Bosna Hersek Gezisi

Saraybosna-Rehberi

Bosna – Hersek savaştan sonra büyük bir hızla gelişmeye başlamıştır. Ülkenin köklü bir yüksek eğitim geçmişi bulunmaktadır. Ülkede devlet okullarının yanında özel üniversitelerde hizmet vermektedir. Ülke, adını “ Horion Bosona” dan almaktadır. Bu kelimenin anlamı iyi insanların bölgesi demektir. Ülke, etnik bir yapıya sahiptir. Ülkede Osmanlı eserlerini ve Osmanlı Devleti’nin etkisini açık ve net bir şekilde görebilirsiniz. Karasal bir iklime sahip olan ülke özellikle kış sporları açısından oldukça cazip hale gelmektedir.

Bosna Hersek Hakkında Genel Bilgiler

Ülke, üç etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır. Bu gruplar Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırplardır. Ülkede iki yönetim bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Bosna – Hersek Federasyonu bir diğeri ise Sırp Cumhuriyeti’dir. Ülkenin başkenti Saraybosna’dır ve 1984 kış olimpiyatlarının ev sahipliğini yapmıştır. Ülke, savaştan önce sosyalist ülkeler arasında en gelişmiş sanayiye sahip ülkelerin başında gelirdi. Savaştan sonra ise sanayi tesislerinin çoğu kaybedildiğinden sanayi oldukça düşük seviyelerde bulunmaktadır. Ülkede ekonomik reformlar sonucu zengin kaynakları kullanmaya çalışmaktadır. Ülkede enflasyon yüksek değildir ve altyapıların birçoğu tekrar yapılmıştır. Ülkenin bütününde hayvancılık yapılır. Doğal kaynakları arasında; kömür, demir, bakır, çinko orman ürünleri gelmektedir.

Bosna Hersek İklimi

Bosna Hersek’te iklim karasal bir özellik göstermektedir. En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Bu aylarda hava sıcaklıkları 30 dereceye kadar çıkar. Kışın en soğuk aylar ise aralık ve ocak aylarıdır. Sıcaklıklar – 20 dereceye kadar düşer. Ülke genel olarak her mevsim bol yağış alır. Yağışın en fazla olduğu ay Haziran ayıdır ve en kurak ay ise Aralık ayıdır. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun aylar Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Eylül aylarıdır. Kışın oldukça soğuk olan ülkede kış sporları olarak kayak yapabilirsiniz.

Bosna Hersek Vizesi Nasıl Alınır?

Bosna – Hersek’e gitmek için geçerli bir pasaporta sahip olunması gerekmektedir. Türkiye, AB, ABD ve Kanada vatandaşları ülkeye girerken vize gerekmiyor. Bu ülkeler dışındaki ülke vatandaşları ülkeye girerken vize almak zorundadır. Bunu yapmak için de kendi ülkelerindeki Bosna Konsolosluğu’na başvurmaları gerekmektedir. Ülkeye vize alıp giriş yapan kişiler ülkeye girdikten 24 saat içinde polise gidip kendileri hakkında bilgi vermelidir. Eğer Bosna – Hersek’e araba ile giriş yapılacak ise sınırda araç sigortasının yapılması zorunludur.

 Bosna –  Hersek’e Nasıl Gidilir?

Bosna – Hersek’e havayolu ile gitmek isteyenler Saraybosna ve Mostar’a direkt olarak uçabilmektedir. Uçuş yaklaşık olarak 1 saat 30 dakika kadar sürmektedir. Demiryolu ile gitmek isterseniz direkt olarak bu ülkeye tren bulunmamaktadır. Oraya gitmek için Belgrat ve Zagreb’ten aktarma yapmanız gerekmektedir. Karayolunu tercih ederek gitmek isteyenler ise Bulgaristan’dan geçerken transit vizesi almak zorundadır. Bu vize ise ya Bulgaristan Konsolosluğu’ndan veya Ankara’da bulunan Bulgaristan Büyükelçiliği’nden alınmalıdır.

