Langkawi : Malezya’nın Beyaz İncisi

Langkawi adasını muhtemelen hayatınızda ilk defa duyuyorsunuz. Ancak bu ada beyaz kumlu uzun Pantai Cenang ve Pantai Tengah plajları ile birçok gezgin ve tatilcinin dikkatini çekmeyi başarmış. Ayrıca adaya ismini veren kızıl kartalları da oldukça meşhur. Öyle ki adanın sembolü bu kızıl kartallar. Ayrıca mükemmel bir teleferik hattı ile adanın 800 metre yüksekliğindeki ve en yüksek tepelerinden biri olan tepeye çıkabilir, buradaki Sky Bridge isimli oldukça modern asma küprüden adanın doğu ve batı sahillerini izleyebilirsiniz. Ayrıca Timsah çiftliğini ziyaret edebilir veya Underwater World adındaki akvaryumu görebilirsiniz. Ayrıca bu ada tamamen Duty Free yani vergisiz alışveriş merkezidir. Başlıkta da yazdığım gibi bu ada Malezya’nın beyaz sahilli incisi.

Adaya Ulaşım

ferry-langkawi

Denizden Ulaşım

Langkawi’ye birçok farklı yerden feribotlarla ulaşabilirsiniz. Aşağıda nerelerden feribot seferleri olduğunu görebileceğiniz bir liste hazırladım.

 •  Langkawi – Kuala Perlis: 1hr 15min
 • Langkawi – Kuala Kedah: 1hr 30min
 •  Langkawi – Penang: 2 hrs 45min
 •  Langkawi – Satun (Thailand) : 1hr 15min

Havayolu Ulaşımı

Uçakla gitmek istiyorsanız eğer birçok yerden uçak bulabilirsiniz. ve birkaç farklı firma Langkawi adsına uçak seferleri düzenliyor. Singapur, Kuala Lumpur, Phuket, Penang Adası ve daha birçok yerden uçak ile direkt uçuş yapan birçok havayolu firmasını kullanarak ulaşabilirsiniz Langkawi adasına.

Konaklama & Nerede Kalınır

hotel-langkawi

Langkawi’de kalacak yer konusunda fazla sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Zira dağ taş otel bu adada. Ama uygun fiyata daha iyi bir konaklama imkanı için internetten biraz araştırma yapmak iyi bir fikir. Her bütçeye göre otel, konukevi, hostel yada tatil köyü bulabilirsiniz adada. Benim tavsiyem ünlü plajların olduğu bölgede konaklama işini halletmelisiniz. Çünkü en merkezi yerler oralar. Uygun fiyatlı otellerde ve hostellerde geceliği 5$ dan başlayan fiyatlarla oda yada yatak bulabilirsiniz.

Ne Zaman Gidilmeli & Hava Durumu

pantai-cenang-beach

Langkawi adasında bu bülgenin genelinde olduğu gibi muson iklimi ektili olmakta. Dolayısıyla yıl boyunca sıcaklıklar 25 – 30 derece civarında seyratmekte. Nem ise genellikle %80 civarında olmaktadır. Yani yürüyüş yaparken oldukça fazla terleyeceğinizden emin olabilirsiniz :). Genel olarak yılın Mayıs – Ekim ayları arası muson yağmurları yağmakta ve ziyaretçiler yağışlardan dolayı bu tarihleri pek tercih etmemekte. Kasım – Nisan ayları arası turistik sezon oluyor. Yani Kasım – Nisan ayları arasında gitmenizi tavsiye ederim.

Alışveriş

Daha önce de söylediğim gibi bu ada vergisiz alışveriş merkezi. Dolayısıyla alışveriş meraklılarını oldukça cezbedicektir. Her yerde duty free alışveriş merkezleri ve mağazaları var. Özellikle Kuah şehri civarı tamamen ticaret merkezi diyebiliriz. En çok dikkat çeken ise envai çeşit çikolata türü var.

Gezilecek Yerler

kuah-eagle-square

Gezilecek yerleri ayrıca bir yazı olarak hazırlamak istiyorum. Ama burada da kısaca listelemek istiyorum.

 • Underwater World : Gayet güzel ve oldukça farklı balık çeşitlerinin sergilendiği bir akvaryum.
 • The Crocodile Farm (Timsah çiftliği) : Timsahları daha yakından incelemek isteyenleri için iyi bir fırsat.
 • The Snake Sanctuary (Yılan çiftliği) : Yılanlar ilgi alanınıza giriyorsa ziyaret edebilirsiniz.
 • The Cable Car (teleferik) : Mükemmel bir teleferik hattı. Heyecan verici bir yolculuk ve mükemmel bir manzara sizi bekliyor. Akşamüstü giderseniz günbatımını izleyebilirsiniz.
 • Langkawi Sky Bridge (asma köprü) : Cable Car ile şıkılan tepede yapılmış oval şekilli bir asma köprü. Manzara mükemmel.
 • Eagle Square : Langkawi adasının sembolü olan devasa bir kızıl kartal heykeli olan geniş bir meydan. Görülmeye değer.
 • Telaga Tujuh Waterfalls aka Seven Wells : Cable Car’ın yaklaşık 500 metre uzaklığında küçük güzel bir şelale.

Malezya Seyahat Rehberi Yazımıza ğözatmak istermisiniz.

Ayrıca farklı Uzakdoğu asya ülkelerine gitmeyi planlıyorsanız aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir.

Kamboçya

Vietnam

Tayland

Tayland’da Görülmesi Gereken Yerler

Phuket Adası

 

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.