Belgrad Gezi Rehberi

Belgrad

Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad, ulaşımın kolay olması, ucuzluğu tarihi yerleri ile son yıllarda turistlerin gözbebeği olmuştur. Ülkemizde de tarifeli uçuşların yer almasından dolayı Belgrad turizm konusunda oldukça önemli bir nokta haline gelmiştir. Şehirde her bütçeye uygun kaliteli kalacak oteller bulabilirsiniz. En eski Avrupa yerleşimi İstanbul ve Atina’dan sonra bu şehirde kurulmuştur. Stratejik bir konumda olmasından dolayı şehir, birçok kereler yıkılmış, yanmış, işgal edilmiş ve bu olayların ardından tekrar kurulmuştur. M.Ö. 6. yüzyılda Vinca kültürünün doğduğu yer olan şehir, günümüzde eğitim, kültür, ekonomi, sanat ve bilim alanında en önemli merkez olarak Sırbistan’ın en dikkat çeken şehri olarak karşımıza çıkıyor.

Belgrad Hakkında Genel Bilgiler

Bir Avrupa ülkesi olan Sırbistan’ın kuzey bölümünde yer alan Belgrad, Balkanları birbirine kenetleyen Sava Ve Tuna Nehirlerinin birleşim noktasında bulunmaktadır. Şehrin adı “ Beyaz Şehir “ anlamına gelmektedir. Ülkenin para birimi Sırp Dinarı’dır. Resmi dil olarak Sırpça konuşulmaktadır. Sırp dili yanında Macarca, Makedonca, Boşnakça, Hırvatça gibi dillerin de konuşulmasına rağmen Sırp Hükümeti bu dillerin konuşulmasını yasaklamıştır. Eğitimli bir halk olan Sırp halkının büyük bir çoğunluğu İngilizce bilmektedir.

Şehir, sanayi ve ticaret merkezidir. Şehirde tarım makineleri, motorlu araçlar, dokuma, kimyasal maddeler ve yapı malzemeleri üretilmektedir. Kentin içinden 3 tane demiryolu hattı geçmektedir. Bu durum kenti önemli bir ulaşım merkezi yapmaktadır. Kentin en önemli eğitim merkezi Belgrad Üniversitesi’dir. Şehirde birçok müze ve galeri bulunmaktadır. Özerk bir yönetime sahiptir. Şehir, 17 adet belediyeye ayrışmıştır ve hepsinin de kendine özgü yerel konseyleri bulunmaktadır.

Belgrad’ta İklim

Kış aylarını sevmiyorsanız o zaman Belgrad’a kışın yolculuk yapmayacaksınız. Çünkü şehir Aralık ayından Mart ayına kadar 3 – 4 derecelik bir sıcaklığa sahip olmaktadır. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde yağmurlu ve yazlar ise sıcak geçer. Yaz sıcaklıkları 26 – 27 dereceye kadar çıkar. Şehre en çok turist yazın gelmektedir. Eğlence hayatı da yazın daha renkli ve hareketlidir. Kenti gezmek için en ideal zaman ise Mayıs ve Eylül arasındaki dönemdir.

Belgrad Vizesi Nasıl Alınır?

Sırbistan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti aralarındaki vizeyi kaldırdıkları için bu şehre giderken vize almanıza gerek yoktur. Yalnız bu girişler 180 gün içinde ve 90 günü aşmamak kaydıyla geçerlidir. Buraya gidecek olan kişilerin pasaportları en az 6 ay geçerli olmak zorundadır. Ayrıca pasaportlarında bir tane boş vize sayfası bulunmalıdır. Girişinizi Sırbistan kapısından yapacağınız için burada ibraz işlemi yaptırmanız gerekiyor. Bunun için yanınızda seyahat sigortanızı ve otel rezervasyonunuzu gösteren belgelerin olması zorunludur.

Belgrad’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan gitmek isterseniz uçakla 1 saat 45 dakikalık bir yolculuk yapmanız gerekmektedir. THY ve JAT havayollarının uçuşları bulunmaktadır. Nikola Tesla Havalimanı şehre 20 kilometre uzaklıktadır. Şehre varmak için otobüsleri, minibüsleri veya taksileri tercih edebilirsiniz. Eğer taksi ile gitmeye karar verirseniz taksilere en fazla dört kişi binilebilmektedir ve mutlaka şoför ile pazarlık yapın. Şehir içi ulaşımında otobüsleri, tramvay ve taksileri kullanabilirsiniz.

Belgrad Konaklama

Şehirde konaklama diğer Avrupa şehirleri ile karşılaştırıldığı zaman oldukça ekonomik kalmaktadır. Ulaşım ve konaklama oldukça ucuz olan bir şehirdir. Konaklamak için şehir merkezini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü gezilecek birçok yere yürüyerek veya birkaç dakikalık toplu taşım yolculuğundan sonra oraya varabilirsiniz. Bu tür yerlerde oldukça uygun fiyatlara hostellerde, 3, 4 hatta 5 yıldızlı otellerde kalabilirsiniz. Ayrıca kentte, Zig Zag Belgrade adlı bir kısa dönem ev kiralama hizmeti sunulmaktadır. Bizdeki apart otel dairelerin karşılığı oluyor.

belgrad-2

Belgrat Gezilecek Yerler

Balkan şehirleri arasında en gelişmiş şehirlerden biri olan Belgrat, tarihin korunak günümüze kadar geldiği ender şehirlerden bir tanesidir. Kenti dolaşırken farklı yüzyıllardan kalma birçok tarihi esere bir arada rastlayacaksınız. Bu değerli tarihi yerler arasında kentin sembolü haline gelen Kale Meydanı, Cumhuriyet Meydanı, Meclis Binası, Taş Meydan, Sava Katedrali, Eski ve Yeni Saray, Şehir Müzesi ve Şehir Tiyatro Binası ve diğerlerini sayabiliriz. Burada saydığımız tarihi yapılara yürüyerek gitme olanağınız bulunuyor. Kentin tarihi yerlerini rahat ve kolay bir şekilde gezmek istiyorsanız şehrin tarihi bölgelerinden geçen 2 numaralı tramvaya binmenizi tavsiye ederiz.

