Chiang Mai : Saklı Cennet

tapınak-1

Tayland’ın kuzeydeki en büyük şehri Chiang Mai yüksek dağları, çok çeşitli etnik yapısı, eski ticaret yolları güzergâhında olması hasebiyle tarih kokan sokaklarıyla her yıl yaklaşık olarak beş milyon turiste ev sahipliği yapıyor. Tayland’ın meşhur el yapımı şemsiyeleri ve mükemmel gümüş işlemeciliğiyle de ün yapmış bir şehir Chiang Mai. Tayland’ın sıcak ve bunaltıcı havası bu şehirde pek de etkili değil, yıllık sıcaklık ortalaması 25 derece civarında.

Ulaşım

Karayolu, Demiryolu veya Havayolu ile başkent Bangkok’tan rahatlıkla ulaşım aracı bulunabiliyor. Uçak ile 50$ (1300-2000 baht) civarı bir ücrete uçak bileti bulabilirsiniz. Chiang Mai havaalanı şehirden 3km kadar uzaklıkta ve resmi havaalanı taksileri 160 baht’a şehrin istediğiniz yerine sizi götürebilir ya da havaalanının dışında yerel taksilerle 50 60 baht civarı bir ücrete şehre gidebilirsiniz. Tabii daha ekonomik olan otobüsleri tercih ederseniz onlarda 15 baht alıyor yolcularından.

Otobüs ile Bangkok’tan Chiang Mai’ye gitmek isterseniz Bangkok kuzey yakası otobüs terminalinden otobüse binebilirsiniz. On iki saat süren otobüs yolculuğunun fiyatı otobüs firmasının kalitesine göre 400 ila 850 baht arasında değişebiliyor.

Tren bileti fiyatları ise daha ucuza bulunabiliyor. Üçüncü sınıf bilet 120 baht civarında, ikinci sınıf ise 300 baht civarında. Ancak trenler otobüslere göre oldukça yavaş ve yaklaşık 15 16 saatte ancak varıyor Chiang Mai’ye.

şelale-chiang-mai

Görülmesi Gereken Yerler

Şehirde görülmesi gereken yerleri sadece liste yapsak dahi birkaç sayfa tutacak kadar fazlalar. Ben burada bana n ilginç gelen rgörülmesi gereken yerleri sadece liste yapsak dahi birkaç sayfa tutacak kadar fazlalar. Ben burada bana ilginç gelenleri kısaca anlatmaya çalışacağım.

Wat Phrathat Doi Suthep

Lanna Thai zamanında 1383 yılında yapılmış Tayland’ın en çok ziyaretçi çeken tapınaklarından biridir. Chiang Mai şehrinden 18 km uzaklıktaki bu tarihi şaheser Suthep dağı yamaçlarında bulunuyor ve açık havada şehirden görülebiliyor. Diğerbazı tarihi tapınakları ise şunlar; Wat Phra Singh, Wat Chedi Luang, Wat Phrachao Mengrai, Wat Suan Dok, Wat Jet Yod, Wat Umong.

Chiang Mai Sanat ve Kültür Merkezi

Burada on iki bin yıl öncesine kadar eski tarihli eserler görebilirsiniz. Şehir merkezinde olan bu müzede ziyaretçileri oldukça hoş yerel kıyafetler giyinmiş rehberler karşılamakta. Tamamen multimedya sistemleriyle donatılmış ziyaretçilerin en iyi şekilde yararlanabilmesi için dizayn edilmiş bir müze burası.

fil-safarisi

Fil Parkları

Şehire ulaşım 1920 ye kadar sadece fillerle sağlanıyormuş. Dolayısıyla bu şehirde fillerin özel bir yeri var. Fillerle ilgili birçok aktivite ve park bulunuyor şehirde. Mae Sa fil parkı, Doğal fil parkı Baanchang fil parkında farklı aktivitelere katılabilirsiniz.

Kalacak Yer

Şehir merkezinde turistlere yönelik birçok otel, konuk evi, hostel bulunuyor. Chiang Mai gezisi öncesinde internet üzerinden yer ayırtmanızda fayda var.

Tayland’da görülmesi gereken yerler yazımızı okuyarak Tayland gezisi öncesi daha farklı yerler keşfedebilirsiniz.

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.