakika sonra Nuevos Ministerios Metro İstasyonuna varıyorsunuz. Buradan 10 numaralı metro ile aktarma yaparak Plaza Espanya’ya varabilirsiniz. Şehir içi ulaşımında metro oldukça önemli bir ulaşım aracıdır. Şehirde 13 tane metro hattı, 170’ten fazla otobüs güzergahı ve 10 tane yerel tren bulunmaktadır. Toplu taşıma fiyatları oldukça ucuzdur.

Madrid Vize İşlemleri

İspanya, Türklere vize uygulayan ülkeler arasındadır. Bordo pasaportu olanlar vize almak zorundadır. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu olan kişiler 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla İspanya’ya yapacakları gezilerde vizeden muaftırlar. 90 güne kadar olan seyahatler için vize başvuruları doğrudan İspanya Konsolosluğuna yapılamamaktadır. Çünkü konsolosluk kısa süreli vize başvurularını kabul etmemektedir. Kısa süreli vize başvuruları konsolosluk tarafından yetkilendirilen kurumlardan veya vize merkezleri ile turizm acentelerinden alınmaktadır. Uzun süreli başvurular yani öğrencilik, aile birleşimi ve oturum gibi durumlardan dolayı vize başvuruları yalnızca İspanya Başkonsolosluğuna veya İspanya Büyükelçiliğe yapılabilmektedir.

Madrid Konaklama

Şehir her türlü konaklama olanağını sunmaktadır. Konaklamak için gerek şehir merkezinde, gerek merkeze uzak yerlerde lüks rezidanslar, oteller, ekonomik oteller, hosteller ve kiralık apartman daireleri gibi değişik konaklama alternatifleri bulunmaktadır. İyi ve güzel şartlarda konaklamayı tercih ederseniz lüks otelleri tercih edebilirsiniz. Şehir merkezinde apartman dairesi ya da villa kiralayabilirsiniz. Şehir konaklamak için birçok alternatif sunmaktadır.

Madrid-Plaza-Mayor-Meydanı

Madrid Gezilecek Yerler

Ülkenin en sakin ve en güzel kentlerin biri olan Madrid şehrinde gezilmesi gereken oldukça fazla yer bulunmaktadır. İspanya gezilerine ister kendi başınıza ister tur ile katılabilirsiniz. Şehir nüfusu 3,5 milyondur. Madrid denildiği zaman akla gelen ilk şey kültür ve sanattır. Şehirde gezilecek popüler yerler arasında; Puerta Del Sol, Centro De Arte Reina Sofia, Madrid Kraliyet Sarayı, Prado Müzesi, boğa güreşlerinin yapıldığı Madrid Las Ventas Arenası, katedraller arasında ilk sırada gelen Madrid Almudena Katedarali, meydanlardan Madrid Plaz Mayor Meydanı, ülkenin ve dünyanın ünlü takımı Real Madrid’in futbol kulübünün stadyumu olan Madrid Santiago Bernabeu Stadyumu ve diğer yerler bulunmaktadır. Sizlere mutlaka görülmesi gereken yerler hakkında kısa bilgilerimizi aşağıda sunuyoruz.

Puerta Del Sol

Şehrin en ünlü meydanıdır diyebiliriz. Şehre geldiğiniz zaman bu meydanı gezilecek yerler arasında ilk sıraya almanızı öneririz. Meydanın görünüşü yarım daire şeklindedir. Bu görünümünü 19. yüzyılın ortalarında almıştır. Şehrin en merkezi noktası olarak çok sayıda kafeler, restoran, oteller, barlar bulunurken meydan ayrıca kültürel, turistik, sosyal ve siyasi aktivitelerin yapıldığı bir toplama yeri olarak da dikkat çekmektedir. Burası merkezi bir konumda olduğu için şehrin hemen hemen her yerinden buraya ulaşım kolaydır. Bu meydanda görebileceğiniz en önemli yapı Casa de Correos Saat Kulesi’dir. Bunun yanında şehrin sembolü olarak kabul edilen çilek ağacında yeşillik yiyen ayı heykeli El Oso y El Madrona heykelini de burada görebilirsiniz. Meydan birtakım tarihi olaylara da tanıklık etmiştir. Bu olaylar arasında; 1812 Anayasasının ilan edilmesi ve 1873 yılında Birinci Cumhuriyetin ilanını sayabiliriz.

Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi

Müze 18. yüzyıldan kalmadır. Binada bulunan 2 tane cam asansör, yapının arka tarafı, geçici olarak kullanılan sergi salonları, kütüphane ve konferans salonu daha sonra eklenmiştir. Müzenin en ünlü eseri Pablo Picasso’ya ait olduğu bilinen “ Guernica “ eseridir. Bu eser 20. yüzyılın en ünlü resimlerinden biri olarak bilinir. Resim, savaşın acımasızlığını gözler önüne sermektedir. Resimde Bask Bölgesinin 1937 savaş yıllarında Naziler tarafından bombalanması anlatılmaktadır. Müze, 4 katlıdır. Birinci ve üçüncü katları geçici sergilere, ikinci ve dördüncü katlar ise diğer koleksiyonlara ayrılmıştır. Müzede görülen diğer eserler arasında ünlü ressam Picasso’nun ilk başta reddettiği fakat devlet tarafından sahip çıkılan “ Mavili Kadın “, Dali’nin “ Cadaques Manzarası” resmi, heykeltıraş Eduardo Chilida’nın “ Toki Egin “eseri ile diğer ressamların eserlerini görebilirsiniz. Müzenin kütüphanesinde sanat eserleri üzerine yazılmış yaklaşık 10 bin kitap ve 1000 kadar süreli yayın bulunmaktadır.

Ziyaret Günleri ve Saatleri

: Pazartesi, Çarşamba ve cumartesi günleri saat 10:00 – 21:00 arası, Pazar günleri ise 14:30 arasında ziyarete açıktır.

Thyssen – Bornemisza Müzesi

Şehirde yer alan ünlü müzelerden biri olan yapı, Baron Heinrich Thyssen Bornemisza’nın kişisel koleksiyonunu sergilemek için açılmıştır. Ayrıca müze içerisinde 7. yüzyıldan günümüze kadar Avrupa, İtalyan, Flaman, Alman, İspanyol ve Fransız sanat eserlerini de görebilirsiniz. Ünlü eserler arasında; Picasso’nun “ Elindeki Aynasıyla Soytarı “, şehirsel yalnızlığı anlatan ve Edward Hopper eseri olan “ Otel Odası “ Tahiti Manzarasının Bulunduğu “ Mata Mua “, 17. yüzyılda yapılmış olan ve Rubens’e ait “ Venüs’ün Hazırlanışı “ gibi eserler bulunmaktadır.

Ziyaret Günleri ve Saatleri

: Salı ve Pazar günleri saat 10:00 – 19:00 arasında, temmuz ve ağustos ayında olan geçici sergiler için ise saat 07:30 – 23:00 arasında gezilebilir. Müzeye giriş ücretlidir.

Palacio-Real-de-Madrid-Sarayı

Madrid Kraliyet Sarayı

18. yüzyılda yapılan saray, mimarisinin muhteşemliğinin yanında iç dekorasyonu ile de dikkat çekmektedir. Saray, günümüzde devlet törenlerinin yapıldığı bir yerdir. Sarayda, sergi, giriş bölümü, III ve IV. Carlos salonları ile şapel odaları bulunmaktadır. Görmenizi tavsiye ettiğimiz eserler arasında; 19. yüzyıldan kalan Yemek Salonu, özel olarak üretilen porselenler ile kaplı Porselen Salonu, Rokoko tarzı Çin işleri ile bezenmiş olan Gasparani Salonu, III. Carlos taht dönemini yansıtan Taht Salonu, seramikten yapılı olan ve şifalı otların bulunduğu eczane bölümü, ana katta çıkışın olduğu yer olan giriş kısmı ve Plaza de Armas Meydanıdır.

Ziyaret Günleri ve Saatleri:

Nisan – Eylül ayları dönemlerinde Pazartesi ve Cumartesi günleri arasında saat 09:00 – 18:00, Pazar ve resmi tatil günlerinde saat 09:00 – 15:00 arasında gezilebilir. Ekim – Mart ayları dönemlerinde, Pazartesi – Cumartesi günleri arası saat 09:30 – 17:00, Pazar ve resmi tatil günlerinde 09:00 – 14:00 arasında gezilebilir. Giriş ücretlidir. Çarşamba günlerinde AB vatandaşı olan ziyaretçi kişilere gezmek ücretsizdir.

Prado Müzesi

Bu yapı sadece şehrin değil dünyanın da en muhteşem sanat galerinden bir tanesidir. Neoklasik binada bulunan yapı 1819 yılında açılmıştır. Müze, adını bulunduğu yerden almaktadır. Müze, İspanyol kraliçesinin Paris’te bulunan Louvre Müzesi’ni ziyareti sırasında bu müzeden çok etkilenmesi sonucu yapılmıştır. Müzede birçok değerli ve meşhur eserler sergilenmektedir. Sergilenen koleksiyonda yaklaşık olarak 8600 tablo, 5000 adet çizim, 2000 adet okuma baskısı, 1000 tane para ve madalya, değerli birçok mobilya, heykel ve eşya bulunmaktadır. Burada sergilenen eserler İspanyol, Flemenk, İtalyan, Fransız, Flaman ve Alman gibi kategorilere ayrılmaktadır. Müzede bulunan çoğu eser İspanyol Kraliyet ailesi tarafından toplanan eserlerden oluşmaktadır. Bu eserler arasında; Vaezquez’in “ Las Minas” ve “ Bacchaus’un Zaferi”, Rubens’in son eseri olan “ Üç Güzeller”, ünlü ressam El Greco’nun kendi cenaze merasimini yansıttığı “ Çobanların Tapınması” ve diğer ünlü eserler bulunmaktadır.

