Gez Dünyayı Gör Konya’yı

Tarih öncesi çağlardan itibaren yerleşim yeri olan ender yerlerden biri Konya, anadoluda. Birçok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış bir şehir. Özellikle Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait tarihi eserleri ile ayrıca Mevlana ve Nasrettin Hoca ile ünlenmiş olan bu nadide şehri mutlaka her insan görmeli. Tarihi eserleri yanında kurak havası ve sakin şehir hayatıyla huzurlu bir yaşam için de oldukça etkileyici bir şehir.

Mevlana Müzesi ve Türbesi

Mevlana Türbesi Konya’nın en merkezi yerlerinden biridir. Hemen yanı başında Selimiye Camisi bulunur. Mevlana’nın dergah olarak kullandığı bu  alan 1926 tarihinde müzeye dönüştürülmüş. Müze ve türbe iç içe geçmiş halde. Mevlana Hazretlerinin kabri çevresinde onun döneminden kalma tarihi eserleri görmeniz mümkün. Ayrıca dervişlerin hayatını anlatan bal mumu heykellerde oldukça ilgi çekici. Ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı çekeceğinizi sanmıyorum. Mevlana Türbesi Şehir merkezinde ve gerek tramvay gerekse de kendi aracınızla kolaylıkla yerini bulabilirsiniz.

 

Şems-i Tebrizi Türbesi ve Camisi

Açıkçası yaşadığı zamandan günümüze oldukça bilinen bir kişilik olmasına rağmen gayet sade bir türbesi var. Hatta sandukası caminin içinde. oldukça huzur dolu sakin bir yer.

konya-alattin-tepesi

Alaaddin Tepesi

350 metre genişlikte 450 metre boyunda olup 20 metre yüksekliği olan Konya şehir merkezinde bulunan bir tepeciktir. İlk yerleşim Milattaan Önce 3000 yıllarına dayanmaktadır. Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Alaaddin tepesi adını 1. Alaaddin Keykubat’tan almaktdır.

Tepedeki en önemli tarihi eser Alaaddin camii ve kümbetlerinden müteşekkil olan alandır. Ayrıca yeşil lan olarak ta kullanılmaktadır bu tepe.

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.