Dubrovnik Gezi Rehberi

dubrovnik

1991 yılında meydana gelen iç savaş Yugoslavya’nın sonunu getirmiştir. Hırvatistan bu iç savaş sonucu doğmuş bir devlettir ve Dubrovnik şehri Hırvatistan’ın en gözde kentidir. Şehir küçük bir yerleşim beldesidir. 50 bin nüfusu vardır. Şehirde Akdeniz iklimi özellikleri görülmektedir. Şehir, Sırp saldırıları sonucu oldukça zarar görmüştür ama yenileme çalışmaları sayesinde eski görünümünü kazanmıştır. Şehir, plaj ve botanik bahçeleri ün yapmış Lokrum Adası, şehri çevreleyen surlar ve Dubrovnik katedrali ile bilinmektedir.

Şehir diğer balkan şehirlerine oranla biraz pahalıdır. Alışveriş yapılacak yerler fazla değildir. Şehir, yerel pazarları ile ünlüdür. Alışveriş merkezlerinin yanında bu ünlü yerel pazarlarda da istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

Dubrovnik Konaklama

Şehrin otelleri daha çok Eski Şehir ve kıyı kesimlerde istiflenmiştir. Şehirde her bütçeye uygun konaklamak için otel bulunabilir. Diğer Avrupa şehirleri ile karşılaştırıldığı zaman şehrin fiyatları uygundur. Eğer otellerde yer bulamasanız sorun değil. Çünkü şehirde ev sahipleri size kapılarını severek açacaktır. Yani insanlar evlerinin kullanmadıkları odalarını ziyaretçilere kiraya vermektedirler. Şehirde kalmak için birçok otel alternatifi bulunmaktadır.

Dubrovnik İklim

Şehrin Adriyatik Denizine kıyısı olduğundan Akdeniz iklimi görülmektedir. Adriyatik Denizi kıyılarında yazlar sıcak ve kuru geçer, kış aylarında ise tipik Akdeniz iklimi özellikleri görülür. İç kısımlara doğru iklim karasala döner. En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Akdeniz iklimin hüküm sürdüğü şehre gitmek için en uygun mevsimler Nisan – Eylül aylarıdır.

Dubrovnik’e Nasıl Gidilir?

THY dâhil olmak üzere birçok havayolu şirketinin uçuşları bulunmaktadır. Yalnız direkt olarak uçuş yoktur. Bunun için Hırvatistan Zagreb Havaalanı aktarmalı olarak gidebilirsiniz. Zagreb’e aşağı yukarı her gün uçuşlar vardır. İstanbul’dan Zagreb’e 1 saatte, Zagreb’ten Dubrovnik’e 1 saatte gidebilirsiniz. Bunun dışında çevre ülkelerden şehre otobüs ile gelinebilir. Şehir küçük olduğundan ulaşım ağı gelişmiştir. Şehirde istediğiniz yere hiç zorluk çekmeden gidebilirsiniz. Alacağınız Dubrovnik Card ile hem otobüslere hem müzelere giriş yapabilirsiniz. Özel araç ile şehri gezmek size pahalıya gelir. Çünkü şehirde otopark ücretleri oldukça yüksektir.

Dubrovnik’e Vize Nasıl Alınır?

Bundan birkaç yıl öncesine kadar Hırvatistan’a vizesiz gidilebiliyordu ama ülke 2013 yılında AB’ye girdiği için artık bu ülkeye giderken vize gerekiyor. Ülke daha Schengen sistemine tam olarak geçiş yapmamıştır. Umuma mahsus pasaportu olan kişiler bu ülkeye azami olarak vizesiz 90 gün gezi seyahatinde bulunabilirler. Resmi pasaportu ve Schengen vizesi olan kişilerden ülke vize istememektedir. Hırvatistan vizesi alabilmek için Hırvatistan Büyükelçiliklerine ya da Başkonsolosluklarına müracaat etmek gerekmektedir.

Dubrovnik Gezilecek Yerler

Adriyatik’in en güzel şehirlerinden biri olan Dubrovnik gezilecek yerler konusunda da ziyaretçilerine cömert davranmaktadır. Şehir surları arasında kalan Eski Kent görenleri ilk görüşte etkilemektedir. 500 yıl Osmanlı egemenliğinde yaşayan şehirde Osmanlı eserlerini görebilirsiniz. Yalnız şehir, 1991 yılında Sırplar tarafından oldukça zarara uğratılmıştır.

Stradun Caddesi

Şehrin ana caddesi olan yerde birçok kamu olayları, kutlamalar ve törenler burada kutlanır. Cadde üzerinde Roma – Yunan etkileri görülmektedir. Caddenin uzunluğu 300 metredir. Yerli yabancı turistlerin en çok vakit geçirdikleri yerlerden biridir.

dubrovnik-onofrio

Büyük Onofrio Çeşmesi

Şehirde taze ve temiz su temini en önemli konulardan biriydi. Bu sorunu çözmek için birçok çeşme, sarnıç ve kuyular yapıldı. Bu yapı ile birlikte 11.7 kilometre uzaklıktan su gelmesi sağlanmıştır. Bu çeşmenin yüksekliği 116 metredir. Suyun bu kadar önemli olduğu o zamanlarda bir kural varmış. Boşa harcanan her damla su için mimarlardan para ödemesi alınıyormuş. Günümüzde çeşme seyahat severler tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir.

