Bükreş Gezisi Rehberi

bükreş

Romanya’nın başkenti olan şehir, Romanya Ovası’nın tam ortasında bulunmaktadır. Ülkenin en önemli ticaret merkezi olan Bükreş’in en önemli özelliği oldukça planlı bir yerleşime sahip olması ve ev sorununun yaşanmamasıdır. Oldukça eski bir yerleşimi olan şehir, birçok arkeolojik kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır. Şehir, yüksek öğrenim açısından oldukça önem taşımaktadır. Çok sayıda araştırma merkezi, bilim ve sanat dallarında eğitim ve öğretim sağlayan okullar bulunmaktadır. Şehrin sanayisinde makine aletleri, tarım makineleri, elektrik ve otomotiv aksamları, troleybüs ve otobüs gibi yapımlar önemli yer tutmaktadır. Bükreş, ülkenin kültür, sanat, tarihi ve görsel basının merkezi konumundadır. Devrimden sonra komünizmin bütün etkileri ortadan kaldırıldığı için kültür, sanat ve turizm alanında ki gelişme oldukça fazladır. Bükreş Gezisi yazısı rehber niteliğinde oldukça geniş ve aklınızdaki sorulara cevap verebilecek bir yazı olacak.

Bükreş Hakkında Genel Bilgi

Bükreş’in geçmişi antik çağlara kadar uzanmaktadır. Şehir, devamlı olarak inişli çıkışlı dönemler görmüştür. Şehir, geçirdiği savaşlardan dolayı dönem dönem viran durumlara düşmüş olsa da devamlı olarak hep onarılmıştır. Bütün bu olumsuz durumlara rağmen eski eserler yine de günümüze kadar ulaşabilmiştir. Halkın büyük bir kısmı Ortodoks Hıristiyan, kalanlar ise Katolik, Protestan, Musevi ve Müslüman dinlerine mensuptur. Nüfusun büyük bir çoğunluğunu Rumenler oluşturmaktadır. Arkasından Macar ve Alman vatandaşları gelmektedir. Romence dışında, Macarca ve Almanca dilleri konuşulmaktadır.

Bükreş’e Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan havayolu ile Bükreş’e uçabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 45 – 50 dakika sürmektedir. Bükreş Henri Coanda Havalimanı diğer bir adı ile Otopeni Havaalanı şehir merkezine 16,5 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Şehir merkezine gitmek için otobüs ya da treni tercih edebilirsiniz. Otobüse binerseniz 45 dakika sonra şehir merkezine ulaşırsınız. Eğer ulaşım aracı olarak treni tercih ederseniz şehir merkezine 1 saatte ulaşırsınız. Diğer bir havaalanı ise Aurel Vlaicu Uluslar Arası Havaalanıdır. Bu havaalanı şehre 10 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Otopeni Havaalanına göre daha işlek bir havaalanıdır. Buradan şehre gitmek için 133 numaralı otobüsü tercih edebilirsiniz. Tren ile giderseniz yarım saat içinde şehre ulaşmış olursunuz. Tren ile bu ülkeye gelmeyi düşünüyorsanız İstanbul’dan bindiğiniz tren 20 saat sonra Bükreş’e varmaktadır. Şehir içi ulaşım oldukça zengindir ama bu şehre yabancı bir kişi için ulaşım oldukça karışık gelebilir. Otobüs, tramvay ve troleybüsler ile şehrin her köşesine gidebilirsiniz. Taksi ulaşım aracını seçerken oldukça dikkatli davranın. Çünkü korsan taksicilik oldukça fazladır.

Bükreş İklimi

Bükreş şehrinde iklim karasaldır. Kış ayları oldukça fazla soğuk geçer. Kışın sıcaklık -10 derece kadar düşebilir. Hava, karlı ve rüzgârlıdır. Yaz ayları sıcaktır. Sıcaklıklar 40 dereceye kadar ulaşabilir. Yağışlı havalar ise bahar ve sonbahar aylarıdır. Bu güzel şehri ziyaret etmek için en uygun zamanlar Nisan, Mayıs ve Eylül Aylarıdır.

