Budapeşte Turu ve Gezi Rehberi

budapeşte

Budin ve Peşte şehirlerinin birleşmesiyle oluşan Budapeşte, ülkenin politik, ticari, endüstri, kültürel, ihracat ve turizm merkezi haline gelmiştir. Almanya’nın Berlin şehrinden sonra orta Avrupa’nın en büyük ikinci şehridir. Ülkenin beşte biri başkent Budapeşte’de yaşamaktadır. Coğrafi konumu ve tarihi güzellikleri ile öne plana çıkan şehir, 150 yıl boyunca Osmanlı egemenliğinde kalmıştır. Şehirde bulunan birçok tarihi eser günümüze kadar ulaşamamıştır. Şehir, hem temel sanayi hem de tüketim sanayisi merkezidir. Budapeşte kesinlikle gezilmesi gereken bir şehir.

Budapeşte Hakkında Genel Bilgi

Şehir, Keltler tarafından kurulmuştur. Romalıların eline geçtikten sonra kent, yollar, amfitiyatrolar, hamamlar ve kaleler ile zenginleştirilmiştir. Osmanlı yönetimine geçtiğinde kent, mektepler ve medreseler yaptırılarak kültürel açıdan zenginleştirilmiştir. Macarların komünizme bakış açıları diğer doğu bloğu ülkelerine nazaran daha yumuşak kaldığından Macaristan komünizmine “ Gulaş Komünizmi “ denilmiştir. Şehir, 20. yüzyılın sonlarına doğru modernleşme konusunda önemli adımlar atmıştır. Daha sonra yaşanılan politik değişimlerden sonra komünizmi bırakan Budapeşte ülkenin başkenti olmaya devam etmektedir.

Budapeşte İklimi

Budapeşte şehrinde bir geçiş iklimi hüküm sürmektedir. Büyük Macaristan Ovası’nın sert iklimi ve Transtuna’nın bol yağış alan iklimi görülür. Şehirde iklim ılıman ve kuru bir havaya sahiptir. Kış aylarının sıcaklıkları -4 ile 10 derece arasında değişmektedir. Yaz aylarının sıcaklık değerleri ise 15 ile 28 derece arasında değişmektedir. Gezmek için en uygun zaman genel olarak bahar ve sonbahar dönemleridir. Avrupa’nın en uzun süreli güneş alan şehirlerinden bir tanesidir. Yalnız şehirde etkinliklere ve festivallere katılmak istiyorsanız Budapeşte turunu yaz döneminde yapmanız daha uygun olur.

Budapeşte Konaklama

Şehirde konaklamak için birçok otel alternatifi bulunmaktadır. Şehirde en ucuzundan en pahalısına kadar konaklama için oteller bulabilirsiniz. Eğer lüks otellerde kalmak gibi bir düşünceniz var ise Kale Tepesi çevresindeki konaklama yerlerini tercih edebilirsiniz. Lüks ve orta seviyedeki otellerde de kalabilirsiniz. Eğer ucuz bir konaklama isterseniz hosteller tam size göredir.

Budapeşte’ye Nasıl Gidilir?

Budapeşte Liszt Ferenc Uluslararası Havalimanına direkt olarak uçmak isterseniz THY’nın uçağına binmeniz gerekmektedir. Lufthansa, Tyrolean, Airways, Swisair, Pegasus ve KLM gibi firmaların uçuşları aktarmalıdır. 2 saatlik bir yolculuğun ardından Budapeşte’ye ulaşırsınız.

Budapeşte Vizesi Nasıl Alınır?

Avrupa Birliği üyesi ve Schengen bölgesi üye ülkelerinden olan Macaristan, yaptığı anlaşmalar gereği Türk vatandaşlarına Schengen vizesi uygulamaktadır. Yalnız diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaporta sahip olanlar bu ülkeye seyahatlerinde 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftırlar. Vize işlemlerini Ankara Macaristan büyükelçiliği ile İstanbul Macaristan başkonsolosluğundan yapabilirsiniz.

Budapeşte’de Gezilecek Yerler

Şehirde tarihi ve modern yerleşim bir arada bulunmaktadır. Tuna Nehri’nin iki tarafına da yayılmış olan şehrin tarihi yerleri Buda’da, modern yerleşim ise Peşte bölümünde kalmaktadır. Tuna Nehri’nin tam ortasında yer alan Margaret Adası şehrin en çok gezilen yerlerinden bir tanesidir. Adanın içinde St. Michail Kilisesi bulunmaktadır. Şehirdeki en dikkat çeken yerlerden bir tanesi Kale Tepesi’dir. Budapeşte turunda dikkatinizi çekecek bir diğer etkileyici yapı ise St. Stephen Bazilikası’dır. Bektaşi dervişi Gülbaba’nın Türbesi’de gezilecek yerler arasında bulunmaktadır. Budapeşte’nin merkez caddesi olan Andrassy Caddesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Budapeşte’de ne yenir ?   

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye yolunuzun düştüğünü öğrendim. Sizlere çıkacağınız bu yol hakkında bazı önemli bilgileri aktarmaya çalışacağım. Budapeşte Turu sırasında tadabileceğiniz lezzetler hakkındaki yazımız için başlığı tıklayın.

