İtalya Gezi Rehberi

roma-italya

Ülke, yüzyıllar boyunca çok değişik Avrupa medeniyetlerine ev sahipliği tapmıştır. Rönesans hareketi Toskana bölgesinde doğup yayılmıştır. Ülkenin başkenti olan Roma, çok uzun bir süre batı uygarlığının merkezliğini yapmıştır. Mimaride barok tarzının doğmasına tanıklık etmiştir. Katolik Kilisesinin başkenti olmuştur.

Ülke, 20 bölgeden oluşmuştur. Her bölgenin kendine ait yöresel hükümeti bulunmaktadır. Bu bölgelerden 5 tanesi yerel sorunları çözmek için yasalar uygulayabilmesi için özerk bir statüye sahiptir. Ülke, Batı Avrupa’nın en önemli tarım üreticileri arasında bulunmaktadır. Üzüm bağları ülkenin hemen hemen her yerde bulunmaktadır. 2. Dünya savaşından sonra ekonomik alanda hızlı bir şekilde ilerleme gösteren ülke bugün endüstrileşmiş ülkeler arasında bulunmaktadır. Endüstrinin en yoğun olduğu şehirler, Milano, Genova ve Torino şehirleridir. Hidroelektrik kullanımında Avrupa’da birinci konumda olan ülkenin en önemli endüstri dalları çelik, kimyasallar, tekstil, cam ve petroldür.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya’ya gidebilmeniz için ülke diğer AB üyesi ülkeler gibi Schengen vizesi istemektedir. Ülke, vize konusunda zorluk çıkarmıyor ve verdiği vizenin süresini uzun tutabiliyor. Yeşil, hizmet ve diplomatik pasaporta sahip kişiler 180 gün içinde 90 günü aşmamak suretiyle İtalya’ya vizesiz girebilirler. Uzun süreli olarak gitmek isteyen kişiler İtalya vizesi almak zorundadırlar. Uzun süreli vize başvuruları İtalya Konsolosluğu veya İtalya Büyükelçiliği’nden alınmaktadır. Kısa süreli seyahatler için vize başvuruları konsolosluğa direkt yapılamıyor. Bu tür işlemleri İtalya Konsolosluğunun görevlendirdiği kurumlar, vize merkezleri ile turizm acenteleri yapabilmektedir.

İtalya’ya Nasıl Gidilir?

Ülkenin en önemli giriş kapıları Milano ve Roma şehirleridir. Milano havaalanın şehir merkezine uzaklığı 45 kilometredir. Roma’da bulunan Leonardo da Vinci Havaalanı merkeze 30 kilometre uzaklıktadır. Bunun yanında charter uçuşlarında şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta olan Chiampino Havaalanı kullanılır. Ülkenin oldukça gelişmiş bir tren ağı bulunmaktadır. Denizaşırı ülkelerden gemi ile gelen kişiler genelde Genova, Napoli ve Venedik’ten giriş yaparlar.

İtalya İklimi

Ülkede iklim oldukça değişkenlik gösterir ve bölgenin coğrafi özelliklerine göre farklıdır. Kuzey ve güney bölgelerinin iklimleri gözle görülür bir farklılık gösterir. Yalnız genel olarak söylemek gerekirse ülke genelinde Akdeniz ikliminin etkisi görülmektedir. Kış ayları aşırı soğuk yaz ayları ise aşırı sıcak geçmez. Ülkede fazla yağış yoktur. Kışlar ılık ve yağışlı geçer. Yüksek kesimlerde kar görülür. Yazları ise sıcak ve nemlidir. Turlar için en uygun zaman Nisan – Ekim veya Kasım ayı başlarıdır. Kış sporları için en uygun zaman ise Aralık – Mart ayları arasıdır.

İtalya Konaklama

Delüx işletmeler oldukça zengin ve detaylı bir hizmet sunmaktadır. Konaklama konusunda hiçbir sıkıntısı olmayan ülkede kalacağınız zamana göre kendinize yer seçebiliyorsunuz. Aile yanında kalmak isterseniz son derece uygun yerler bulunmaktadır. Kısa bir süre için bu ülkeye gitmeyi düşüyorsanız o zaman bütçenize göre uygun pansiyonlar, butik oteller, apart oteller, bulabilirsiniz. Pansiyonlar özellikle Roma kentinde oldukça ucuz bir konaklama sunmaktadır. Bu konaklama seçeneklerini tercih etmiyorsanız o zaman ev kiralayabilirsiniz. Normal fiyatlarda evler bulabilirsiniz.

