Budapeşte’de Nereleri Gezebilirim

Chain Bridge Budapeşte

Buda ve Peşt şehirlerinin bir araya gelerek Orta Avrupa’nın en önemli kentlerinden birisinin oluşacağını daha önce hiç tahmin ettiniz mi? Budapeşte şuan günümüzde bazılarına göre Doğu Avrupa’nın en güzel şehri olarak biliniyor. Tuna Nehri ile bütünleşmiş olan Macaristan’ın başkenti Budapeşte tarihi, kültürü, gelenek ve görenekleri ile kesinlikle ziyaret edilmesi gereken şehirlerden bir tanesi diyebilirim.

Eğer bir gün yastık altında sakladığınızı paranızı gezi için kullanmaya karar verdiğiniz zaman kesinlikle Budapeşte şehrine kullanmalısınız. Geziyi tamamladığınız zaman yastık altı yaptığınız paranın boşa gitmediğini fark edeceksiniz.

Budapeşte’ye gitmeye karar verdiğiniz zaman öncelikle bir not defteri oluşturmalısınız. Budapeşte şehri için neler yapılır, nerelere gidilir, kesinlikle gidilmesi gereken yerler ve önemli bilgileri not almalısınız. Bu başlıklar arasından bugün ki inceleme yazısında şehrin gezilecek yerlerini anlatmaya çalışacağız.

Andrassy Caddesi Budapeşte

Budapeşte’de mutlaka görülmesi gereken 10 alternatif

 • Budapeşte şehrinin ikiye ayrıldığını yukarıda bilgilendirme kısmında sizlere bahsetmiştik. Bunun üzerine Budapeşte turu içerisinde gezeceğiniz 10 alternatif mekan seçiminde Peşte tarafında bulunan Şehrin en yüksek kilisesi olarak bilinen Stephen Bazilikasını gezmenizi tavsiye ediyorum.