Bükreş Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya’ya gidecek olan Türk vatandaşlarının bu ülkeye girmeleri için vize almaları gerekmektedir. Vize olmadan bu ülkeye giriş yapılması mümkün değildir. T.C. resmi pasaportuna sahip olan kişiler Romanya vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Romanya’ya gidebilmek için Romanya vize başvurularını Ankara Romanya büyükelçiliğine ve konsolosluklarına başvuruda bulunulabilir.

bükreş

Bükreş’te Konaklama

Bükreş’te konaklama konusunda hiçbir zorluk çekmezsiniz. Bükreş, size sayısız konaklama olanağı sunan bir şehirdir. Her bütçeye uygun konaklama yeri sunan şehirde yer bulma sıkıntısına düşmezsiniz. Ülkede ki ziyaretçi sayısı artarken konaklama yerleri de buna paralel olarak artmaktadır. Şehirde otellerin en çok bulunduğu yer merkezi yerde olmasından dolayı Gare de Nord bölgesidir. Burada fiyat, konfor ve kalite açısından oldukça uygun oteller bulabilirsiniz. Yüksek standartlarda bir tatil geçirmek isteyenler için birçok otel her zaman hizmet vermektedir. Son yıllarda oldukça yayılan hostel kültürü sayesinde düşük bütçeli otel, misafirhaneler ve öğrenci pansiyonları uygun fiyata konaklama imkânları sunmaktadır. Orta seviyelerdeki otellerde şehrin dört bir yanına yayılmıştır. Bu konaklama yerlerinin dışında apart otelleri de tercih edebilirsiniz.

Bükreş’te Gezilecek Yerler

Bükreş’te gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Şehrin caddeleri birçok olaylara tanıklık etmiştir. Şehir neoklasik akımdan, fütürizmden ve post modern yaklaşımlara kadar çok farklı mimari tarzlara ev sahipliği yapmaktadır. Bükreş’e gittiğiniz zaman ulusal tarih müzesi, parlamento Binası, Stavropoleos Kilisesi ve Yahudi Tarihi Müzesini ve diğer görülmesi gereken yerleri mutlaka görmeniz gerekir.

bükreş

Parlamento Sarayı

Bükreş’in en muhteşem binalarından biri olan Parlamento Sarayı, Pentagon’dan sonra dünyanın ikinci büyük binası unvanını elinde bulundurmaktadır. Binada, 12 kat 1100 oda, 328 fit uzunluğunda bir lobi ve 4 tane kocaman yer altı depoları bulunmaktadır. Binanın yapımında 20 bin işçi ve 700 mimar çalışmıştır. Nikolay Çavuşesku’nun karargâhı olan bina daha sonraları Parlamento Sarayı olarak hizmet vermeye başlamıştır. Dış görünüşü ile olduğu kadar iç tasarımı ve görüntüsü ile de oldukça dikkat çeken binada kristal avizeler, mozaikler, mermer döşemeler, boydan boya halılar görenleri oldukça heyecanlandırmaktadır.

Ziyaret Günleri ve Saatleri: Her gün 10:00 – 16:00 saatleri arasında gezilebilir.

Ulusal Çağdaş Müzesi

Kentin en yeni müzeleri arasında yer alan bina, Parlamento Binası’nın güneyinde kalan ek binada bulunmaktadır. 2004 yılında müzeye çevrilen binada ülkeye ait son dönem eserlerin yanında dönemsel olarak günümüz sanatçılarının eserlerine de yer verilmiştir.

Ziyaret Günleri ve Saatleri: Pazartesi ve Salı günleri kapalı olan müzeyi, Çarşamba ve Pazar günleri saat 10: 00 – 18:00 arasında ziyaret edilebilir.

Devrim Meydanı

1989 yılındaki Romanya Devrimi’nden sonra bu isimle anılmaya başlanan meydanda, Eski Kraliyet Binası yeni adıyla Ulusal Sanat Müzesi, Roma Athenaum, Bükreş Üniversitesi Kütüphanesi ve Yeniden Doğuş Anıtı gibi önemli yapılar bulunmaktadır. Ayrıca meydan, uluslar arası bir üne sahiptir. Bu ünün başkarakterleri de diktatör Çavuşesku ile eşidir. Ülkeden helikopterle kaçan bu çift bu meydanı kullanmıştır. Kaçış olayını tüm dünya televizyonları canlı olarak naklen vermiştir.