Ziyaret Günleri ve Saatleri:

Salı ve Pazar günleri saat 09:00 – 20:00 arası ziyaret edilebilir. Giriş ücretlidir.

Plaza Mayor

Şehrin en büyük ve en ünlü meydanlarından bir tanesidir. Meydan, 129 x 94 ölçülerinde olup, Habsburg döneminde yapılmıştır. Meydanda III. Felipe’nin heykeli vardır. Meydan, üçgen şeklindedir. Son şeklini geçirdiği yangından sonra almıştır. Meydan adını İspanyol sivil savaşsı sonrasında almıştır. Meydanda yer alan 3 katlı yapı 237 adet olan balkonu ile oldukça dikkat çekmektedir. Meydanda devlet kutlamaları, oyunlar ve boğa güreşleri yapılmaktadır. Meydanda kutlanan en önemli etkinlik ise Aziz San Isidro’nun aziz ilan edilişidir.

Lazaro Galdiano Müzesi

Galdiano’ya ait 5000 bin parça eserinin sergilendiği bir müzedir. Müzede MÖ 6 ve MS 20. yüzyıla ait eserler sergilenmektedir. Koleksiyonda arkeolojik kalıntılar, dinsel eserler bulunmaktadır. Burada görebileceğiniz eserlerden bazıları; 16.yüzyılda yapıldığı düşünülen “ Kakma Yazı Masası”, 13. yüzyıl yapımı olan “ Asa Başı “ ve MÖ 6. yüzyıldan kalma “ Tartessus İbriği “ bulunmaktadır.

Ziyaret Günleri ve Saatleri

: Pazartesi ve Çarşamba günleri saat 10:00 – 16:30 arasında gezilebilir. Müze ücretlidir. Pazar günleri girişler ücretsizdir.

Madrid Arkeoloji Müzesi

Şehrin en büyük müzelerinden birisi olan Madrid Arkeoloji Müzesinde tarih öncesi devirlerden 19. yüzyıla kadar olan eserler sergilenmektedir. Müze, 2. İsabel tarafından 1867 yılında yaptırılmıştır. Sergilenen koleksiyonlar arasında İspanyol eserlerinin yanında Mısır, Antik Yunan ve Etrüsk medeniyetlerinin eserleri bulunmaktadır. Müzede sergilenen eserler arasında; 7. yüzyıldan kalma ve inci, lal ve safirle süslenmiş olan “ Vizigot Adak Tacı “,Cordoba Emiri tarafından yaptırılmış olan “ Fildişi Kutu”, bronz çağından kalma” Tören Kılıcı”, 3. çağ dönemine ait “ Gladyatörler Mozaiği”, San Isidora Kilisesine verilen “ Çarmıhtaki İsa Heykeli “ ve MÖ.4 yüzyıl yapımı olan “ Dama de Elche” heykeli bulunmaktadır.

Ziyaret Günleri ve Saatleri

: Salı ve cumartesi günleri saat 09:30 – 20:00, Pazar günleri 09:30 – 15:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye girişler ücretlidir.

Debod Tapınağı

Şehrin en güzel yapılarından biri olan tapınak 4. yüzyılda yapılmıştır. Şehrin tam ortasında bulunmaktadır. Aswan Barajı’nın sularından korunması için İspanya Devleti’ne hediye edilmiştir. Tapınağın içinde Antik Mısır dönemi ile ilgili eserler görülebilir. Tapınakta yaşam ve bereket simgesi olan Men’in tasvir edildiği kabartmalar görülmeye değer.

Ziyaret Günleri ve Saatleri

: Salı ve Cuma günleri saat 09:45 – 13:30 ile 16:15 – 18:00, Cumartesi ve Pazar günleri, 10:00 – 13:45 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Girişler ücretsizdir.