Bosna – Hersek Konaklama

Bosna – Hersek diğer Avrupa ülkelerine göre daha ekonomik bir tatil sunmaktadır. Ülke turizm konusunda gittikçe gelişir. Yeni yeni oteller açılıyor. Otel fiyatları otelin konumuna göre değişiklik gösteriyor.

saraybosna

 

Bosna – Hersek Gezilecek Yerler

Bosna – Hersek ülkesinde gezilecek yerlerin başında ilk olarak başkent Saraybosna, Mostar Köprüsü gelmektedir. Daha sonra Una Nehri, Vlaşiç Dağı, Tuzla, Bosna Hersek Milli Müzesi, Morica Han, Svrz’nun Evi, Ali Paşa Camisi, Gazi Hüsrev Bey Medresesi, Müslüman Mezarlığı, Ferhadiye Camisi, Sırp Ortodoks Katedrali ve Osmanlı Kalesi gibi yerleri sayabiliriz.

Mostar’da Gezilecek Yerler

Mostar Köprüsü              

Mostar şehrinde bulunan Neretva Nehri üzerinde kurulmuş olan bu köprü, Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Hayretin Bey tarafından yapılmıştır. Köprü, çevresindeki kente adını vererek Bosna – Hersek Bölgesi’nin baş şehri olmuştur. Köprü, 9 yılda tamamlanmıştır. Köprünün uzunluğu 28.7 metre ve genişliği 4.49 metredir. Mostar Köprüsü şehrin en çok turist çeken yerlerinden bir tanesidir. Köprünün doğu bölümünde iki kısımdan meydana gelen Eski Köprü Müzesi yer almaktadır.

Eski Köprü Müzesi

Eski şehir merkezinde bulunan müzenin temel içeriği Tara Kulesi’nde bulunmaktadır. Üç farklı bölümden meydana gelmiştir. İlk kısımda arkeoloji çalışmalarından çıkarılan nesneler sergilenir. İkinci bölümde kulenin altında yer alan arkeolojik kalıntılar vardır. Son bölüm ise labirent olarak bilinir ve burada Eski Köprüye, hasar görmüş kulelere ve yenileme çalışmalarına ait fotoğraflar yer almaktadır

Tara Kulesi

Neretva Nehri’nin doğu tarafında kalan kule, tarih boyunca cephanelik ve barut koyma yeri olarak kullanılmıştır. Bundan dolayı kulenin duvar kalınlıkları 3 metreyi bulmaktadır. Avusturya – Macaristan işgalinden sonra kule, eski işlevini yitirmiştir.

Partizan anıtı

2. Dünya Savaşı sırasında Mostar’ı savunurken ölen kişilerin adına dikilen bir anıt mezardır. Beyaz taş setler şeklindedir üzerinde çimler vardır. Savaş olduğu zaman burası oldukça kötü hasar görmüştür. Savaştan sonra tekrar yapımına karar verildi ve çalışmalar hala devam etmektedir.

Eğri Köprü

Mostar Köprüsü’nün yanında bulunan köprü tarihi bir köprü olarak bilinmektedir. Ne zaman yapıldığı ve yapanın kim olduğu hakkında bir bilgi yoktur. Kemerinin genişliği 8,56 metre, yüksekliği ise 4,15 metreyi bulan yarım daire şeklindedir. Köprünün yürüyüş kısmı ve yolu Arnavut kaldırımı ile kaplanmıştır.

travnik

Saraybosna’da Gezilecek Yerler

Hünkâr Camisi

Bu cami başkent Saraybosna’da bulunmaktadır. 15. yüzyıl yapısı olan cami oldukça zarar görmesine rağmen ayakta kalmayı başarmıştır. Cami, Osmanlı Padişahı Fatih Sultan’a hediye olarak yapıldığından diğer adı da “ Fatih Cami “ dir. Bu caminin en çarpıcı özelliği savaş sonrası yapılan ilk cami olmasıdır. Osmanlı bayrağı hala minberdedir. Düzenlenen organizasyonlar dışında cami ziyarete açık değildir.

Bosna – Hersek Milli Kütüphanesi

Müze, 1888 yılında kurulmuştur. En eski müze olmasıyla ünlüdür. Müzenin içinde arkeoloji, etnoloji, doğal bilimler ve kütüphane gibi bölümler bulunmaktadır. Savaş sırasında hasar görmüştür. Müze, Avusturya – Macaristan dönemlerinde dört bina olarak inşa edilmiştir. Burada hem kalıcı hem de geçici eserler sergilenmektedir. Müzenin ilk katında heykel parçaları, mücevherler, silahlar, mozaik ve eski dönemlere ait yazıların olduğu arkeoloji bölümü bulunmaktadır. Müzenin tam orta yerinde bir botanik bahçesi vardır. Müzede sergilenen en ünlü eser ise dünyanın yuvarlak olduğunun anlatıldığı 15. yüzyıldan kalma Saraybosna Kitabıdır. Bu kitap İspanyol – Yahudi eseridir.

