Budapeşte’de Yeme İçme Rehberi

langos

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye yolunuzun düştüğünü öğrendim. Sizlere çıkacağınız bu yol hakkında bazı önemli bilgileri aktarmaya çalışacağım.

Macaristan’a yolunuz düştüğü zaman Budapeşte hakkında; “Tuna’nın İncisi”, “Özgürlüğün Başkenti”, ve “Doğunun Paris’i “ kimi niteleyici tanımlamaları sıklıkla duyacaksınız. Tarihi dokusunun bozulmadığı başkent kimilerine göre Avrupa’nın en güzel şehirlerinden bir tanesi olarak gözükür.

Türbeleri, Köprüleri, Kiliseleri, Hamam Kültürü, Kaleleri ve Meydanlarına kapıldığınız zaman gününüzün nasıl geçtiğini bile anlamayacaksınız. Bunların yanı sıra Tuna Nehri’nin büyüsü bile Budapeşte turu için sizi etkileyebilir.

Budapeşte’ye yaz aylarında gitmenizi tavsiye ediyorum. Başkente gittiğiniz zaman neler tüketebileceğiniz hakkında detaylı bir rehber hazırladım. Buyurun hep birlikte inceleyelim.

Budapeşte’de ne yenir ?   

langos                          

1) Budapeşte’ye gittiniz ama Langos yemeden döndüğünüzü asla kimse duymasın. Langos, yağda pişmiş hamurun üzerine istediğiniz yiyecekleri ekletebilirsiniz. Langos üzerine domates, kaşar peyniri ve küçük sosis parçaları ekletebilirsiniz. Langos denildiği zaman aklınızda İzmir’in Kumpirini açık halini canlandırabilirsiniz.

Langos satışı yapan dükkanları Central Market içerisinde bulabilirsiniz. Central Market içerisinde kasap, manav, şarküteri ve Macaristan’a özgü yiyecekler satıldığını belirtmek isterim.

Gulaş Çorbası

2) Menü listesinin başının ve sonunun bulunmadığı iki katlı şirin mi şirin bir puba doğru ilerliyoruz. For Sale Pub içkileri ile tanınmasına rağmen menülerinde bulunan tavuk yemeklerinin inanılmaz olduğunu duyduk.

Mekana arkadaşımın önerisi ile gittiğim için Gulaş çorbası ile Tavuk yemeğini tavsiye etmesi üzerine sipariş verdim. Bunun üzerine garsonlarının yoğun ilgisi eşliğinde karnımı doyurdum. Birası ile ünlü olan bu mekan biraz tuzlu olmasına rağmen farklı menülerinin tadılması gerektiğini düşünüyorum.

3) Döner kültürüne birde Doğu’nun Paris’i Budapeşte’de bakalım. Macaristan’da bulunan dönercilerin birçoğu işini hakkıyla yaptığını söyleyebilirim. Burada Türk ve Arap kültürüne ait dönercilerin daha çok tercih edildiğini görüyorum. Birçok döner salonu bulunmasına rağmen içlerinde en favorisi olduğum ise Gyros Büfe diyebilirim.

Önemli bulduğunuz dükkanların isimlerini not almayı unutmayın.

4) Budapeşte’nin birçok yerinde görebileceğiniz kafeler zincirinden Anna Cafe’den bahsetmek istiyorum. Kahvaltı menüleri Türk kültürüne oldukça yakın olduğu için bahsetme gereği duydum. Andrassy Caddesi ve Vaci Utca üzerinde kafeleri görebilirsiniz.

Burada yapacağınız sabah kahvaltısı ve bir fincan kahve sizi gün içerisinde dinamik tutacaktır. Türk kültürünü özlediğiniz zaman buraya girebilirsiniz.

Hummus

5) Genellikle mezeler ile atıştırmalık yapmayı sevenler için ise Hummus Bar’ı önerebilirim. Bahsettiğim bar içerisinde felafel ve hummus yapılmaktadır.