Gellert Tepesi

Buradan şehrin manzarasını ve Tuna Nehri’nin muhteşem görüntüsünü izleyebilirsiniz. Tepenin ilginç bir öyküsü de bulunmaktadır. Rivayete göre; Hıristiyanlığın ilk zamanlarında bu dini kabul etmeyenler bir fıçıya konularak bu tepeden aşağıya atılıyormuş. Tepeden aşağıya atılanlar arasında Saint Gellert adlı şahısta bulunuyormuş. O zamandan beri bu tepe bu adamın ismiyle anılmaya başlanmıştır.

budapeşte-zincirli-köprü

Zincirli Köprü

Şehrin simgesi olan köprü, New York’ta bulunan ünlü Brooklyn Köprüsü’nün mimarı tarafından inşa edilmiştir. Köprünün yapımı 11 yıl sürmüştür ve 1850 yılında tamamlanabilmiştir. Köprü, üzerinde bulunan aslan heykellerinden dolayı Aslanlı Köprü olarak da anılmaktadır. O dönemlerde yapı Budin ve Peşte şehirlerini birbirine bağlamaktaydı.

Parlamento Binası

Şehrin en görkemli yapılarından biri olan parlamento binası, büyüklük sırasında Avrupa’da 3. gelmektedir. Tuna Nehri’nin hemen kıyı kesiminde yer almaktadır. Yapı özellikle gece ışıklandırmasıyla oldukça göz kamaştırmaktadır. Yapım yılı 1902 tarihidir. Yapı, Londra parlamento binası örnek alınarak yapılmıştır.

Opera Binası

Avrupa’nın en etkileyici yapılarından bir tanesidir. Gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alan yapı, Viyana’da yer alan opera binasının mimarisine benzer şekilde inşa edilmiştir

.

Kahramanlar Meydanı / Kahramanlar Anıtı

Şehre gezmek amacıyla gelenlerin mutlaka uğradıkları yerlerden biri olan bu anıt, ülkedeki önemli törenlere ve etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Kahramanlar Anıtı halkın bu bölgeyi yurt edinmelerinin 1000. yılı anısına dikilmiştir. Savaşlar ve birtakım olumsuz durumlardan dolayı yapım 33 yıl sürmüştür. Bu anıt, Macar ulusunun bağımsızlığı ve özgürlüğü için canını veren Macar kahramanlarına ithaf edilmiştir.

Margaret Adası

Tuna Nehri’nin üzerinde yer alan adanın bol yeşili, kaplıcaları ve otelleri bulunmaktadır. Ada üzerinde kafeler, yürüyüş yolları ve spor tesisleri yer alır. Şehrin en ilgi çekici yerlerinden bir tanesidir. Bu ada ile ilgili ilginç birde hikâye anlatılmaktadır. Hikâyeye göre;  13. yüzyılda Tatarlar tarafından işgale uğrayan ülkenin kralı Tanrıya yalvarır. Eğer ülkesi Tatar işgalinden kurtulursa kızını Tanrıya hizmet etmeye adayacağı sözünü verir. Ada işgalden kurtulur ve kral verdiği söz üzere Margrit isimli kızını bu adaya kapatır. Burada bir kilise yaptıran kral, kızının burada rahibe olarak yaşamasını sağlar.

Gül Baba Türbesi

Budin ve peşte kuşatması sırasında şehit düşen Bektaşi Dervişi Gül baba’nın türbesi şehirde hala varlığını sürdürmektedir. Gül baba’nın lakabı kavuğuna taktığı gülden ileri gelmektedir. Osmanlı Devleti’nden kalan bir yapı olan bu türbe günümüzde hala ziyaretçiler tarafından gezilmektedir.

Terör Müzesi

2002 yılında ziyarete açılan müze, 2. Dünya Savaşı sırasında Macaristan halkının Hitler ve Stalin tarafından uğradığı zulmü anlatması açısından oldukça önemlidir. Binanın iç dizaynı oldukça sıra dışı ve etkileyicidir. Müzede, savaşta hayatını kaybedenlerin fotoğrafları ve savaşa ait birçok araçlar sergilemektedir. Ayrıca müzenin içinde tank dahi vardır.

budapeşte-Mathias-kilisesi

Mathias Kilisesi

Görülmesi gereken en önemli yapıların başında gelen kilise, Avrupa’nın en önemli kiliselerinden bir tanesidir. Kilise farklı bir mimariye sahiptir. Kilisede farklı dönemlere ait mimari izleri görebilirsiniz. Osmanlı döneminde kilise cami olarak kullanılmıştır.

Şehir Parkı

Budapeşte, oldukça büyük bir şehir parkına sahiptir. Bu parkın içinde Avrupa’nın en büyük hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Parkın içinde Vajdahunyad Kalesi, sirk ve güzel sanatlar müzesi de bulunmaktadır.

Benzer yazılar...

2 Responses

  1. Budapeşte gezi rehberi dedi ki:

    Budapeşte gerçekten harika bir şehir. Burada havalimanı şehir merkezi arasında transfer hizmeti verenler olarak herkesi bekleriz ve servis sunmaktan mutluluk duyarız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.