Fransisken Manastırı

13.yüzyılda yapılan eser Placa’nın başlangıcında yer almaktadır. 14. yüzyılda savaş sırasında düşmanların kullanımını engellemek için yıkılmıştır ama daha sonra tekrar inşa edilmiştir. Yapıda Gotik ve Rönesans etkileri bulunmaktadır. Yapının içinde müze ve kütüphane de bulunmaktadır. Müzede dünyanın en eski eczanesine ait objeler ve kütüphanesinde de 70 binden fazla kitap sergilenmektedir.

Çan Kulesi

Yerel ustalardan tarafından 1444 yılında yapılan yapı, ilk olarak çana vuran ve tahtandan oluşan iki figürden yapılmıştır. Daha sonraları figürler bronzdan yapılmış örnekleri ile değiştirilmiştir. Kulenin eğilmesi 1667 yılında meydana gelen depremdir. 1929 yılında insanların güvenliğini tehdit etmesinden dolayı yıkılıp yerine yenisi yapılmıştır.

Orlando Sütunu

Çan Kulesi’nin yakınında bulunmaktadır ve Stradun Caddesi’nin sonunda yer almaktadır. Sütunun tepesinde halka duyuruları iletmek için bir bölüm bulunmaktadır. Sütunda bulunan figür Orlando’ya aittir. Yapımı 15. yüzyıla dayanır. Sütun, şehrin açılış ve kapanış törenlerinin simgesi konumundadır.

Rektör Sarayı

Sarayın bünyesinde Barok, Gotik ve Rönesans etkileri görülmektedir. Yapıldığı dönemden günümüze kadar birçok eklemeler ve yenileme çalışmaları geçirmiştir. Yapı günümüzde Dubrovnik Müzesi Tarih Bölümü olarak kullanılmaktadır.

Pile kapısı

Şehirde bulunan kapılardan bir tanesidir. Kapının iç ve dış duvarları vardır. Kapının yapılışı 16. yüzyıla dayanmaktadır. Kapı Dubrovnik Cumhuriyeti zamanında geceleri kapatılırken, günümüzde ziyaretçilerine devamlı olarak açıktır.

Ploce Kapısı

Şehirde bulunan kapılardan bir tanesi de Ploce Kapısıdır. Kapı, iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. İç kısmının diğer bir adı St. Luka’dır. Burası oldukça alçaktır. Aşağı yukarı 2 metredir. İki kapının yapımı 15. yüzyıla dayanmaktadır.

Aziz Blaise Kilisesi

Aziz Blaise, 1715 yılında eski bir kilise alanının üzerine yapılmıştır. Yapının iç kısmı ve mermer işlemeleri görülmesi gereken yerleridir. Şehirdeki birçok düğüne ev sahipliği yapmaktadır.

dubrovnik-sponza

Sponza Sarayı

Günümüze kadar orijinal yapısıyla gelebilen nadir yapılardandır. 16. yüzyılda inşa edilen yapı, Stradun Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Yapıda, Gotik ve Rönesans mimarisinin etkileri görülmektedir. Sponza Sarayı günümüzde birçok organizasyona ev sahipliği yapmaktadır.

Gundulica Meydanı

1667 yılında meydana gelen depremden sonra yapılan meydanda şair İvan Gundulic’in bir heykeli vardır. Barok döneminden kalma bir yapıdır. Heykelin yanında meydanda birde çeşme bulunmaktadır.

Aziz Saviour Kilisesi

1520 yılında yapılan kilisenin yapılış amacı, büyük depremden sonra halkın Tanrı’ya şükranlarını sunmak istemesidir. Yapının özel olmasının en önemli nedeni kilisenin inşası sırasında kadınların taş taşımasıdır. 1667 yılında meydana gelen depremden zarar görmeden kurtulan yapı orijinal halini korumaktadır. Kilisenin mimarisinde Gotik öğeler bulunsa da mimaride Dubrovnik Rönesans etkileri ağırlıklıdır.

Etnografya Müzesi

Şehrin en önemli müzelerinden bir tanesidir. 16.yüzyıldan kalma olan müzede şehrin yerel yaşayışına ait özellikler görülebilir. Müzenin ilk katı yerel ekonomi ve mimari eserlere ev sahipliği yaparken, ikinci katında yerel kostümler ve kumaşlar sergilenmektedir.

Gezi Saatleri ve Günleri: Salı günleri hariç diğer günler 09:00 – 16:00 arası ziyaret edilebilir.

dubrovnik-müze

Denizcilik müzesi

Müze 2 kattan oluşmaktadır. İlk katında Dubrovnik deniz ticareti ve gemi inşası koleksiyonuna ait parçalar sergilenmektedir. İkinci katta ise 19. yüzyıl ve daha sonrasında denizcilik sektörüne ait eserler sergilenmektedir.

Ziyaret Günleri ve Saatleri: Pazartesi günleri hariç 09:00 – 16:00 saatleri arasında gezilebilir.

Kültür ve Tarih Müzesi

Şehre ait bozuk paralar, mühür, ağırlık ve saat koleksiyonlarının sergilendiği bir müzedir. Bunun yanında portreler, ev eşyaları, resim, madalya ve silah gibi eserlerde sergilenmektedir.

Ziyaret Günleri ve Saatleri: kış döneminde 09:00 – 16:00 saatleri arası, yaz döneminde 09:00 – 18:00 arasında her gün gezilebilir.

 

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.