Kamboçya Gezi Rehberi

kamboçya-ta-prohm

Ülkeyi turizm açısından oldukça önemli kılan nokta Angkor Tapınaklar bölgesidir. Burada bulunan Angkor Wat dünyanın 8. harikası olarak kabul edilmektedir. Bu yapı en mükemmel mühendislik örneği olarak kabul edilmektedir. Tapınağın inşaatında tam olarak 12 bin işçi çalıştırılmıştır ve 35 yılda bitirilmiştir. Tapınak bir mühendislik harikası olarak kabul edilmektedir. Eğer bu tapınak günümüzde inşa edilmeye çalışılsa 300 yılda biteceği hesaplanmıştır.

Kamboçya Genel Bilgiler

Krallıkla yönetilen Kamboçya, Güneydoğu Asya’da bulunmaktadır. Ülkenin üç tarafı Güney Çin Denizi ile çevrilidir. Nüfusun %90’nı Kimerlerden oluşmaktadır. 15 milyonluk bir nüfusa sahip olan ülkede halkın  %95’i Budizm dinine inanmaktadır. Ülkenin bayrağı ulusal simge haline gelmiş olan dünyaca meşhur Angkor Wat ile temsil ediliyor. Ülkenin tamamı tropikal kuşakta bulunmaktadır. Ülkenin resmi dili Kimer dilidir. Konuşulan ikinci dil ise Fransızcadır. Ülkenin su rejiminin belirlenmesinde Mekong Nehri başta gelir. Ülke oldukça fakirdir. Halkın geçim kaynağı tarım ve pirinç yetiştiriciliğidir. Hayvancılık gelişmediği için yoktur. Sanayi gelişmemiştir. Ülkenin ana gelir kaynakları ise turizm ve tekstil olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kamboçya Vizesi Nasıl Alınır?

Kamboçya Devleti Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Vize ücreti sınır kapılarında alınmaktadır. Yeşil pasaportu olan kişilere de vize uygulaması bulunmaktadır. Sınırda Kamboçya vizesi alınabilmesi için pasaportunuzda en az 3 boş sayfanın olması gerekir. Aksi takdirde vize verilmiyor. Ayrıca Kamboçya’ya gitmek için İstanbul Kamboçya Fahri Konsolosluğundan da vize alınabilir.

kamboçya

Kamboçya İklimi

Ülke tropikal iklim özelliklerine sahiptir. Yıl boyunca hava sıcaktır. Sıcaklılar en düşük 18 derece ve en yüksek 40 derece arasında seyretmektedir. Ülkede iki ana mevsim yaşanmaktadır. Bunlardan ilki sıcak, nemli ve muson yağmurlarının olduğu Mayıs – Ekim dönemleridir. Bu dönemlerde hava sıcaklıkları 40 dereceyi bulabilmektedir. Diğer mevsim ise daha serin, nemi daha az, yağışların daha nadir olarak görüldüğü Kasım – Nisan dönemleridir. Bu dönemlerde hava sıcaklıkları 22 – 25 derece aralarında değişiklik göstermektedir. Tropikal muson yağmurları bu dönemlerde görülür. Ülkenin güneybatı kısımları Mayıs – Ekim ayları arasında muson yağmurlara maruz kalır. Muson yağmurları Tayland Körfezi’nden ve Hint Okyanusu’ndan nem yüklü rüzgârlar ile birlikte gelir. Kuzeydoğu bölümünde ise Kasım – Mart ayları arası mevsim kuru geçer. İki mevsim görülen ülkeye gitmek için en uygun zaman olarak Kasım ve Mart aylarıdır.

Kamboçya Konaklama

Kamboçya’da konaklamak için her bütçeye uygun kalacak yerler bulunmaktadır. Beş yıldızlı oteller ve oldukça rağbet gören hosteller oldukça fazladır. Turistlerin yoğun olduğu zamanda seyahat yapıyorsanız o zaman Siem Reap’ta daha önceden rezervasyon yaptırmanız iyi olacaktır. Çünkü dünyaca ünlü olan Angkor Wat bölgesine oldukça fazla ziyaretçi gelmektedir. Ülkenin diğer kısımlarında rahatlıkla yer bulabilirsiniz.

Kamboçya’ya Nasıl Gidilir

Türkiye’den Kamboçya’ya direkt olarak uçuş bulunmamaktadır. Ülkemizden ulaşım için şöyle bir rota izleyebilirsiniz. İlk olarak Tayland Bangkok’a uçup, 3 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Kamboçya’ya ulaşabilirsiniz. Bu rota en kısa ve en uygun ulaşım tarifidir. İkinci gidiş yolu ise; Vietnam Saigon’a direkt uçulur ve oradan Kamboçya’ya geçersiniz. Yalnız Vietnam vize isteyen bir ülkedir. Uçuş aktarması sırasında Vietnam vizesi çıkartmak zorundasınız. Ülkede ulaşım otobüs ve tekne yolculukları ile yapılmaktadır. Ulaşım oldukça fazla ucuzdur.