  1851-1905 yıllarında Miklos Ybl ve Jozsef Hild tarafından tasarlanmıştır. Macaristan’ın en büyük 3.kilisesi olarak biliniyor. Kilise içerisinde farklı mozaikler ve freskler bulunuyor. Gezi turları düzenleyen şirketler kilise şehrin tam merkezinde bulunduğu için öncelikle burayı göstermeyi tercih ediyorlar.
 • Budapeşte’nin geniş caddelerinden bir tanesi olan Andrassy Caddesine rotamızı çeviriyoruz. Andrassy Caddesine ne kadar övgüler yapılsa bile yerini dolduramayacağını söylemek isterim.Geniş bir cadde sağınızda ve solunuzda büyük alışveriş dükkanlarını görebilirsiniz. Alışveriş meraklıları için bu caddeyi tavsiye edebilirim. Şehrin kültürel yapısı ve caddenin tarihi için atmosferin tam yerinde olduğunu düşünüyorum. Caddenin UNESCO Dünya Miras listesinde bulunduğunu hatırlatmak isterim.Uzun soluklu olan bu caddeyi boylu boyunca yürümeye çalıştığınız zaman yaklaşık 45 dakikanızı alıyor. Eğer caddeyi yürüme fikri size çarpıcı gelmemesi üzerine Avrupa’nın ilk yeraltı ulaşımı olan Millenium Underground olarak bilinen metro hattını tercih edebilirsiniz.
 • Tarihi ve ilginizi çekecek yapıları ile Buda Kalesi (Kraliyet Sarayını) görmelisiniz. Kraliyet Sarayına giriş ücretsiz olmakla birlikte bazı görülmesi gereken önemli yerlere bir miktar ücret ödüyorsunuz. Şehrin Buda tarafında bulunan kaleye gidebilmeniz için köprüde bulunan Füniküler, 16 numaralı otobüs veya yürüyerek ulaşabilirsiniz.Kemal Atatürk adlı yürüyüş yolu üzerinden kaleye ulaşabilirsiniz. Kale içerisinde Budapeşte’nin tarihi yapılarına tanık olacaksınız. Bu sayede tarihini ve kültürel öğelerini görmüş olacaksınız.Buda Kalesini birçok kişi beğenmediği için ben sizlere şöyle bir alternatif sunmak istiyorum. Buda Kalesinin manzarasını kesinlikle tavsiye ediyorum. Buda Kalesine çıktığınız zaman Peşte ve Tuna Nehri’nin manzarası sizleri bekliyor.
 • Romantik yürüyüşler, orta çağdan kalıntıları inceleyebileceğiniz, hayvanat bahçesinin bulunduğu, yüzme havuzlarının bulunduğu ve bol yeşilliğin ortasına doğru rotamızı çeviriyoruz. Tuna Nehri’nin üzerinde bulunduğu Margaret Adasını görelim.Ada içerisinde trafik akışı olmadığı için şehrin karmaşıklığından kurtulmak için mükemmel bir yer. Park içerisinde kendinizi huzurlu hissetmeniz için her şey mevcut. Park içerisinde tren turu atmak yerine yavaş yavaş bir gününüzü burada geçirebilirsiniz.
 • Daha çok görsel unsurların bulunduğu Matyas Kilisesinin önünde bulunan Balıkçı Tabyasını 1895 yılında Balıkçılar Loncası için bu anıt yapılmıştır. Bölgede Aziz Istvan’ın at üzerinde heykeli bulunmaktadır.Bunun yanı sıra kilisenin batı tarafına baktığımız zaman 18.yüzyıldaki Veba salgısından kurtulmanın anısına bir anıt dikilmiştir. Bu anıtların kumdan kaleleri andırdığını söylemek isterim. Kumdan kaleler denildiği zaman hayalini canlandırın ve bu anıtlara o gözle bakmaya çalışın.
 • Budapeşte’nin en ilginç barı ile sizleri tanıştıracağım. Rotamız bu sefer Jewish Strict (Yahudi Bölgesi) olarak bilinen yere doğru gidiyoruz. Her gün boş masanın bulunmadığı ilginç barın anısına da bir hayli ilginç.
  Andrassy Caddesi
  Szimpla Kert barı
  içerisinde çöpten dönüştürülmüş heykeller, eski bilgisayar kasaları, eskitilmiş kablolar ve açık hava sinemasına tanık olacaksınız. Bar sahipleri daha çok otantik bir havanın oluşmasını istemiş. Bar içerisinde içecek olarak ballı bira gibi farklı kombinasyonlar bulunuyor.
 • Budapeşte turu yapacaksınız ama Budapeşte’nin en tatlı mı tatlı yerine uğramayacağınızı kimse duymasın. Tatlı yemeden duramam ben diyenler için Cukorka mükemmel bir yer.Budapeşte’nin göbeğinde bir şeker fabrikası hayal edin. Şekerleri tükettiğiniz esnada yediğiniz şekerin nasıl üretildiğini inceleyebiliyorsunuz. Biraz masraflı bir mekan olduğunu şimdiden tahmin ettiğinizi düşünüyorum. Şekerleri tükettiğiniz esnada çeşitli ikramlar yapılıyor. Bunları değerlendirmeden kesinlikle dönmeyin.
 • Her adım attığınızda fotoğraf çekinmeyi gerektiren bir köprü hayal edin. Budapeşte’de Chain Bridge tam bunun için köprü diyebilirim. Köprünün her köşesinde bir fotoğraf çekinmenizi gerektiren manzara var.Tuna Nehrinin üzerinde bulunan köprüyü yürüyerek geçmelisiniz. Başında, ortasında ve sonunda kesinlikle fotoğraf çekinmeden geçmeyin.
 • Budapeşte’nin sıcak mı sıcak underground mekanlarından bir tanesine gidiyoruz. Underground müzik mekanları arasında enlerin arasına girmeyi başaran Lampas Bar mükemmel!Yeraltında bulunan mekan içerisinde langırt masaları, kitap rafları, seyir zevkinin yüksek olduğu masalar ve çeşitli caz grupları bulunuyor. Turistlerin ilgisini çeken bu mekanlarda ucuz biralar bulabilirsiniz.Yeraltı mekanında ücretsiz müzik gruplarının bulunması yanı sıra mekanın bir başka albenisi ise Hotdog ve sandviçini tükettiğiniz zaman hayran kalacaksınız.
 • Budapeşte turu içerisinde sonlara doğru yaklaştığınız zaman bir geceyi kendinize ayırmalısınız. Budapeşte’de en kopabileceğiniz mekan Iskola olarak düşünüyorum. Daha çok müziğin ve eğlencenin yer aldığı bu mekanda biraların ucuz olması öğrenciyi kendisine çekiyor.
  Budapeşte
  Turist ve öğrencinin bol bulunduğu bir mekanı siz hayal edin. Iskola tam olarak yerinde duramayacağınız bir mekan diyebilirim. Mekan içerisinde müşteriyi kendine çekmek için çeşitli kampanyalar ve içki yarışmaları düzenleniyor.Sizlere Macaristan’ın başkenti Budapeşte içerisinde gezebileceğiniz güzelliklerden bahsetmeye çalıştık. Yazımızda özellikle ilk 5 öneri içerisinde tarihi ve kültürel güzelliklerin öne çıktığı bölgelere yer verdik. Bunun yanı sıra diğer 5 öneri için ise Budapeşte’nin bana göre enleri diyebilirim. Gezilerinizden fotoğrafları bekliyoruz. İyi tatiller J

Benzer yazılar...

2 Responses

 1. Budapeşte gezilecek yerler dedi ki:

  Gerçekten Budapeşte harika ve sakin bir şehir.Tekrar gitmiş gibi olduk:) Ben gItmeden önce rehber ayarladım. Arkadaşlar süperlerdi. Havalimani transferini ve şehir turu kusursuzdu ve fiyatları uygundu. Vaktinizi iyi kullanmak için kesinlikle aynısını yapın derİm. Hele bizim gibi kalabalık grup ve çocuklar var ıse çok fazdalı.Şehri hikayeleri ve tarihiyle gezmek çok zevkliydi. Estergona gelmişken gidin derim. Çigan gecesinde yer bulamadık bir dahaki sefere dedik…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.