Kale Meydanı / Kalemegdan

Kalenin adı Osmanlı zamanında verilmiştir ama zaman içerisinde adı Sırp diline daha yakın hale getirilmiştir. Kentin en çok turist çeken yerlerinden biri olan şehirde, Osmanlı etkilerini oldukça net bir şekilde görmeniz mümkündür. Oldukça merkezi bir yerde bulunan kalenin kapsadığı bölgede Anıt, Saat Kulesi, Kilise ve Askeri Müze gibi gezilecek başka yerlerde bulunmaktadır. Merkezi bir yerde olduğundan ulaşım açısından herhangi bir zorlukla karşılaşmazsınız. 1750 yılı yapımı olan İstanbul Kapısı ve Doğa Tarihi Müzesini mutlaka gezmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaret Günleri ve Saatleri: Askeri Müzeyi pazartesi günü hariç diğer günler 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş 150 RSD ( dinar ).

Aziz Sava Katedrali

Şehrin en muhteşem yapılarından bir tanesi olan Aziz Sava Katedrali, Helsinki Katedrali’ni andırmaktadır. Aslında birçok kişinin düşüncesi bu yapının Ayasofya’ya benzemesi amacıyla yapıldığı konusunda birleşmektedir. Balkanlarda bulunan en büyük Ortodoks kilise olan yapı, Sırp Ortodoks kilisesinin kurucusu olarak bilinen Aziz Sava adına yapılmıştır. Kilise, Aziz Sava’nın kalıntıları üzerine yapılmıştır. Kilisede çalışmalar hala devam etmektedir.

Belgrad-4

Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla’nın kendisine ait eşyaların sergilenmesi amacıyla kurulan müzede 160 bin orijinal belge ile 5700 kişisel eşyası sergilenmektedir. Alternatif akımın babası olarak bilinen Tesla’nın ilginç icatlarını bu müzede görebilirsiniz. Müzede en çok ilgi çeken parçalardan bir tanesi Tesla Bonini’dir. Bu eser lambaların kablosuz bir şekilde yakılmasını sağlıyor. Sadece müze’nin alt kısmı ziyarete açıktır. İlk kısımda ünlü mucidin kişisel eşyaları ve hakkında bilgiler vardır. Ondan sonra mucidin küllerinin yer aldığı küre ve ileriki bölümde de cihazlar yer almaktadır. Şehrin en çok turist çeken yerlerinden biri olan Tesla Müzesi gerçekten görülmeye değer bir yerdir.

Ziyaret Günleri ve Saatleri: Pazartesi günü hariç diğer günlerde 10:00 – 17:00 arası ziyaret edilebilir. Girişte Sırp parası ile 500 Dinar, bizim paramız ile 12.00 TL ödemeniz gerekmektedir.

Sırbistan Ulusal Müzesi

Eski Yugoslavya Devleti’nin ve Sırbistan’ın en büyük müzesi olan yapı, Sırbistan’ın başkenti olan Belgrat şehrinin Cumhuriyet Meydanında yer almaktadır. Müzede, Monet, Van Gogh, Rubens, Picasso ve Kandisky gibi ünlü ressamların eserleri sergilenmektedir. Bu eserlerin yanında Yugoslavya zamanından kalma birçok eserde bulunmaktadır. Yalnız yapı, Mart 2015 itibariyle yenileme çalışmalarından dolayı ziyarete kapatılmıştır.

St. Mark Kilisesi

Sırbistan’ın en büyük kiliselerinden biri olan yapı, 1835 yılında yapılmıştır. Yapımında kırmızı tuğlalar kullanılmıştır. Kilise, günümüzde hala aktif olarak kullanılmaktadır. Bu Ortodoks kilisesi Bizans mimarisini canlandırmak amacıyla yapılmıştır.

Taş Meydan

Belgrad’ta gezilecek yerlerin başında gelen Taş Meydan, oldukça etkiliyi bir alan. Bir rivayete göre; şehirde bulunan bütün eski binalar bu alandan çıkartılan taşlar ile yapılmıştır. Taş bloklar çıkarıldıktan sonra oluşan boşluklar zaman içinde askeri depo, sığınak ve yaralı askerlerin tedavi edildiği yerler olarak kullanılmıştır. Meydanın çevresinde St. Mark Kilisesi, Rus Kilisesi, Merkez Postanesi ve diğer yapılar bulunmaktadır.

Belgrad-3

Knez Mihailova Caddesi

Trafiğe kapalı bir alan Knez Mihailova Caddesi şehrin İstiklal Caddesi olarak bilinmektedir. Cadde, parke taşları, yapıların mimarisi, alışveriş mağazaları, kafeleri, restoranları ve trafiğe kapalı bir alan olmasından dolayı oldukça fazla İstiklal Caddesine çok benzemektedir. Caddenin hemen uç tarafında Kale Meydanı parkı var. Şehrin en hareketli ve en çok turist çeken caddelerinden bir tanesidir.

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.