Daha çok meze tarzında gösterilen bu iki yemeğin tadına biraz da olsa bakmaya çalışın. Türkler genellikle domuz eti tüketmek yerine fast food veya bu tarz mezeler ile karınlarını doyuruyorlar.

makara

6) Macaristan’a özgü bir tatlı ismi vermeden geçmeyelim. İsmini sıkça duyacağınız ve göreceğiniz Kürtőskalács bizim bildiğimiz adı ile makara olmaktadır. Bu tatlının güzel yapıldığı bir mekan bulamadım. Birçok yerde tatlıyı tatmama rağmen hepsinin tadı aynı güzellikte geldi.
Budapeşte turları ile birlikte geziye katılmanız halinde genellikle turların anlaşmalı olduğu dükkanların güzel yaptığını söyleyebilirim.

Neler içmeliyim ?

Budapeşte daha çok turistlik bir şehir olduğu için eğlence hayatının ağır bastığını söylemek isterim. Neler yenmesi gerektiği yerine neler içilmesi gerektiği konuşulur genellikle. Bar ve Pub hayatının popüler olduğu bu şehirde nerelerde neler içebileceğinize göz gezdirelim.

1) Metrelik biraların meşhur olduğu yeraltı publarından bir tanesine yolumuzu çeviriyoruz. Metrelik bira denildiği zaman birçok kişi aklında canlandırma konusunda sıkıntı yaşayabilir.

Andersen Pub’ında bir metrelik tahta üzerine litrelik olarak alınan biralardan bardaklara dökülüyor. Bu bardaklar tahtaların üzerine yerleştirilerek servis ediliyor.

2) Budapeşte’de nerelere gidebileceğiniz hakkında ki yazımız içerisinde Szimpla Kert Pub’ı hakkında bahsetmiştik. Yıkık dökük eşyalar, eski bilgisayar parçaları ve eskitilmiş aksesuar parçaları ile çöplükten heykellerin bulunduğu bir barı hayal etmelisiniz.

Szimpla Kert, 2 katlı bir pub.

3) Herkesin müzik zevkinin farklı olduğu düşünülerekten farklı bir çalışma yapılmış. Gece kulubüne dönüşmüş olan rain pub içerisinde istediğiniz odaya girebilirsiniz. Bu sayede kendi müzik zevkinize göre doyasıya eğlenebilirsiniz.

Bahsettiğim mekanın adı ise Instant olmaktadır. Müzik ile eğlenmeyi sevmeyenler için ise ortak alanda barlarda görebileceğiniz masalardan bulunmaktadır. Burada içkinizi yudumlayarak sohbet edebilirsiniz.

Macaristan’ın meşhur içkisini ise söylemeden geçmeyelim. Genellikle Macaristan’ın yerli halkı içmeye başlamadan önce çeşitli likörleri tercih ederler. Bu likörler genellikle Unicom ve Palinka olmaktadır.

Budapeşte turu ile birlikte geziye katıldığım zaman Unicom’un 40 farklı Macar bitkisinden yapıldığını öğrenmiştim. Unicom’u genellikle yerli halk kahveyle tüketiyor. Macaristan’a özgü acı likörlerden sonra ise sırada biralar..

Türkiye’nin Tuborg biralarına benzer en büyük üç bira markası bulunuyor. Arany Aszok, Dreher ve Kobanyai..

Benzer yazılar...

2 Responses

  1. Budapeşte hakkında dedi ki:

    “Budapeştede alternatifleri ararken sitedeki resimlere bakıp birazda gaza geldik 🙂 Budapeştede bir turkçe rehber bulduk ve alternatif bir tur istedik. Tam anlamiyla harikaydi. Tüm resimdeki yerleri ve Budapeştenin alternatif sıra dışı mekanlarını iki gün boyunce gezdik. En çok hoşumuza gidende ikinci el dükkanları ve bit pazarıydı. Harika yağlı boya tablo buldum 80 euroya…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.