kamboçya

Kamboçya Gezilecek Yerler

Buraya gelen ziyaretçilerin büyük bir bölümü Siem Reap şehrinde yer alan Angkor Wat Tapınaklarını görmeye gelirler. Bu şehirden sonra ise Phnom Penh şehrini ziyaret ederler. Phnom Penh şehri oldukça gürültülü ve kalabalık ve hava karardıktan sonra dikkatli olunması gereken bir şehirdir. Bu şehirde, Kraliyet Sarayı, Ulusal Müze, Ölüm Tarlaları, Wat Phnom ve Silver Pagoda gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Kamboçya’da gezilecek yerlerin listesi ve bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Angkor Wat Tapınakları

Tapınak, Siem Reap’ın 5.5 kilometre kuzeyine düşmektedir. Bu tapınak şehir, Khmer İmparatorluğu’nun en iyi zamanında yapılmıştır. Bu şehirde tanrı – krallar, onun yakın ailesi, rahipler ve 3000 – 5000 arasında değişen dansçılar yani harem üyeleri bulunmaktadır. Dinsel eserlerin olduğu bir alandır. Tapınakların duvarlarında dansçı resimleri bulunmaktadır. Burada iki önemli tapınak bulunmaktadır. Bunlardan birisi Angkor Tapınağı bir diğeri ise Tomb Raider Tapınağı’dır. İlk olarak Vişnu adına Hindu tapınağı olarak kullanılan Angkor Wat daha sonraları Budist tapınağı olarak kullanılmıştır. Khmer İmparatorluğunun en önemli eserlerindendir. Yapının üzerinde ülkenin ulusal bayrağı betimlenmiştir. Tapınağın etrafında 3.6 kilometre uzunluğunda kalın duvarlar ve hendekler bulunmaktadır. Tapınağın dört bir köşesinde bulunan kubbeler küçük, ortasında bulunan kubbe ise büyüktür.

Bayon Tapınağı

Zengin süslemelere sahip olan bir Khmer Tapınağıdır. Angkor Thom şehir merkezinde bulunmaktadır. Devlet tapınağı olarak inşa edilen yapı gelen kralların dinlerine göre değiştirilmiştir. Bu tapınağın en önemli özelliği zirve ve çevresindeki 37 kulenin üzerinde bulunan kocaman yüz figürleridir. Tapınağın duvarları oldukça uzundur. Duvar uzunluğu 1.2 kilometredir ve bu duvarların üzerinde 11 binden fazla oyma figür bulunmaktadır. Tapınağın merkezinde Budist kralın resmi, çevresinde ise Khmer İmparatorluğunda ibadet edilen Tanrıların resimleri vardır.

Silver Pagoda /Phnom Pehn

Bu yerde toplam 5000 tane gümüş yer karosu kullanılmıştır. Burada oldukça muhteşem bir Budist hazinesi bulunmaktadır. Buranın adı, yerde bulunan ve her birinin ağırlığı 1 kilo gelen gümüş plakaların yer döşemesi olarak kullanılmasından ileri gelmektedir. Mekân bir zamanlar zümrüt Buda’ya ev sahipliği yapmıştır. Tapınakta bulunan buda heykelinin üzerinde 9 binden fazla mücevherin bulunduğu söylenmektedir. Diğer bir Buda heykeli ise 90 kilo altından yapılmıştır. Bahçede kralın heykeli ve kraliyet üyelerine ait gündelik eşyalar bulunmaktadır.

kamboçya

Ulusal Müze

Angkor zamanından kalma son derece etkileyici heykellere ev sahipliği yapmaktadır. Bu müzede 1000’e yakın buda heykeli bulunmaktadır.

Tuol Sleng Soykırım Müzesi

Kamboçya Ülkesi’nin başkenti Phnom Penh’de bulunan yapı Kızıl Kemerler tarafından 1975 – 79 yılları arasında gerçekleştirilen katliamı anlatması açısından oldukça önem taşımaktadır. Müzenin bulunduğu yer Kızıl Kemer iktidarı sırasında sorgulama bürosu ve hapishane olarak kullanılmıştır. Bu tarihler arasında buraya hapsedilen kişilerin 17 bin kişi olduğu bilinmektedir. Bu kişilerden sadece 12 kişinin buradan sağ kurtulduğu biliniyor.

Ölüm Tarlaları

Şehrin 15 kilometre dışında kalan bu ölüm tarlalarında insan cesedinin olduğu 129 tane kuyu bulunmaktadır. Cesetler, 100 ile 500 arasında değişmektedir. Hemen girişte o zamanın zalim diktatörü Pol Pot’un katliamını anlatan ve üzerinde isim ve tarihi olayların bulunduğu Jenosid Anıtı bulunmaktadır.

 

Benzer yazılar...

2 Responses

  1. mehmet ali namtı dedi ki:

    ŞUANDA….KAMBOÇYA..YEŞİL PASAPORTA VİZE UYGULAMAMAKTIR..2015 HAZİRANINDA VİZE ANLAŞMASI YAPILMIŞTIR..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.