Batum Turu Rehberi

Gürcüstan’ın özellikle yaz ve deniz turizmi için çok şey beklediği bir şehir. Ayrıca limanı ve Türkiye’ye olan sınırı nedeniyle önemli bir ticaret şehri. Ayrıca güzel plajları, eşsiz güzellikte ve büyük botanik bahçesi ile görülmeye gezilmeye değer bir şehir Batum. Ayrı bir Batum turu gereksiz ancak doğu karadeniz veya Gürcistan turu yapmak isterseniz muhakkak en az bir gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim. Ayrıca Türk vatandaşlarından vize ve hatta pasaport bile istemedikleri için ayrı bir çekiciliği var diyebilirim.

batum-3

Ulaşım

İstanbul’dan uçakla Batum’a geçebilirsiniz. Pegasus ve THY günlük seferler düzenliyor. Ankara-Batum uçuşları da haftada iki sefer vardı bildiğim kadarıyla. Ülkemizin farklı şehirlerinden Batum’a otobüs seferleri de mevcut. Ayrıca kendi aracınızla da yolculuk yapabilirsiniz. Fakat kendi aracınızda yapacağınız yolculukta bazı dökümanlar isteyebilirler. Bununla ilgili Gürcistan’ın ülkemizdeki temsilciliklerinden yada Gürcistan’daki Türkiye temsilciliklerinin internet sitelerinden bilgi alabilirsiniz.

Kumarhaneler

Batum’un Türkler açısından bir başka ziyaret sebebi kumarhaneleri. Şehirde birçok kumarhane var ve bu kumarhaneler hakında internette pek de hoş şeyler okumadım açıkçası. Yinede şansınızı denemek istiyorsanız tedbirli olmanızı öneririm.

Gezilecek Yerler

Batum Botanik Parkı

batum-botanik

Batum Turu sırasında mutlaka gürmeniz gereken yer Batum botanik parkı. Dünyanın en büyük ve en çok bitki çeşitliliğine sahip botanik bahçelerinden biri burası. Batum gezmesinin büyük kısmını bu parka ayırmanız gerekebilir. Ziyaretçilerini oldukça etkileyen bir havası var. Bir ağaç altında oturup karadenizde günbatımını izleyebilirsiniz.

Batum Bulvarı

bulvar-batum

Yaklaşık yedi bin metre uzunluğundaki batumun sahili boyunca uzanan bir yürüme alanı yada parklar topluluğu olarak adlandırabiliriz Batum bulvarını. Gerek büyüklüğü gerekse palmiyeleri, oturup kahvenizi içerek dinlenebileceğiniz kafeleri, parkları ile oldukça hoş vakit geçireceğinizden emin olduğum bir yer burası.

Argo Teleferik Hattı (Argo Cable Car)

batum-teleferik

Batum merkezde olan teleferik hattı ile Batum’un tepelerine kısa bir yolculuk yaparak batumu bir de yukarıdan izleyebilirsiniz. Gidiş ve dönüş toplamda yaklaşık olarak kırk dakika kadar sürüyor. Gidiş-dönüş teleferik bileti ücreti 5 Lari civarında.

Batum Kalesi: (Gonio Kalesi)

gori-kalesi-batum

Batum turu sırasında gitmeniz gerek giyebileceğim bir başka yer bu kale. zira Batum’u gezenlerin hepsi buraya uğruyor sanırım. İlk olarak birinci yüzyılda Romalılar inşa etmiş kaleyi. Zaman içinde birçok devlet bu kaleyi kullanmış. Kale etrafında okçuluk ile uğraşanlara rastayabilirsiniz. Giriş ücretleri 3 Lari. Çocuklardan ücret alınmıyor.

Piazza Meydanı

Piazza-batum

Yaklaşık altı bin metrekarelik bir meydan. Etrafında konumlanmış tarihi yapılar sebebiyle kendinizi bir orta çağ şehrinde gibi hissedebilirsiniz. Oldukça otantik bir yer. Her meydan gibi buranında etrafında birçok kafe restorant vs. bulunuyor. Bu kafe ve restorantlarda yerel yüyecekleri de deneyebilirsiniz. Unutmayın ki fiyatları da turist fiyatı olacaktır 😉

Avrupa Meydanı

avrupa-batum

Hoş bir meydan. Fıskiyeli havuzu ve oldukça pahalıya mal olan altın koyun postlu Madea heykeli gezginlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

 

Konaklama

Genel olarak turistik yerlerde olduğu gibi Batum’da da konaklama için birçok alternatif bulunmaktadır. Hosteller. konuk evleri, günlük kiralık eşyalı evler yada otel tercih edebilirsiniz sizin zevkinize ve maddi imkanınıza bağlı olarak. İnternetten yada gittiğinizde Batum’dan kalacak yer ayarlamanız mümkün. konaklama için en az 10 – 15 Lari ayırmanızı tavsiye ederim.

 

Yakında Neler Yenilir Kısmını ekleyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.