İtalya Gezilecek Yerler

Yurtdışı gezilerinde gidilebilecek en güzel ülkelerden biri olan İtalya’da gezilecek o kadar çok yer var ki bu ülkede sıkılmanız mümkün değildir. Seyahatiniz uzun bir İtalya gezisi olursa bütün ülkeyi baştan sona gezebilirsiniz. İsterseniz birkaç şehri seçerek de gezinizi yapabilirsiniz. Ülkede gezilebilecek birçok şehir bulunmaktadır. Bu şehirlerin hepsinin kendine has özellikleri vardır. Bu şehirlerarasında en önemlileri Roma, Venedik, Floransa ve Milano’dur. Bu şehirlerin dışında irili ufaklı adalarda turistik olarak oldukça fazla ilgi çekmektedir. İtalya, harika bir Avrupa Ülkesi’dir ve tarihi, kültürel ve sanat açısından oldukça büyük bir öneme sahip bir ülkedir. Hal böyle olunca gezilecek yerlerde oldukça fazla oluyor. Biz sizlere dünya genelinde oldukça iyi tanınan ve fazla turist çeken şehirlerinden ve oradaki tarihi yapılardan kısa bir şekilde bahsedeceğiz.

Roma

Âşıkların ve romantizmin şehri olan Roma’yı gezerken seyahatinizi biraz daha uzatmak için yollar arayacağınıza garantiye gireriz. İtalya’ya geldiğiniz zaman ilk görmeniz gereken yer Roma olmalıdır. Şehre gelen gezginlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında; Capitoline Tepesi, Kollezyum, St. Peter Bazilikası, Vatikan Müzeleri, ,Pantheon, Aşk Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri bulunmaktadır. Pincio ve Gianicolo tepelerinden şehre kuşbakışı bakabilirsiniz. Şehrin meşhur barları ve publarını gezebilirsiniz. Bunlar arasında en bilinenleri Bar Della Pace, Rock Castle ve Connemara vardır. İtalyan mutfağının en güzel örneklerini tadabileceğiniz Alfredo, Harry’s Bar, Pastarito ve Romantica sayılabilir.

milano-italya

Milano

Ülkenin ticaret ve moda merkezi olan Milano, alışveriş yapmayı sevenler için oldukça uygun bir şehirdir. Şehir kültürel ve tarihi olarak gezmek isteyenlere oldukça fazla fırsat sunmaktadır. Milano’da gezebileceğiniz birkaç yer hakkında sizleri bilgilendirelim.

Duomo Katedrali

Dünyanın en etkileyici Gotik katedrallerinden biri olan yapı 1386 yılında yapılmıştır. Yapımı tam olarak 500 yıl sürmüştür. Duomo Meydanında yer alan katedral dünyada büyüklükte 4. sırada bulunmaktadır. Katedralin en üst kısmında som altından yapılmış olan bir heykel bulunmaktadır. Bu heykel birçok kereler çalınmak istenmiştir. Bir söylentiye göre katedralin üst tarafında devamlı olarak bir çalışma vardır. Bunun en önemli nedeni yapılan bir antlaşmaya göre inşaat bitince katedral tüm dünyaya ait olacaktır. Bundan dolayı İtalyanlar inşaatı hiç bitirmiyorlar.

Milan Kalesi

Avrupa’nın en büyük kalelerinden bir tanesidir. 14. yüzyıldan kalma olan yapı, tarih boyunca birçok önemli savaşlara tanıklık etmiştir. Kale, günümüzde müzelere ve sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Milano Poldi Pezzoli Müzesi

Şehirde yer alan ve görülmesi gereken yapılardan bir tanesidir. Müzenin içinde bulunan eserler güzel bir konak içinde ziyaretçilere gösterilmektedir. Sergilenen koleksiyonlar arasında İran halıları, silahlar, zırhlar ve Rönesans döneminden kalma resimler bulunmaktadır.