Zafer Kemeri

1936 yılında Romanya’nın tekrar birleşmesi anısına yapılan kemer, kentin kuzey tarafında bulunmaktadır. Yalnız bu yapının geçmişi daha eskilere dayanmaktadır. İlk olarak bu Zafer Kemeri özentisiz bir şekilde tahtadan yapılmıştır. Daha sonra Birinci Dünya Savaşında ölen Roman askerlerini temsil etmesi için kemer 1922 yılında tekrar yapılmıştır. Daha sonra yeni kemer 1935 yılında yıkılıp tekrar yapılır ve bugünkü görünümüyle halka açılır. Zafer Anıtı’nın uzunluğu 27 metre ve genişliği ise 11 metredir. Kemerin içindeki merdivenler ile yukarı çıkarak şehre kuşbakışı bakabilirsiniz. Yapıdaki süsler birçok Roman heykeltıraşın eseridir.

Romen Athenaum

Bina, kentin en gösterişli konser salonudur. Devrim Meydanın hemen yanında yer alır. 1888 yılında başlanılan yapı para kaynağının tükenmesi sonucu halkın yaptığı bağışlar ile bitirilmiştir. Oldukça sağlam bir akustiğe sahip olan binanın içinde spiral şeklinde uzanan altın varaklı merdivenleri, pirinçten yapılmış avizeleri, duvarları süsleyen ve Romen tarihinin en önemli olaylarını resmeden freskoları görülmeye değer bir yerdir. Binayı ve iç avluyu çevreleyen sütunlarda beş tane Romen devlet adamının mozaikleri vardır.

Özgür Basın Evi

Yapı, komünist rejimin en belirgin yapılarından biri olarak dikkat çekmektedir. Romanya halkı bu yapıyı “ Kıvılcım Evi “ olarak da adlandırmaktadır. Binanın üstünde komünist rejimin simgesi olan orak ve çekiç bulunmaktadır. O dönemlerde basın ve haber merkezi olarak kurulan bina günümüzde de aynı görevini hala sürdürmektedir.

Köy Müzesi

30 dönümlük bir arazi üzerine kurulu olan yapı, bir açık hava müzesidir. Müzede, kiliseler, sazdan yapılmış ahırlar, köy evleri ve su değirmeleri gibi 300’e yakın geleneksel mimariyi yansıtan eserler bulunmaktadır. Bu yapılar ile tam bir köy ortamı oluşturulmuştur. Ayrıca ülkenin dört bir köşesinden getirilen mobilyalar, çömlek ve kıyafetler ile de ülkenin geleneksel yaşam tarzı yansıtılmaya çalışılmıştır.

Ziyaret Saatleri ve Günleri: Pazartesi günleri saat 09:00 – 17:00 arasında, Salı ve Pazar günleri ise saat 09:00 – 19:00 saatleri arsında ziyaret edilebilir.

Romen Köylü Müzesi

Ülkenin en zengin halk sanatı koleksiyonunu barındıran müze, 1906 yılında açılmıştır. 90 binden fazla eseri ile Roman halkının kültürel yaşamını yansıtmaktadır. Romen evlerinin iç dekorasyonu hakkında bilgi edinmek için bu müzeye gitmeniz yeterlidir. Müzede 18 bin parçadan oluşan geleneksel çömlek modelleri ve 19. yüzyıla kadar dayanan 20 bin kostüm dikkat çekmektedir. Ayrıca bu müzede dünyanın en eski seramiğini de görebilirsiniz.

bükreş

Ulusal Sanat Müzesi

Kentin Ünlü Kraliyet Sarayı’nda buluna mekân, 1948 yılında kurulmuştur. Müzede 15. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar olan Romanya ve Avrupa’ya ait sanat eserleri sergilenmektedir. Eserler iki galeride ziyarete açılmıştır. Müzede yaklaşık olarak 100 bin tane sanat eseri bulunmaktadır. Ulusal Galeri denilen bölümde ülkenin en ünlü sanat eserleri sergilenmektedir. Bunun yanında burada erken dönem Brancusi heykellerini de görebilirsiniz. Avrupa galerisi bölümünde ünlü sanatçıların nadir rastlanılan eserleri sergilenmektedir. Bu bölümde 15 tane oda bulunmaktadır.