Ziyaret Günleri ve Saatleri: Salı ve Cuma günleri 10:00 – 17:00, Pazar günleri ise 10:00 – 14:00 saatleri arasında ziyarete edilebilir.

Morica Han

Günümüze kadar gelen tek han olarak önem taşımaktadır. 1557 yılında yapılan han, daha sonra çıkan yangın sonucu yıkılmıştır ve yeniden yapılmıştır. Başçarşı’da bulunmaktadır. Han, 300 konuk ve 70 adet ata ev sahipliği yapabilecek kapasitedir. Birçok yangın geçiren han, tekrar inşa edildikten sonra duvarlarında Ömer Hayyam’ın dizelerini görebilirsiniz.

Svrzo’nun Evi

Osmanlı döneminde yapılan bu ev oldukça ilginç bir yapı olmasıyla dikkat çekmektedir. Bu evde 17. yüzyılda yaşamış Müslüman bir aile temsil edilmektedir. Haremlik ve selamlık bölümü en dikkat çeken yerdir. Ahşaptan yapılmıştır ve günümüze kadar oldukça iyi korunmuştur.

Ziyaret Günleri ve Saatleri: Salı ve cumartesi günleri 10:00 – 17:00, Pazar günleri ise 10:00 – 13:00 saatleri arası gezilebilir.

Ali Paşa Camisi

16. yüzyılda yaptırılmış olan camide klasik Osmanlı mimarisi kullanılmıştır. O dönemin en iyi mimari eserleri arasında yer almaktadır. Cami avlusunda birçok mezarlık bulunmaktadır. Yapı, tek kubbelidir ve bu kısım Sırp saldırıları zamanında hasara uğramıştır. Daha sonra cami yenileme döneminden geçmiştir.

Gazi Hüsrev Bey Medresesi

16. yüzyılda inşa edilmiş olan medrese, Osmanlı döneminde okul olarak hizmet vermiştir. Medresenin iç tarafında avlu, geçiş yolu ve havuz bulunmaktadır. Girildiği zaman öğrencilerin ders aldıkları yer görülebilir. Bu medreseyi önemli kılan özelliği ise kurulduğu zaman kütüphanesinin 50.000 kitabı alacak kapasitede olmasıdır. Kitapların 7.000 tanesi el yazmasından oluşuyordu. Kitapların çoğunluğu Osmanlı tarihi ile ilgilidir. Burada verilen eğitimin üniversite eğitimine eş olduğu bilinmektedir. Medresede, fıkıh, tefsir ve kelam dersler okutulmaktaydı.

Alifakovac Müslüman Mezarlığı

Bir platoya bakan bu mezarlığa Osmanlı zamanında dışarıdan gelen yabancı Müslümanlar gömülmekteydi. Mezarlığın içinde iki tane büyük beyaz türbe bulunmaktadır. Hem mimari hem tarihi açıdan oldukça büyük bir önem taşıyan bu yerde Saraybosna’nın ünlü lideri Aliya İzzetbegoviç ve 1700 şehit yatmaktadır. Buradaki mezar taşlarının birçoğunun üzerinde savaş tarihi olan 1993 yazmaktadır.

Ferhadiye Camisi

Camide bulunan imarethane, çeşme, okul ve süslemeler 19. yüzyıla aittir. Kubbesi klasik Osmanlı mimarisi örnek alınarak yapılmıştır. Yapının 16. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Caminin görülen şimdiki kısımları 20. yüzyılda eklenmiştir. Caminin ön bahçesinde savaş zamanında şehit olanların mezarları bulunmaktadır.

Sırp Ortodoks katedrali

Beş tane kubbesi olan katedralde Bizans mimarisinin özellikleri görülmektedir. Günümüzde katedralin bir bölümü İktisat Fakültesi olarak kullanıyor. Katedral, savaş zamanında oldukça zarar görmüştür. Daha sonra Yunan hükümetinin para yardımı yapmasından dolayı katedral yenilenmiştir.

Osmanlı Kalesi

Avusturya ve Macaristan zamanından kalma kalenin yüksekliği 667 metredir. 1550 yılında yapılmıştır. Kale, zaman içinde zarar görmüştür ama yenileme çalışmaları sayesinde bu güne kadar gelebilmiştir.

 

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.