Monasterio de las Descalzas Reales

Madrid şehrinde yer alan 16. yüzyıldan kalan bir manastır. Manastır, mimari öneminin yanında içindeki sanat koleksiyonları ile de dikkat çekmektedir. Bu manastır ortaçağda yaşayan saray kadınları ve rahibeleri için yapılmıştır. Manastırda Titian, Rubens, Zurbaran ve Breughel gibi sanatçıların eserlerini görebilirsiniz. Manastırda bulunan en ünlü eser ise IV. Felipe ve ailesinin tasvir edildiği bir fresk ile Claudio Coello’nun yapmış olduğu tavan freski gelmektedir. Manastırın birinci katında Dona Juana’nın mezarını görmenizi de tavsiye ederiz.

Ziyaret Günleri ve Saatleri

:  Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri saat 10:30 – 12:45, 16:00 – 17:45 arasında, resmi ve tatil günlerinde ise 11:00 – 13:45 saatlerinde ziyaret edilebilir. Giriş ücretsizdir. Yalnız Çarşamba günleri AB vatandaşlarına girişler ücretsiz olmaktadır.

Plaza de Toros de Las Ventas

Madrid’de bulunan ünlü boğa güreşi alanıdır. Yapı, boğa güreşinin doğum yeridir. İzleyici kapasitesi 25 bin kişi kapasitelidir. Fas mimarisi örnek alınarak yapılan yapıda seramik yapı ağırlıklıdır. Arenada oturulacak yerler 10 kısma ayrılmıştır. Arena fiyatları sahne uzaklığına göre değişmektedir. San Isidro Festivalinde her gün, diğer zamanlarda ise Pazar ve tatil günlerinde güreşler yapılmaktadır. Arena boğa güreşleri etkinlikleri yanında konser ve politik olaylar için de kullanılmaktadır.

Ziyaret Günleri ve Saatleri:

Kasım ve Şubat dönemlerinde Pazartesi ile Cuma günleri arasında saat 09:30 – 14:30, Mart ve Ekim dönemlerinde Salı ile Cuma günleri saat 09:30 – 14:20,Pazar günleri ise 10:00 – 13:00 arasında gezilebilir.

Almudena Katedrali

Katedral çok uzun bir sürede tamamlanabilmiştir. Bunun sebebi de ekonomik nedenlerdir. Bu katedralin en önemli özelliği Papa Kohn Paul II tarafından vakfedilen ilk katedral olmasıdır. Katedralin mimari özelliklerinde neoklasik ve gotik özellikler bir arada kullanılmıştır. Tavan süslemeleri ve 16. yüzyıldan kaldığı bilinen sunak taşı gerçekten görülmeye değer bir eserdir. Katedralin içinde yer alan müzede katedral hazineleri sergilenmektedir.

Ziyaret Günleri ve Saatleri

: her gün 09:00 – 20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Katedrale giriş ücretsizdir. Yalnız katedral içindeki müzeye girmek için belli bir ücret ödenmesi gerekiyor.

Ermita de San Antonio de la Florida

18. yüzyıldan kalma bir kilise olan yapı, haç şeklinde yapılmıştır. Kilise, günümüzde ibadete kapalıdır. Freskleri gerçekten görülmeye değer. Kilisede ki en ünlü tablo Aziz Anthony’nin aziz melekler, dilenciler ve rahipler ile birlikte resmedildiği eserdir. Kilisenin mimari yapısında neoklasik özellik kullanılmıştır. Kilisenin kubbesinde kullanılan freskte, cinayete kurban giden bir adamı Aziz Antonio’nun diriltmesi ve babasına atılan bu iftiradan kurtarması tasvir edilmektedir. Kubbenin alt bölümünde ünlü ressam Goya’nın mezarı bulunmaktadır.

Ziyaret Günleri ve Saatleri

: Salı ve Cuma günleri 10:00 – 20:00, cumartesi ve Pazar günleri 10:00 – 14:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Basilica Pontificia de San Miguel

Barok stilinde yapılmış olan kilise, eski bir romanesk kilisenin yerine yapılmıştır. Yapı Bourbon dönemi eserlerindendir. V.Felipe’nin 5 yaşındaki oğlu için 18. yüzyılda yapılmıştır. Yapı, günümüzde Katolik Opus dei tarikatının merkezidir. Bazilikanın ön cephesinde Justo ve Pastor’un şehit halleri tasvir edilmektedir. Tavan bölümü oyma kemerlerden yapılmıştır. Tavanda bulunan oymalar ve freskler 18. yüzyıl yapımıdır.

Ziyaret Günleri ve Saatleri

: Temmuz ve Eylül ortası dönemlerde Pazartesi ve Cumartesi 10:15 – 13:15 / 18:00 – 21:00, Pazar günleri ise 10:00 – 13:30 / 18:30 – 21:15 saatleri arasında, Eylül ortası ile Haziran dönemlerinde Pazartesi ve Cumartesi günleri 09:45 – 13:30 / 17:30 – 21:00, Pazar günleri ise 09:45 – 14:15 / 18:00 – 21:15 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.