Ziyaret Saatleri ve Günleri: Mayıs ve Eylül aylarında, Çarşamba ve Pazar günleri saat 11:00 – 19:00 arasında; Ekim ve Nisan aylarında saat 10:00 – 18:00 arasında ziyaret edilebilir. Müze, Pazartesi ve Salı günleri ziyarete kapalıdır.

Kretzulescu Kilisesi

Devrim Meydanı’nın simgelerinden biri olan kilise, kırmızı tuğlaları ile dikkat çekmektedir. Mimari tarz olarak Brancovenesti mimarisi kullanılmıştır. Kilise içinde yer alan freskolar 1860 yılında yapılmıştır. Kilisenin arka bahçesinde başı olmayan bir heykel vardır. Bu heykel 1989 devriminde ölen Bükreş halkının anısını taşımaktadır. Ayrıca kilisenin yan tarafında anti – komünist eylemlerinden dolayı 17 yıl hapis yatmak zorunda kalan Romen bir politikacının büstü de bulunmaktadır.

Stavropoleos Kilisesi

Yunan bir apaz tarafında 1724 yılında yaptırılan kilisede Roma ve Bizans tarzı bir arada kullanılmıştır. Kilise, Ulusal Tarih Müzesi’nin doğu tarafında bulunmaktadır. Ön cephesinde ince mimari detaylar ve girişinde oymalı sütunlar dikkat çekmektedir. Bahçesinde muhteşem freskoları ve ahşap boyamadan olan ikonalar ile birlikte birçok mezar taşı yer almaktadır.

Metropolitan Kilisesi

Ortodokslar tarafından oldukça önemli olan kilise, 1658 yılında yapılmıştır. 1925 yılından bu yana Romen Ortodoks Kilisesi’nin dini merkezi olarak kullanılmaktadır. Kilisenin iç kısmındaki mimaride Bizans etkisi oldukça fazla hissedilmektedir. Kilisede Aziz Costantin ve Aziz Helen’i resmeden ikonlardan başka hiçbir resim ve ikon yoktur. Kilisenin girişinde buluna çan, 1698 yılında yapılmıştır. Yapının hemen yanı başında yer alan Patriark Sarayı, 1708 yılında yapılmıştır. Bu yapı Romen Ortodoks Kilisesi liderinin yaşadığı yerdir. Saray halka kapalıdır.

Mogosoaia Sarayı ve Brancovenesc Müzesi

Mogosoaia Köyü, kentin 9 mil kuzeyindedir ve muhteşem sarayı ile ün salmıştır. Eflak prensi tarafından yaptırılan sarayda, Brancovenesc mimarisinin bütün özelliklerini görebilirsiniz. Merdivenler geleneksel Romen tarzını yansıtmaktadır. Balkonlar, kemerler ve sütunlarda 18. yüzyıl etkileri görülmektedir. Sundurması Venedik tarzıdır. Ayrıca saray, Brancovenesc Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Müzede, altın ve gümüşten yapılmış biblolar, nadir rastlanılan kitaplar, el yazmaları, tablolar, tahta ve taş heykeller yer almaktadır. Ayrıca sarayın hemen yanında Yunan sanatçılar tarafından dekore edilmiş olan bir kilise bulunmaktadır. Kilisenin içinde yer alan özel eserlerin bir tanesi, sarayın baş mimarı ile birlikte eşi, dört kızı ve yedi tane oğlunun kraliyet elbiseleriyle resmedildiği bir tablodur.

Ziyaret Saatleri ve Günleri: Her gün saat 08:00 – 18:00 arasında ziyaret edilebilir.

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.