Louvre Müzesi Gezisi

louvre

Paris şehrinin değil dünyanın en büyük müzeleri arasında yer alan Louvre Müzesi, Paris gezisi sırasında gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Müzede sergilenen eserler yaklaşık olarak 35 bin civarındadır. Fransız İhtilalı’ndan sonra 1793 tarihinde açılan ilk devlet müzesidir. Dünyada en çok ziyaretçisi olan müzedir. Müze, ilk olarak 13. yüzyıl başlarında inşa edilmiştir. 14. yüzyılda kraliyetin merkezi olarak kullanılmıştır. 15. yüzyılda saray olarak kullanılan yapı, 1793 yılında müze olarak kullanılmaya başlanılmıştır. Yapı, en önemli tarihi ve sanat eserlerini barındırmasının yanında Paris kentinin en büyük saraylarından bir tanesidir. 1989 yılında müzeye ünlü cam piramidi eklenmiştir. Müzenin ana girişi cam piramitten yapılmıştır.

Müzede 7 tane kısım bulunmaktadır. Her bölümün başında yetkili kimseler bulunmaktadır. Doğu sanatları kısmında; heykeller, Akat uygarlığından kalma eserler bulunmaktadır. Mısır sanatları bölümünde; Mısır’dan buraya getirilen ve Kahire Fransız Enstitüsü tarafından yürütülen araştırmalar sonucu ortaya çıkan eserler bulunmaktadır. Yunan sanat kısmında; M.Ö. 2000 ile M.S. 3. yüzyıl dönemlerine ait sanat eserlerine ve çinilere yer verilmiştir. Sanat eserleri bölümünde ise; ortaçağdan günümüze kadar gelen süsleme sanatlarına örnekler vardır. Resim bölümünde; ortaçağdan kalma Fransız ve Avrupa resim koleksiyonlarına yer verilmiştir. Müzenin heykel bölümünde; 19. yüzyıldan günümüze kadar geçen dönemde Fransız sanatından örnekler vardır. Bu eserlerin yanında müzede, arkeolojik, mimari ve tarihsel eserlerde sergilenmektedir.

louvre-içi

Louvre Müzesi Koleksiyonu

  • Fransız resim tabloları
  • Fransız heykelleri
  • Antik mısır eserleri
  • Antik yunan döneminden kalma eserler
  • Doğu sanatı örnekleri
  • İtalyan sanatını anlatan tablolar ve heykeller
  • Flemenk sanatı örnekleri
  • İslam sanatına ait eserler

louvre-roma-dönemi

Louvre Müzesinde Bulunan Sanat Eserleri

Müzede dünyanın en önemli sanat koleksiyonları bulunmaktadır. Müzede yer alan eserleri sınırlamak doğru değildir ama buraya gelince mutlaka görmeniz gereken bazı eserler vardır. Müzede fotoğraf çekimi yasak olmadığından bu sanat eserlerini ölümsüzleştirebilirsiniz.

Mona Lisa Tablosu: Ünlü sanatçı Leonardo da Vinci’nin en önemli ve dünyaca ünlü tablosu olan Mona Lisa’daki gizemli gülüş ve renk tonları eseri ön plana çıkarmaktadır. Bu tablo müzede tek bir duvara asılı olarak durmaktadır. Tablo kurşun geçirmez bir camın içindedir.

Milo Venüs’ü: Müzenin en ünlü eserlerinden biri olan Milo Venüsü, giriş holünün hemen solunda bulunmaktadır. M.Ö.2. yüzyıldan kalan heykel, Milo Adası’nda bulunup müzeye getirilmiştir.

Cam Piramit: Bu ünlü piramit 1989 yılından bu zamana kadar müzenin ana giriş kısmını oluşturmaktadır. Yapı, paslanmaz çelikten yapılmıştır ve yüksekliği 21 metreyi bulmaktadır.

Marly Atları: 1745 yılında 14. Loui’nin Marly Şatosu için yaptırılmıştır. Eserin konusu şaha kalkmış atlardır.

Medusa’nın Salı: 1819 yılında Theodore Gericault tarafından yapılan eserde sala çıkmış kazazedeler resmedilmiştir.

Dantelci Kız: 1665 yılı yapımı olan bu eser Jan Vermeer tarafından yapılmıştır.

İki Köle: Ünlü heykeltıraş Michelangelo tarafından Papa II. Julius’un Roma’da bulunan mezarı için yapılmıştır.

Ortaçağ Hendeği: Ortaçağa kalesine ait kalıntılardır. Yakın geçmişte yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır.

Ziyaret Saatleri ve Günleri: Müze Salı günleri ve resmi tatillerde kapalıdır. Onun dışında pazartesi, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri saat 09:00 – 18:00 arası, Çarşamba ve Cuma günleri ise 09:00 – 22:00 saatleri arası gezilebilir. Müzeye giriş ücretlidir. Yalnız her ayın ilk pazarına gelen günlerde giriş ücretsizdir.

 

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.