italya-como-gölü

Como Gölü

İtalya’nın İsviçre sınırında bulunan Como Gölü gerçekten görülmeye değer bir yerdir. Mutlaka görmeniz gerekir. Milano’dan trenle 1 saatte gidebilirsiniz. Ülkenin ve dünyanın en güzel göllerinden biri sayılmaktadır. Görünümü Y şeklindedir. Doğa güzelliği oldukça etkileyicidir.

venedik-italya

Venedik

Sanatçıların şehri olarak bilinen Venedik, su üzerinde inşa edildiğinden gezmeler gondollar yardımıyla yapılır. Burada bulunan sarayların görkemine hayran kalacaksınız. Şehir, aşk şehir olarak da bilinmektedir. Alışveriş tutkunları için şehir bir cennettir. Gondollar, kanallar, köprüler ve karnavallar ile oldukça büyülü bir atmosfere sahiptir. Şehirde 117 tane su kanalı ve 400 tane köprü bulunmaktadır.

san-marco-italya

San Marco Meydanı

Dünyanın en güzel meydanlarından biri olan meydanın yapılış amacı manastır bahçesi olarak kullanılmak istenmesidir. Yalnız daha sonraları meydan şehrin dini ve politik amaçlarına hizmet eden önemli bir yer olarak görev almıştır.

San Marco Bazilikası

Aynı adlı meydanda bulunan bazilika, oldukça büyük ve ihtişamlı bir görünüme sahiptir. Bazilikanın tepe bölümünde 5 tane kubbe bulunmaktadır. Kubbelerin yapımında altın yaldızlı mozaikler kullanılmıştır. Mozaikler Bizans mimarisini yansıtmaktadır.

Ahlar Köprüsü

Şehirde bulunan en önemli köprülerden bir tanesidir. Köprü oldukça ilginç ve bir o kadar da duygusal bir hikâyeye sahiptir.

San Marco Çan Kulesi

Şehirde bulunan yapılardan en yüksek olanıdır. Kulenin 5 tane çanı bulunmaktadır. Kulenin tepesinden San Marco Meydanı’nın muhteşem görüntüsünü seyredebilirsiniz. Kulenin yüksekliği 79 metredir.

Fondaco dei Turchi Sarayı

İhtişamı ve görkemi ile oldukça fazla dikkat çeken yapı, ilk yapıldığı zaman önemli insanları ağırlamaktaydı. Daha sonraları bu şehirde yaşayan Osmanlılara hizmet etmiştir.

Santa Maria della Salute Bazilikası

Şehir bir zamanlar çok ciddi bir şekilde veba salgınından etkilenmiştir. Şehir halkının kaybı oldukça fazla olmuştur. Bu hastalıktan kurtulmak için tek çare Tanrıya ve Meryem Ana’ya sığınmak olduğunu düşünen halk ve hükümet bu kiliseyi yaparak bunu Meryem Ana’ya adamışlardır.

floransa-italya

Floransa

Rönesans’ın doğduğu şehir olarak bilinen Floransa şehrini yürüyerek gezebilirsiniz. Şehir, Dante, Galileo ve da Vinci gibi sanatçı ve bilim adamlarının şehri olarak bilinmektedir.

Floransa Katedrali

Mermerlerinde zümrüt kullanılmıştır ve İtalya bayrağı örnek alınarak yapılmıştır. Şehrin en ünlü ve önemli katedralidir. Şehrin en yüksek eseridir. Mimari tarz olarak Gotik tarzı kullanılmıştır. Yapının en güzel yeri kubbesidir. Dış kısmı pembe, beyaz ve yeşil mermerden yapılmıştır.

Piazza della Signoria Meydanı

Şehrin görülmesi gereken en önemli eserlerinin başında gelmektedir. Burada oldukça güzel ve etkileyici heykeller vardır. Meydanda bulunan bütün bu heykellerin kendilerini anlatan hikâyeleri bulunmaktadır. Ülke için oldukça önemli heykellerin yer aldığı bu meydanı mutlaka gezmelisiniz.

Palazzo Vecchio / Eski Saray

Bu yapı bugün meydanda bulunan Belediye Sarayı olarak bilinmektedir. Yapının görünüşü kaleyi anımsatmaktadır. Zamanında yapı birçok yetkili kişilerin kullandığı önemli bir mekân olarak hizmet görmüştür. Daha sonraları Medici ailesine ev sahipliği yapmıştır.

 

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.